Skocz do zawartości

Ciąża zagrożona - praca czy iść na zwolnienie

ciąża zus zwolnienie chorobowe prawo pracy

wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Aga_33

Guest_Aga_33
  • Goście

Napisano 16 listopad 2013 - 15:14

Witam,

Zwracam się z prośbą o pomoc. Szukałam informacji na wielu forach i nie znalazłam żadnej satysfakcjonującej odpowiedzi.

W listopadzie po ponad rocznej przerwie w pracy (byłam zarejestrowana w PUP i przez pierwsze 6-mcy pobierałam zasiłek a przez kolejne/ostatnie 7nie) poszłam pracować do sklepu. Jak się zatrudniłam to po ok. tygodniu okazało się, że jestem już ponad miesiąc w ciąży. Praca jest dosyć ciężka bo fizyczna i na zmiany.

Ja jestem w ciąży zagrożonej i biorę leki 2xdziennie. Umowę o pracę oczywiście mam podpisaną na 3miesiące na okres próbny. Nie czuję się najlepiej a nie wiem co będzie jak pójdę na zwolnienie. Jaką dostanę "pensję"?

Mam kilka pytań:

1)przez pierwsze 30dni płaci pracodawca; 100% ale jeśli wie o ciąży w przeciwnym razie 80%?

2) jak wygląda kwestia kontynuowania zwolnień?

3) jak płaci ZUS? teraz mam na umowie 1700brutto a wcześniej ponad 13miesięcy byłam bezrobotna...

Nie wiem co mam zrobić w tej sytuacji. Bardzo zależy nam na tym dziecku gdyż wcześniejsze nie skończyły się po naszej myśli. Nie ukrywam, że mamy również bardzo złą sytuację materialną i każdy grosz się liczy.

Proszę pomóżcie.

#2 KSU

KSU

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 187 postów

Napisano 16 listopad 2013 - 16:50

Polecam kontakt z infolinią ZUS :

http://e-inspektorat...rony=200#_info_

#3 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13476 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 listopad 2013 - 17:06

[font="georgia, serif;"]Pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe za pierwsze 33 dni choroby, a od 34 dnia ZUS przejmuje wypłatę zasiłku chorobowego /w małych firmach/.[/font]

[font="georgia, serif;"]Podstawą do naliczenia chorobowego jest u ciebie kwota z umowy, czyli (1.700 - 13,71 % ) : 30 i to jest stawka brutto za 1 dzień choroby. W przypadku choroby w ciąży jest płacone 100 % podstawy, a nie aktualnego wynagrodzenia. Na twoim zwolnieniu będzie litera B, więc pracodawca dowie się, że jesteś w ciąży.[/font]

[font="georgia, serif;"]Ponadto, o ile wiem, powinnaś mu dostarczyć zaświadczenie od lekarza o stanie ciąży, szczególnie, że twoja praca do lekkich nie należy.[/font]

[font="georgia, serif;"]ZUS przyjmie taką samą podstawę zasiłku chorobowego.[/font]

#4 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 16 listopad 2013 - 22:07

Pracownica w ciąży, która zawarła umowę na okres próbny przekraczający jeden miesiąc i umowa ta uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, wówczas zachowuje status pracownika do dnia porodu.

Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, zostaje przedłużona do dnia porodu (zgodnie z art. 177 § 3 k.p.).

Ty masz umowę na okres dłuższy niż 1 mc i w dniu kiedy umowa miałaby się rozwiązać będziesz powyżej 3 mca ciąży.

Przy czym  w dniu porodu kobieta traci status pracownika , w konsekwencji  nie przysługuje jej prawo do urlopu macierzyńskiego. Zgodnie z art. 30 ust. 4 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa  przysługuje jej natomiast prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ciąża, zus, zwolnienie chorobowe, prawo pracy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych