Skocz do zawartości


Zdjęcie

zbycie udziału w nieruchomości - koszty


wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Neytiri

Neytiri

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 66 postów

Napisano 25 listopad 2013 - 09:35

Czy spółka dokonując zbycia udziału w nieruchomości ma prawo do uwzględnienia, jako kosztu uzyskania przychodu, kwotę odpowiadającą wydatkom poniesionym na nabycie udziału w nieruchomości - czyli kwotę stanowiącą wartość umorzonych udziałów, równą wartości otrzymanego przez spółkę wynagrodzenia?

 



#2 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 30 listopad 2013 - 06:10

W przypadku gdy udział w Nieruchomości nie będzie stanowił środka trwałego tylko majątek obrotowy, kosztem uzyskania przychodów z tytułu jej zbycia, zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT, będą wydatki na nabycie udziału w tej Nieruchomości, czyli wartość umorzonych Udziałów Spółki, wycenionych przez Spółkę (równą wartości otrzymanego przez Wnioskodawcę Wynagrodzenia za umorzone Udziały).

Natomiast zgodnie z przepisem art. 16g ust. 1 pkt 1 Ustawy o CIT za wartość początkową zakupionego gruntu uważa się cenę jego nabycia. Stosownie natomiast do treści przepisu art. 16g ust. 3 Ustawy o CIT, za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych