Skocz do zawartości


Zdjęcie

zwrot pracownikom wydatków na samochody


wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Neytiri

Neytiri

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 66 postów

Napisano 25 listopad 2013 - 09:22

[color=rgb(0,0,0);font-family:Arial, sans-serif;font-size:13px;font-style:normal;font-weight:normal;text-align:justify;background-color:rgb(255,255,255);]Czy spółka z o.o. może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zwrócone pracownikom wydatki z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby Spółki? Jak powinny być udokumentowane takie wydatki wydatki z tytułu opłat za przejazd płatnymi autostradami oraz opłat parkingowych? Czy pracownicy muszą prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu?[/color]

 



#2 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 30 listopad 2013 - 06:33

tak.

W myśl przepisu art. 16 ust. 1 pkt 30 lit. a updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby podatnika w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscowe) - w wysokości przekraczającej kwotę ustaloną przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

 

Sposób prowadzenia ewidencji - w przypadku wykorzystywania dla potrzeb działalności podatnika - samochodów osobowych nienależących do składników jego majątku - został szczegółowo określony w art. 16 ust. 5 updop. Zgodnie z powyższym przepisem, przebieg pojazdu, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 30 i 51 updop, powinien być, z wyłączeniem ryczałtu pieniężnego, udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu, potwierdzonej przez podatnika na koniec każdego miesiąca.



#3 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 30 listopad 2013 - 22:50

Ustawodawca stanowi, że do kosztów nie zalicza się wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tyt używania przez nich samochodów na potrzeby wykonywanej działalności w wysokości przekraczającej określone limity.

Samochód używany przez pracownika na potrzeby pracodawcy nie musi być jego własnością. Może być użytkowany przez pracownika na podstawie umowy użyczenia, leasingu lub bezumownie. Najważniejsze jest , aby pojazd nie był składnikiem majątkowym pracodawcy.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych