Skocz do zawartości

urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim

wróć do serwisu Sektor Publiczny 251 odpowiedzi w tym temacie

#21 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 07 maj 2014 - 19:25

Nauczyciel tak, jak każdy inny pracownik, jest obowiązany złożyć wniosek o udzielenie urlopu uzupełniającego najpóźniej w ostatnim dniu urlopu rodzicielskiego, czyli w Twoim przypadku do 17.09.2014r. Jednak ze względu na specyfikę pracy i troskę o prawidłowe funkcjonowanie szkoły wydaje mi się, że powinnaś poinformować dyrektora o swoim zamiarze nawet w sierpniu, gdyż wiąże się to przecież z ustaleniem odpowiedniego planu zajęć, zapewnienia zastępstwa itp. Wiesz pewnie, że nie da się tak z dnia na dzień zapewnić tego wszystkiego. Stąd też moja propozycja sierpniowego terminu złożenia wniosku. Natomiast ustalenie, czy w całości skorzystasz z tego urlopu bezpośrednio po rodzicielskim, zależeć będzie od porozumienia z dyrektorem. Myślę, że ze względów organizacyjnych będzie chciał, byś skorzystała z niego "ciurkiem" i tutaj całkowicie bym go popierała. Pamiętaj, że po powrocie do pracy przysługują Ci też 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem i możesz też je wykorzystać nawet 8 i 9.01. (też na wniosek)

#22 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 08 maj 2014 - 08:30

Dziękuję za rzeczowe odpowiedzi. Miłego dnia życzęsmile.png

#23 Guest_mria

Guest_mria
  • Goście

Napisano 19 maj 2014 - 11:18

pracuję w jednostce feryjnej, byłam na urlopie macierzyńskim  od 24.07.2013 do 27.05.2014 r . ile należy mi się dni urlopu uzupełniającego

- za rok 2013 - 19 dni

- za 2014 - 14 dni za ferie a reszta na wakacje?

moja pani dyrektor uważa, że nie powinnam dostać urlopu za ferie 2014 ponieważ 8 tygodni wykorzystam podczas wakacji czy to prawda?

#24 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 20 maj 2014 - 00:03

Twoja pani dyrektor ma rację. Rozliczenie Twojego urlopu za 2014 r. nastąpi dopiero po zakończeniu wakacji, czyli po 31.08. Wtedy można dokładnie rozliczyć Twój urlop, odjąć ewentualne zwolnienia itp. Jeśli faktycznego urlopu wykorzystasz mniej niż 56 dni, to wtedy uzyskujesz prawo do urlopu uzupełniającego. Ale wiadomo, że okres lipiec-sierpień to 62 dni, więc nawet jeśli nie wykorzystasz całych ferii zimowych, to i tak urlopu uzupełniającego nie otrzymasz.

#25 Guest_Lena

Guest_Lena
  • Goście

Napisano 01 lipiec 2014 - 18:03

Witam,

Proszę o pomoc w wyliczeniu zaległego urlopu wypoczynkowego, przy czym mnie przysługują 26 dni urlopu w ciągu roku.

Cały okres ciąży jestem na l4, które skończy mi się końcem lica 2014. Następnie chcę skorzystać z pełnego rocznego (52 tygodni) urlopu macierzyńskiego/dodatkowego macierzynskiego/rodzicielskiego. Zaraz po tym okresie chciałabym wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy  plus ewentualnie 2 dni opiekuńczego na dziecko. Ile dni przysługuje mi za ten okres? Z góry dziękuje za odpowiedź.

#26 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 01 lipiec 2014 - 18:22

Przy zasiłku chorobowym,urlopie macierzyńskim oraz urlopie rodzicielskim przysługuje pracownicy pełen wymiar urlopu wypoczynkowego.Za rok 2014 -26 dni,za rok 2015 także 26 dni.Jeżeli jest jeszcze zaległy urlop wypoczynkowy za rok 2013,to także morzesz go wtedy wykorzystać.

#27 Guest_Liliana

Guest_Liliana
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2014 - 16:53

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Proszę też o potwierdzenie, czy zaległe dni urlopowe powinnam wyliczyć od dnia następnego po zakończeniu rodzicielskiego, uwzględniając wyłącznie dni  robocze w danym miesiącu czy włącznie z weekendem?.Czy istnieje ryzyko, że pracodawca zwolni mnie w tym okresie lub nie będzie chciał udzielić mi tych dni?

#28 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 lipiec 2014 - 17:19

Urlop wypoczynkowy liczymy od następnego dnia roboczego po zakończonym urlopie rodzicielskim.Uwzględniamy tylko dni robocze pomijając soboty,niedziele i święta.Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu,nie może także w trakcie urlopu wypowiedzieć umowy o pracę.Należy także pamiętać o tym,że wniosek o ewentualny urlop wychowawczy trzeba złożyć najpóźniej na 14 dni przed jego rozpoczęciem.

#29 Guest_Liliana

Guest_Liliana
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2014 - 20:08

Jeszcze raz serdecznie dziękuję za szybką odpowiedź. Pojawiły się jednak kolejne wątpliwości. Przeczytałam na innym forum, że pracodawca może zwolnić pracownicę na urlopie wypoczynkowym,  gdy ten wynosi 3 miesiące. Czy to prawda? Jeśli tak, zakładam, że mnie to nie obejmie (2,5 miesiąca), o ile dobrze kalkuluję. Proszę o potwierdzenie.

W dodatku mam zapytanie: czy po urlopie wypoczynkowym mogę od razu (oczywiście z uwzględnieniem 14 dni przed rozpoczęciem) wystosować wniosek o urlop wychowawczy? Jeśli tak, czy w tym czasie pracodawca może  mnie zwolnić ze względu na likwidację stanowiska pracy (firma liczy powyżej 20 pracowników)? Czytałam, że takie sytuacje się zdarzają. Mam 100% pewność, że pracodawca będzie chciał to zrobić, jak tylko nadarzy się możliwość. Dlatego czy istnieje możliwość wydłużenia ochrony zatrudnienia - np. poprzez zasiłek opiekuńczy na dziecko (ile maks, czy dziecko musi być chore?) lub zwolnienie lekarskie na siebie (np baby blues)? Jak można maksimum bezpiecznie wydłużać czas zatrudnienia? Z góry dziękuję za odpowiedź.

#30 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 lipiec 2014 - 22:40

Pobyt na urlopie wychowawczym zapewnia pracownikowi szczególną ochronę przed wypowiedzeniem angażu lub rozwiązaniem go w trybie natychmiastowym na podstawie art. 186.1 kodeksu pracy.Pracodawca nie może Cię zwolnić z powodu likwidacji stanowiska pracy.Może natomiast zwolnić z powodu likwidacji zakładu pracy.Pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę nie tylko podczas urlopu wypoczynkowego, ale również urlopu szkoleniowego i bezpłatnego. Pracownicy korzystający z urlopów macierzyńskiego i wychowawczego są objęci szczególną ochroną zatrudnienia związaną z rodzicielstwem (art. 177 i 1861 K.p.).

Zapene przeczytałaś o zwolnieniu pracownika na podstawie art.53 kp.  z powodu długotrwałej choroby.W razie problemów  -pisz.Postaramy się pomóc. Pozdrawiam

#31 Guest_Liliana

Guest_Liliana
  • Goście

Napisano 03 lipiec 2014 - 07:02

Witam serdecznie. Zatem przesyłam link do artykułu w sprawie możliwości zwolnienia na urlopie wychowawczym:http://msp.money.pl/...6,0,204720.html

Będę wdzięczna za Państwa interpretację. A zakładając powyższe, rozumiem, że mogę bez niepewności w kwestii zwolnienia po rodzicielskim przejść na urlop wypoczynkowy?Czytałam też, że na urlopie opiekuńczym dziecka trwającym 60 dni pracodawca nie może mnie zwolnić. Proszę o potwierdzenie oraz informację,czy taki urlop przysługuje wyłącznie w trakcie choroby dziecka. Za poprzednią odpowiedź i za szybkość jej przesyłania baardzo dziękujęsmile.png

#32 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 lipiec 2014 - 09:40

Link,który przytoczyś dotyczy jak pisałam wcześniej likwidacji zakładu pracy.Więc nic się nie zmienia w stosunku do Ciebie.Piszesz o 60 dniach urlopu opiekuńczego.Nie jest to urlop tylko zasiłek opiekuńczy,przysługujący jednemu z rodziców w sytuacji,gdy dziecko jest chore.W roku kalendarzowym rodzic może wykorzysłąć łącznie 60 dni.Aby można było z niego korzystać lekarz musi wystawiać stosowne zaświadczenie.Ba dziecko zdrowe przysługuje dwa dni w roku z art.188 K.p.

#33 Guest_Dorota

Guest_Dorota
  • Goście

Napisano 13 sierpień 2014 - 13:50

Witam! Proszę o pomoc w zinterpretowaniu przepisów dotyczących urlopu uzupełniającego. Od maja 2013  byłam na l4 do dnia porodu 20.08.213. Od tego dnia wzięłam urlop rodzicielski, ktory kończy się 19.08.2014. Ile dni urlopu uzupełniającego powinnam mieć do odebrania? Według wyliczeń mojej dyrektorki 42 dni. Proszę o pomoc, bo z tego co tutaj przyczytałam wydaje mi się, że więcej.

#34 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 13 sierpień 2014 - 23:36

Co prawda tego nie piszesz wprost, ale wywnioskowałam, że jesteś nauczycielem pracującym w szkole. Jeśli mam rację z rodzajem placówki Twojego zatrudnienia, to za rok 2013 należą Ci się 42 dni urlopu uzupełniającego, a za 2014 r. powinnaś otrzymać do wykorzystania 44 dni urlopu uzupełniającego. Skąd się to wzięło? Otóż n-lowi należy się maksymalnie 56 dni urlopu uzupełniającego, jeśli np. z powodu choroby lub urlopów rodzicielskich nie wykorzystał w czasie ferii zimowych i letnich  swego należnego urlopu wypoczynkowego (art.66 ust.1 KN).

W roku 2013 - wykorzystałaś (?) 14 dni ferii zimowych, więc odejmujemy: 56 - 14 = 42 dni

W roku 2014 - wykorzystasz w naturze 12 dni (od 20 - 31.08.), więc znowu odejmujemy: 56 - 12 = 44 dni

Łącznie należy Ci się 86 dni urlopu uzupełniającego. Ponieważ wracasz po urlopie rodzicielskim, to masz prawo rozpocząć go zaraz po powrocie. Najpierw będziesz 12 dni na bieżącym urlopie wypoczynkowym (wakacje), a od 1.09. rozpoczniesz ten długi urlop uzupełniający. Do szkoły powinnaś wrócić więc 26 listopada br.

#35 Guest_Dorota

Guest_Dorota
  • Goście

Napisano 14 sierpień 2014 - 08:06

Dziękuję za odpowiedź.

Tak, pracuje w szkole państwowej, umowę mam na czas nieokreślony. Nie mogę wziąć uzupełniającego urlopu od 1 września, ponieważ koleżanka jest w podobnej sytuacji i pierwsza odbiera urlop.

#36 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 14 sierpień 2014 - 18:30

Trochę to dziwne i nielogiczne... Przecież zarówno za Ciebie, jak i za koleżankę na pewno są jakieś osoby zatrudnione na zastępstwo. Czy nie lepiej im obu po prostu przedłużyć umowy zastępstwa? Przecież ani Ty, ani koleżanka na czas urlopu tej drugiej nie pociągniecie 2 etatów... No, ale skoro wyraziłaś na to zgodę... Tylko pamiętaj, że jeśli Twój urlop uzupełniający "zahaczy" o ferie zimowe, to one powodują jego przerwanie na 2 tygodnie, a po feriach ciąg dalszy zaległego urlopu uzupełniajacego.

#37 alma

alma

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 28 sierpień 2014 - 15:05

Witam!

Prosze o pomoc w wyliczeniu zaległego urlopu wypoczynkowego. Jestem nauczycielem pracującym w szkole.

• od 06.05.2014r. do dnia porodu czyli 13.08.2014r. byłam na L4;
  • w bieżącym roku (2014r.) wykorzystałam 14 dni ferii zimowych;
  • od 13.08.2014r do 11.08.2015r. przebywam na urlopie rodzicielskim.

Ile dni zaległego urlopu wypoczynkowego należy mi się i do kiedy? Czy doliczone będą ferie zimowe za 2015r.?

#38 majka

majka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1113 postów

Napisano 28 sierpień 2014 - 22:48

Zgodnie z art.66 ust.1 KN nauczycielowi przysługuje urlop uzupełniający w wymiarze do 8 tygodni, czyli 56 dni.

Za rok 2014 przysługują Ci 42 dni ( 56 dni - 14 dni ferii zimowych = 42 dni ).

Za rok 2015 przysługuje Ci 36 dni ( 56 dni - 20 dni sierpnia /od 12.08. do 31.08./ = 36 dni ).

Łącznie więc przysługiwać Ci będzie po zakończeniu urlopu rodzicielskiego 78 dni urlopu uzupełniającego, którego termin powinnaś ustalić z dyrektorem. Jeśli rozpoczniesz go 1.09.2015 r. (a masz takie prawo), to będzie on trwał do 17 listopada 2015 r. i do pracy powrócisz 18.11.2015 r. Tak oczywiście będzie tylko wtedy, gdy nie ulegną zmianie przepisy Karty Nauczyciela dotyczące urlopów nauczycielskich, ale tego na razie nie wie chyba nikt...

#39 alma

alma

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 29 sierpień 2014 - 14:24

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiamsmile.png

Mam jeszcze jedną wątpliwość:

zaległy urlop wypoczynkowy chciałabym wykorzystać bezpośrednio po urlopie rodzicielskim, który kończy mi się 11.08. Jeśli dobrze rozumiem, to w czasie bieżącego urlopu wypoczynkowego(od 12.08 do 31.08) nie mogę korzystać równocześnie z zaległego urlopu wypocz.czyli urlop uzupełniający rozpocznę 1 września?

#40 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 sierpień 2014 - 21:45

Witam,
Również chciałabym prosić o wyliczenie zaległego urlopu wypoczynkowego (i czy w ogole mi się on należy? ). Pracuję w państwowej szkole podstawowej i jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na czas nieokreślony.
- od 10.10.2013 do dnia porodu tj. 9.02.2014 bylam na zwolnieniu lekarskim. Czyli podczas ferii zimowych bylam na urlopie macierzyńskim.
- od 9.02.2014 do 8.02.2014 przebywam na urlopie macierzyńskim, macierzyńskim dodatkowym i rodzicielskim.
Czy po urlopie rodzicielskim należy mi się urlop wypoczynkowy? I jeśli tak, to w jakim wymiarze?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych