Skocz do zawartości


Zdjęcie

odprawa w kosztach


wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Neytiri

Neytiri

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 66 postów

Napisano 25 listopad 2013 - 09:03

Spółka z o.o. redukuje zatrudnienie, dokonując zwolnień pracowników z przyczyn od nich niezależnych. W przypadku podpisania z pracownikiem dokumentu rozwiązującego umowę o pracę na mocy porozumienia stron pracownik otrzymuje:

- odprawę w wysokości i na warunkach przewidzianych ustawą z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,

- dodatkową odprawę wypłacaną na podstawie porozumienia zawartego między zwalnianym pracownikiem a Spółką - wysokość dodatkowej odprawy jest uzależniona od stażu pracy w Spółce.

 

Czy wydatki ponoszone przez Spółkę na wypłatę tych odpraw (zwłaszcza tej dodatkowej ) stanowią  koszt uzyskania przychodów w świetle ustawy o CIT?

 #2 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 11 grudzień 2013 - 06:56

Przyznanie zwolnionym pracownikom dodatkowych świadczeń wynegocjowanych na podstawie porozumień należy uznać za działanie racjonalne i związane z prowadzoną działalnością, natomiast koszty poniesione w związku z wypłatą dodatkowych odpraw powinny stanowić koszt uzyskania przychodów na zasadach ogólnych zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o pdop.

 

Zgodnie z art. 15 ust. 49 ustawy o pdop, należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. l i ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych  wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za którym są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone (...). Z kolei, art. 12 ust. 1 ustawy o pdof stanowi, iż za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne (...)

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych