Skocz do zawartości

Nieświadome odliczenie ulgi na dziecko

wróć do serwisu Księgowość 12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_USPROBLEM

Guest_USPROBLEM
  • Goście

Napisano 15 listopad 2013 - 18:30

Witam, otrzymałam dziś wezwanie do wyjaśnienia o treści:

Celem złożenia korekty zeznania pit-37 za 2012 rok wzywa się Panią do osobistego wstawienia się wraz z pismem wyjaśniającym, w związku z brakiem możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej. Odliczanie dzieci o nr PESEL xxxxxxxxxxx i xxxxxxxxxxxx (dzieci studiujących) przekroczyły w 2012 roku dochód powodujący powstanie podatku tj. 3091zł

proszę mi powiedzieć na co muszę być teraz przygotwana, zrobiłam to nie świadomie ( nie znałam przepisów o uldze prorodzinnej do końca)

kwota ulgi to 1300zł

proszę o szybką i dobrze wyjaśniającą odpowiedź , gdyż w poniedziałek tj 18.11.2013 muszę się wstawić w celu wyjaśnienia

z góry dziękuję

#2 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 listopad 2013 - 18:37

napisz pismo "czynny żal" powołaj się w nim na wiedzę i błąd który zrobiłaś był nieświadomy, pokajaj się w tym piśmie, przeproś. Jak będziesz w US osobiście to poproś aby nie nakładały na ciebie oddzielnej kary, złóż (przygotuj teraz) korektę PIT-37 i daj babce do sprawdzenia.

Nie denerwuj się - będzie dobrze. Oczywiście poza tym że to co odliczyłaś będziesz musiała uregulować na konto US wraz z odsetkami.

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 listopad 2013 - 19:33

dziękuje za podpowiedź a jakie mogą być odsetki  za 7 miesięcy z kwoty 1300zł

jak to wyliczyć

z góry dziękuję za odpowiedź

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12446 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 listopad 2013 - 00:03

napisz pismo "czynny żal" powołaj się w nim na wiedzę i błąd który zrobiłaś był nieświadomy, pokajaj się w tym piśmie, przeproś. Jak będziesz w US osobiście to poproś aby nie nakładały na ciebie oddzielnej kary, złóż (przygotuj teraz) korektę PIT-37 i daj babce do sprawdzenia.

Nie denerwuj się - będzie dobrze. Oczywiście poza tym że to co odliczyłaś będziesz musiała uregulować na konto US wraz z odsetkami.

[font="georgia, serif;"]Do korekty zeznania wcale nie trzeba pisać "czynnego żalu", bo tu nie było przewinienia. Pisze się tylko pismo z krótkim wyjaśnieniem przyczyny korekty zeznania. Kary US nie nałoży, bo nie ma podstaw.[/font]

[font="georgia, serif;"]Trzeba zwrócić nienależnie otrzymaną kwotę wraz z odsetkami.[/font]

#5 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 listopad 2013 - 00:37

Podatnik, jeżeli spóźni się ze złożeniem zeznania podatkowego (PIT-37, PIT-36,...) albo deklaracji podatkowych jest narażony na odpowiedzialność karną skarbową z art. 56§4 ustawy z dnia 10 września 1999r. Kodeks karny skarbowy (Dz.U. z 2007r. Nr 111, poz. 765 z późn. zm.).
Kodeks karny skarbowy przewiduje możliwość uwolnienia się od kary. Wystarczy, że podatnik do spóźnionej deklaracji dołączy pismo określone mianem „czynnego żalu”, a w przepisach nazywane zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego.

W tym przypadku zeznanie złożone zostało w terminie, więc "czynny żal" nie jest potrzebny, nie zadziałałby bo US się dowiedział o nienależnie zwróconym podatku. W takich przypadkach gdy uszczuplona jest należność budżetowa również można pisać "czynny żal" 

#6 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 listopad 2013 - 10:19

A jak tak to spoko :) myślałam że przy każdym błędzie piszemy czynny żal - ale skoro nie to tym bardziej pytająca może spać spokojnie.

#7 ceolin

ceolin

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 24 listopad 2013 - 18:20

Nieświadomość nie zwalnia z odpowiedzialności toteż w tej sytuacji możesz spotkać się z karą.

Jeśli o czymś marzysz, realizuj to dzisiaj. Pozdrawiam.

#8 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12446 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 24 listopad 2013 - 18:26

[font="georgia, serif;"]a niby za co ta kara ?[/font]

#9 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 24 listopad 2013 - 18:41

Odliczenie ulgi, które było wynikiem omyłki, niewiedzy, a nie celową próbą uszczuplenia zobowiązania podatkowego, według mnie nie może stanowić przestępstwa ani wykroczenia skarbowego.

Art. 4. KKS § 1. Przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe można popełnić umyślnie, a także nieumyślnie, jeżeli kodeks tak stanowi.

(...)

§ 3. Czyn zabroniony popełniony jest nieumyślnie, jeżeli sprawca nie mając zamiaru jego popełnienia, popełnia go jednak na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, mimo że możliwość popełnienia tego czynu przewidywał albo mógł przewidzieć.

art. 10 KKS § 4. Nie popełnia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, kto dopuszcza się czynu zabronionego w usprawiedliwionej nieświadomości jego karalności.

#10 Guest_Zofia

Guest_Zofia
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2015 - 19:25

Przestańcie straszyć ludzi dzisiaj byłam w US ponieważ niesłusznie odliczyłam sobie ulgę na studiujące i pracujące na zlecenie dziecko nie wiedząc,że zarobił więcej niż 3 000 zł.Otrzymałam wezwanie do złożenia korekty,będę miała naliczone od pobranej kwoty odsetki i tyle.Proste pismo w dwóch zdaniach uzasadnienie że rezygnuję z pobranej niesłusznie kwoty i tyle.Naprawdę przemiła obsługa ,życzliwe urzędasy skarbowe ,a tak strasznie się ich zawsze bałam mówię o US w Nowym Sączu przy ul.Barbackiego .DZIĘKUJĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#11 Guest_Zofia

Guest_Zofia
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2015 - 19:25

Przestańcie straszyć ludzi dzisiaj byłam w US ponieważ niesłusznie odliczyłam sobie ulgę na studiujące i pracujące na zlecenie dziecko nie wiedząc,że zarobił więcej niż 3 000 zł.Otrzymałam wezwanie do złożenia korekty,będę miała naliczone od pobranej kwoty odsetki i tyle.Proste pismo w dwóch zdaniach uzasadnienie że rezygnuję z pobranej niesłusznie kwoty i tyle.Naprawdę przemiła obsługa ,życzliwe urzędasy skarbowe ,a tak strasznie się ich zawsze bałam mówię o US w Nowym Sączu przy ul.Barbackiego .DZIĘKUJĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#12 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 21 luty 2018 - 19:54

Co zrobic gdyz dowiedzialam sie wlasnie ze byly maz odlicza sobie ulge prorodzinna na jedno z dzieci a mamy dwoje a Ja pobieralam wlasnie na dwojke.

#13 Gargulec

Gargulec

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 23 luty 2018 - 16:33

Nie jest to moja dziedzina, ponieważ kompletnie się na tym nie znam...

You gave me a forever within the numbered days, and I'm grateful.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych