Skocz do zawartości

W jakim czasie pracodawca musi zgłosić wypadek do ZUS

ZUS Obowiązki pracodawcy prawa poszkodowanego

wróć do serwisu Kadry 31 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Żaneta

Guest_Żaneta
  • Goście

Napisano 22 listopad 2013 - 09:51

witam.

Mam takie pytanie. W sierpniu miałam wypadek, a z mojej pracy do ZUS-u nie wpłynęło jeszcze zawiadomienie o wypadku. Czy ktoś wie ile czasu mają maksymalnie do zgłoszenia wypadku.? 

#2 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 listopad 2013 - 10:08

zgłoszenie wypadku ?

jeśli jesteście dużym zakładem tj, zatrudniającym powyżej 20 os (płatnikiem zasiłków) to ZUS powiadamia się o wypadku jedynie poprzez wykazanie odpowiedniego kodu w dokumentach rozliczeniowych ZUS, a zasiłek chorobowy z ubez wypadkowego wypłaca zakład pracy.

#3 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3600 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 22 listopad 2013 - 10:24

Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku  z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową dokonuje się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.

#4 Guest_Żaneta

Guest_Żaneta
  • Goście

Napisano 22 listopad 2013 - 10:30

ale już od początku października jest zakończone leczenie, a jak dzwoniłam do ZUS, z tydzień temu to powiedzieli, że zwolnienie lekarskie zostało złożone do ZUS a żadnych wiadomości o wypadku nie wiedzą. Nie wiem co mam robić, bo jeżeli się spóźniają, oczywiście na moją niekorzyść, to podam ich do PIP, ale nie znam czasu w jakim maksymalnie muszą to złożyć. 

#5 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 22 listopad 2013 - 10:59

zgłoszenie wypadku odbywa sie od razu od podjęcia informacji o nim przez pracodawcę, więc to nie ZUS jest winny. odpowiedzialny jest pracodawca!

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#6 Guest_Żaneta

Guest_Żaneta
  • Goście

Napisano 22 listopad 2013 - 11:19

ja to rozumiem. Tylko czy wiesz ile czasu maksymalnie ma na to pracodawca? 

#7 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 22 listopad 2013 - 12:57

sporządzenie protokołu wypadkowego i wysłanie go do ZUS - 7 dni bodajże, potem uzupełnia dokumenty (zwolnienie, zaśw. o zakończeniu leczenia)

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#8 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 22 listopad 2013 - 14:19

no ale przecież ten protokół MUSI podpisać poszkodowany, więc raczej Żaneta coś o tym ,że on powstał  by wiedziała. A w ogóle składałaś wyjaśnienia w związku z zaistniałym wypadkiem, czy pracodawca powołała w ogóle zespół powypadkowy ?

#9 Guest_forumowicz

Guest_forumowicz
  • Goście

Napisano 22 listopad 2013 - 14:46

1. Czy poszkodowana zgłosiła wypadek pracodawcy?

2. Czy został sporządzony protokół powypadkowy?

3. Czy poszkodowana zgłosiła pracodawcy, że chce otrzymać odszkodowanie?

#10 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 22 listopad 2013 - 14:54

moim zdaniem kwestią pierwszą jest to, że nikt nie pomyślał o zgłoszeniu wypadku i spisaniu protokołu. Od sierpnia!! To wyobraźcie sobie, jak ZUS to potraktuje

#11 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 22 listopad 2013 - 15:14

a jak niby ma to potraktować? czasem ludzie zgłaszają dane wydarzenie dopiero po wielu tygodniach lub miesiącach jako wypadek przy pracy, bo wcześniej nie mieli pojęcia,że za  takie wydarzenie , jak np. skręcenie nogi można potraktować jako wypadek przy pracy. Ja sama  poradziłam kolezance, aby zgłosiła swojemu BHPowcowi skaleczenie połamaną przez wiatr parasolką, co skończyło się dla niej założeniem trzech szwów  na palcu, jako wypadek w drodze do pracy, bo ona sama złożyła w kadrach dwutygodniowe  zwolnienie ze szpitala  i nie miała pojęcia,że można to  w taki sposób potaktować.

#12 Orso

Orso

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 114 postów

Napisano 22 listopad 2013 - 15:16

1. Zgłoś wyapdek (bez względu na czas jaki upłynął od zdarzenia)

2. Zgłoś za pośrednictwem np. poczty za potwierdzeniem nadania.

napisz iż mimo zgłoszenia ustnego nie zostały przez pracodawcę powzięte żadne czynności i dlatego zgłaszasz na piśmie.

3. Czekaj aż zadzwoni bhp-owiec

4. Jak nie zadzwoni sąd + pip.

Założyłem że nic się nie działo po twoim wypadku.

Jak Pracodawca ma dobrego bhp-owca to ty dostaniesz odszkodowanie, a jemu w żaden sposób nie zaszkodzisz.

W ZUS-ie powie się że czekał ze złożeniem dokumentacji do zakończenia leczenia. (Jeżeli ma poniżej 20 pracowników zawsze może powiedzieć że myślał że taka jest procedura)

#13 Guest_Żaneta

Guest_Żaneta
  • Goście

Napisano 25 listopad 2013 - 11:50

właśnie o to chodzi, że spisaliśmy protokół i ja mam nawet kopię, tylko do ZUS trzeba złożyć oryginał, który posiada pracodawca a oni specjalnie zwlekają, żeby mi się wszystko bardziej zagoiło, w razie jak będę się odwoływać. dzwoniłam właśnie do zus, a w tamtym tygoniu do nich żeby złożyli, jak nie złożyli to dziś piszę do Inspekcji pracy, a jak trzeba będzie to spotkamy się w sądzie, zwłaszcza że zatrudnili mnie bez szkoleń. Dzięki za odpowiedzi. 

#14 Guest_Mła

Guest_Mła
  • Goście

Napisano 25 listopad 2013 - 13:38

właśnie o to chodzi, że spisaliśmy protokół i ja mam nawet kopię, tylko do ZUS trzeba złożyć oryginał, który posiada pracodawca a oni specjalnie zwlekają, żeby mi się wszystko bardziej zagoiło, w razie jak będę się odwoływać. dzwoniłam właśnie do zus, a w tamtym tygoniu do nich żeby złożyli, jak nie złożyli to dziś piszę do Inspekcji pracy, a jak trzeba będzie to spotkamy się w sądzie, zwłaszcza że zatrudnili mnie bez szkoleń. Dzięki za odpowiedzi. 

Witaj Żaneto

(Dz.U. 2002 Nr 234 poz. 1974), oczywiście w tym rozporządzeniu była zmiana, ale dotycząca mało ważnej (w tym przypadku rzeczy, a mianowicie wykreślenia NIP),

§ 1. 1. [color=#ff0000;]Wniosek o jednorazowe odszkodowanie[/color], zwany dalej „wnioskiem”, [color=#ff0000;]do płatnika składek składa ubezpieczony[/color] lub uprawniony członek rodziny, o którym mowa w art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

2. Wniosek zawiera następujące dane identyfikacyjne:

1) płatnika składek: numery NIP i REGON, a w przypadku gdy płatnikowi nie nadano obu tych numerów lub jednego z nich — numer PESEL lub serii numer dowodu osobistego albo paszportu;

2) ubezpieczonego: numer PESEL,a w przypadku gdy ubezpieczonemu nie nadano numeru PESEL – serię i numer dowodu osobistego lub paszportu.”

[color=#ff0000;]Dalej masz listę dokumentów, które na twój wniosek jest obowiązany skompletować i przesłać do ZUS w celu wezwania Cię na komisje twój pracodawca.[/color]

§ 2. Płatnik składek, po otrzymaniu wniosku, kompletuje dokumentację  niezbędną do ustalenia uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego, spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, w szczególności:

1) protokół powypadkowy;

2) prawomocny wyrok sądu pracy;

3) kartę wypadku;

4) decyzję ́ o stwierdzeniu choroby zawodowej;

5)[color=#ff0000;] zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką znajduje się ubezpieczony;[/color]

6) odpis aktu zgonu — w przypadku zgonu osoby, która uległa wypadkowi przy pracy, lub u której stwierdzono chorobę zawodową.

§ 3. [color=#ff0000;]Płatnik składek, po zakończeniu leczenia i rehabilitacji[/color] przez ubezpieczonego, [color=#ff0000;]przekazuje wniosek wraz ze skompletowaną dokumentacją[/color], o której mowa w § 2, terenowej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanego dalej „Zakładem”, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego, w celu skierowania ubezpieczonego na badanie przeprowadzane przez lekarza orzecznika Zakładu.

Dlatego też żaden lekarz nie wystawi Ci wcześniej takiego zaświadczenia, niż po zakończeniu leczenia. A to, że leczenie trwa, to dobrze, tak ma być. Lekarz orzeka stałym lub długotrwałym uszczerbku, a nie o wielkości czy stopniu zagojenia rany.

http://www.zus.pl/pl...mularze/n_9.pdf

Jak lekarz nie wystawi świstka, to pracodawca nie wyśle dokumentacji i coż trzeba czekać. A co Tobie się stało, że na "taką" kasę z ZUSu liczysz?? Jak możesz to zdradź.

P.s. Działania pracodawcy na chwile obecną wg. mnie są jak najbardziej prawidłowe.

#15 Orso

Orso

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 114 postów

Napisano 27 listopad 2013 - 10:24

A co masz napisane w tym protokole?

wypadek jest wypadkiem przy pracy? jak jest uznany przez Pracodawcę i nie stwierdzono że przyczyną było naruszenie przez poszkodowanego...(twoja wina)  to wszystko idzie zgodnie z "planem"

Spokojnie myślę że Pracodawca nic nie kombinuje a ZUS prawdobodobnie ci nic nie wypłaci (do tego zazwyczaj dąży a piszesz że wszystko ładnie się goi więc można przypuszczać, że uszczerbku nie będzie)

Tak czy inaczej o odszkodowanie od ZUS staraj się!

#16 Guest_zosia

Guest_zosia
  • Goście

Napisano 06 maj 2015 - 17:13

W czwartek w pracy kol wylala na moja noge herbate wrzatek.Lekarz stwierdził 1 i 2 stopien.Lecze.Pracodawca wie.Czy moge starac sie z ubezpieczenia grupowego o odszkodowanie?Jak?

#17 Mar-Tax

Mar-Tax

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 707 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 06 maj 2015 - 19:49

Najlepiej spytać w "kadrach"

"Mar-Tax" Biuro Rachunkowe Jelenia Góra

http://martax.jgora.pl

https://www.facebook.com/biuro.martax

#18 Guest_stray

Guest_stray
  • Goście

Napisano 29 maj 2015 - 10:40

Pracodawca ( a właściwie komisja powypadkowa ) sporządza protokół  w trzech egzemplarzach ( każdy to oryginał ) 

#19 kadrowiec

kadrowiec

księgowy, kadrowy i inspektor BHP

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1118 postów

Napisano 31 maj 2015 - 10:04

Pracodawca (a właściwie zespół powypadkowy) to robi.

#20 Guest_Kornelia

Guest_Kornelia
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2015 - 13:56

Witam! a co w przypadku kiedy pracodwca zatrudnia mniej niż 20 pracowników? Kto wypłaca zasiłek chorobowy ZUS czy pracodwca i w jakiej wysokości 80 czy 100%. Jakie dokumenty dostarcza pracodwca do ZUS-u ? Jakie dokumenty pracodwca może żądać od pracownika w celu wypłaty zasiłku chorobego?

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ZUS, Obowiązki pracodawcy, prawa poszkodowanego

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych