Skocz do zawartości


Zdjęcie

dywidenda niepieniężna


wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Neytiri

Neytiri

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 66 postów

Napisano 25 listopad 2013 - 09:33

[color=rgb(0,0,0);font-family:Arial, sans-serif;font-size:13px;font-style:normal;font-weight:normal;text-align:justify;background-color:rgb(255,255,255);]Czy wypłata dywidendy w formie niepieniężnej w szczególności przekazanie udziałowcom spółki autorskich praw majątkowych do znaków towarowych spółki, spowoduje powstanie u spółki przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?[/color]

 



#2 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 30 listopad 2013 - 06:52

W ocenie organów podatkowych dywidenda pieniężna, która stanowi czysty zysk po opodatkowaniu podatkiem dochodowym jest dla Spółki wypłacającej neutralna podatkowo. Wiąże się to z zasadą zakazu podwójnego opodatkowania. Dywidenda pieniężna została już opodatkowana podatkiem dochodowym, zatem jej wypłata nie wiąże się z powstaniem przychodu po stronie Spółki ją wypłacającej. W sytuacji zaś dywidendy rzeczowej, składnik majątkowy traktowany jako dywidenda nie został opodatkowany. Zatem "wyzbycie" się go przez Spółkę rodzi obowiązek podatkowy. Spółka jako dłużnik przenosząc na udziałowca jako wierzyciela własność swojego składnika majątku realizuje swoje zobowiązanie wypłaty dywidendy. Nie można przy tym uznać, że w takim przypadku składniki majątkowe pełnią de facto funkcję pieniądza i dywidenda rzeczowa podobnie jak pieniężna jest neutralna podatkowo. Składniki majątkowe przekazane wspólnikowi na własność stanowią element majątku Spółki, który wcześniej nie podlegał opodatkowaniu.



#3 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 30 listopad 2013 - 22:42

ITPB3/423-300/13/PST z 2013.09.30 Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

 

[color=rgb(0,0,0);font-family:Tahoma, Arial, Geneva, sans-serif;font-size:12px;]Przeniesienie na akcjonariuszy/wspólników praw majątkowych do znaków towarowych w celu zwolnienia się z obowiązku wypłaty określonej dywidendy w formie pieniężnej, ma charakter odpłatnego zbycia tych praw majątkowych na rzecz wspólników i skutkuje powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.[/color]

 

 

plus inne wyroki:

WSA w Krakowie z dnia 24 listopada 2011 r., sygn. akt I SA/Kr 1619/11,

WSA w Warszawie z dnia 10 grudnia 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 2677/10,

WSA w Gdańsku z dnia 12 czerwca 2008 r. sygn. akt I SA/Gd 1124/07).





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych