Skocz do zawartości


Zdjęcie

spółka dzielona umarza udziały


wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Neytiri

Neytiri

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 66 postów

Napisano 25 listopad 2013 - 09:56

Czy w przypadku, gdy spółka z o.o. dzielona dokonuje umorzenia przymusowego udziałów posiadanych przez spółkę to opodatkowanie przychodu z tego tytułu winno nastąpić na zasadach właściwych dla opodatkowania dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych?

 



#2 blogusxd

blogusxd

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 137 postów

Napisano 27 listopad 2013 - 14:41

Witam, udziały w spółce z o.o. mogą być umarzane po wpisaniu spółki do rejestru i pod jednym warunkiem, że umowa spółki przewiduje taką możliwość coś takiego. Umorzenie czyli ostateczne unicestwienie udziału.Jesli umorzony się wszystkie udziały danego wspólnika, przestanie on być udziałowcem danej spółki. Dodatkowo jeśli wspólnik wyrazi zgodę na umorzenie jego udziałów bez wynagrodzenia, wtedy dla celów podatku dochodowego nie ma on przychodu. Ów przychód powstaje tylko wtedy, gdy umorzenie jest za wynagrodzeniem. 

"Kodeks spółek handlowych nie definiuje pojęcia umorzenia, jego regulacje skupiają się natomiast na warunkach, sposobie i trybie umorzenia. Wyróżnić można trzy jego rodzaje:

- dobrowolne - za zgodą udziałowca,- przymusowe - bez zgody udziałowca na podstawie uchwały wspólników, zgodnie z przesłankami i trybem określonym w umowie spółki,- tzw. automatyczne (warunkowe) - dochodzi ono do skutku w razie ziszczenia się określonych w umowie spółki zdarzeń bez powzięcia uchwały zgromadzenia wspólników (art. 199 § 4-5 K.s.h.)."



#3 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 04 grudzień 2013 - 08:55

Przy umorzeniu przymusowym Spółka będzie mogła pomniejszyć dochód uzyskany z umorzenia przymusowego udziałów/akcji o kwotę odpowiadającą sumie wydatków poniesionych na nabycie lub objęcie umarzanych udziałów/akcji, co nie miałoby miejsca w przypadku umorzenia dobrowolnego.

 

Jednocześnie, w przypadku uzyskania przez Spółkę dochodu w związku z umorzeniem przymusowym posiadanych przez Nią udziałów/akcji możliwe jest zastosowanie zwolnienia, przewidzianego w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, o ile będą spełnione warunki przewidziane w tym przepisie.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy