Skocz do zawartości


Zdjęcie

opłata prolongacyjna w kosztach


wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Neytiri

Neytiri

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 66 postów

Napisano 25 listopad 2013 - 09:05

Czy wg przepisów ustawy o CIT, wydatek w postaci opłaty prolongacyjnej, naliczonej na podstawie art. 57 Ordynacji podatkowej, może być uznany za koszt uzyskania przychodów? Jeżeli tak, to w którym momencie można ująć tę opłatę w kosztach? W dniu poniesienia?

 



#2 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 01 grudzień 2013 - 04:14

Opłata prolongacyjna stanowi koszt uzyskania przychodów, gdyż spełnione zostają przesłanki art. 15 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.dzień ujęcia/zaksięgowania opłaty prolongacyjnej w księgach rachunkowych podatnika jako koszt jest dniem poniesienia kosztu w rozumieniu art. 15 ust. 4e ww. ustawy.

Bowiem za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo na dzień ujęcia kosztu na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszt rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych