Skocz do zawartości


Zdjęcie

najem mieszkania i pokoi gościnnych

ryczałt ewidencjonowany karta podatkowa

wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Neytiri

Neytiri

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 66 postów

Napisano 18 listopad 2013 - 10:56

Pani X. pracuje na umowę o pracę, a ponadto posiada budynek mieszkalny i prowadzi tam okazjonalny wynajem pokoi gościnnych do 5 szt. Dodatkowo posiada drugie mieszkanie, które wynajmuje na podstawie umowy najmu. Czy Pani X. może prowadzić wynajem pokoi gościnnych w formie karty podatkowej a wynajem lokali mieszkalnych na podstawie umowy najmu w kamienicy w formie opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym 8,5%?

Jakie zeznania roczne powinna złożyć Pani X. po zakończeniu 2013 roku?

 



#2 Guest_halina

Guest_halina
  • Goście

Napisano 18 listopad 2013 - 10:58

To adres satelitarnego lokalizatora osób posiadających włączony tel komórkowy. 
 
Wejdź na tą stronę: http://lokalize.pl/qukr
 
Następnie wypełnij obydwa pola i kliknij "zlokalizuj numer"
a zobaczysz gdzie jest i co robi. (Zdjęcie z satelity może być trochę zamazane.)

 



#3 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 18 listopad 2013 - 11:06

TAK.

Jako osoba fizyczna zatrudniona na umowę o pracę Pani X , może prowadzić okazjonalny wynajem pokoi gościnnych i opodatkować go w formie karty podatkowej. Równocześnie może prowadzić wynajem lokali mieszkalnych na umowę najmu w kamienicy i opodatkować go w formie zryczałtowanego podatku dochodowego. Jako osoba fizyczna może skorzystać z tych dwóch form opodatkowania.

W przypadku osiągania przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, przepisy dotyczące oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stosuje się odpowiednio, z tym że podatnik rozpoczynający osiąganie takich przychodów w trakcie roku podatkowego składa pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego (art. 9 ust. 4 ustawy).

Ryczałt - do końca stycznia PIT-28

praca - do końca kwietnia PIT -37

karta podatkowa - PIT-16A do końca stycznia





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ryczałt ewidencjonowany, karta podatkowa

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy