Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kiedy wysłać pracownika na badania kontrolne?


wróć do serwisu Moja Firma 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Moja Firma

Admin Moja Firma

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 102407 postów

Napisano 12 listopad 2013 - 19:36

Kontrolnym badaniom lekarskim podlega pracownik, którego niezdolność do pracy z powodu choroby trwała dłużej niż 30 dni. Pracodawca ma obowiązek pokryć koszty badań profilaktycznych pracowników, a ponadto musi zwrócić koszty podróży pracownika w razie przejazdu na badania profilaktyczne do innej miejscowości. Powrót do artykułu: Kiedy wysłać pracownika na badania kontrolne?

#2 Guest_Janusz 57

Guest_Janusz 57
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2017 - 08:49

Czy mogę wykonać badania kontrolne w czasie trwania długotrwałego zwolnienia.? Co będzie jeżeli lekarz medycyny nie dopuści do pracy i kończy się limit zwolnienia 182 dni.? Czy jest konieczne złożenie wniosku o zasiłek rechabilitacyjny.i ewentualne jego anulowanie w przypadku pozytewnej decyzji lekarza?

#3 Guest_ewa

Guest_ewa
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2017 - 15:12

Badania wykonuje się po zakończeniu choroby. Nie wiem, czy po 182-ch dniach chce Pan wrócic do pracy- czuje się Pan na siłach by pracować - czy może przeciwnie, nie czuje Pan sie lepiej i chce Pan składać dokumenty o przyznanie świadczenia? 

 

Jeśli składa się wniosek o świadczenie reh., to czeka się na decyzję ZUS. W razie negatywnej decyzji, zakład może Pana zwolnić z art. 53 bez wypowiedzenia, i to nawet jeszcze zanim decyzja dotrze do Pana ( gdyby była negatywna). Zakłady mają swoje sposoby i w miarę szybko dowiadują się o wyniku badania w ZUS, prędzej niż sam chory. Tym samym, dają sobie prawo do zwolnień bez wypowiedzenia, nie dając choremu pracownikowi możliwości obrony - np. powrotu do pracy, a co za tym idzie prawa do ewentualnego 1 bądź 3 miesięcznego wypowiedzenia.

 

Podsumowując- badania u lekarza medycyny pracy wykonuje się tylko wtedy, gdy zamierza się wrócić do pracy i zakończyło się już leczenie.

 

Często oczekując na decyzję z ZUS o przyznaniu świadczenia, mija już te 182 dni. Wówczas zakład pracy, wpisuje w liście obecności "nieobecność usprawiedliwiona niepłatna". Teoretycznie zakład wówczas nie może zwolnić pracownika, do momentu rozstrzygnięcia sprawy przez ZUS.

 

Można jeszcze zgłosić powrót do pracy, przejść pozytywnie lekarza medycny pracy, zakłąd pracy rozpisze zapewne Panu zaległy urlop i można udać się na zwolnienie z tytułu innej choroby ( inna jednośtka) i bieg 182 leci od nowa.

 

 



#4 Guest_Alfred

Guest_Alfred
  • Goście

Napisano 21 maj 2018 - 12:33

A jak należy klasyfikować skierowanie wystawione dla pracownika, który otrzymał orzeczenie o stopniu niepelnosprawnosci? Definicja badań kontrolnych jest jednoznaczna, czy oznacza to, ze sa to badania wstępne?

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 21 maj 2018 - 13:50

A jak należy klasyfikować skierowanie wystawione dla pracownika, który otrzymał orzeczenie o stopniu niepelnosprawnosci? Definicja badań kontrolnych jest jednoznaczna, czy oznacza to, ze sa to badania wstępne?

 


To badania okresowe, nie ma przeciwskazań, żeby robić je wcześniej niż wyznaczony orzeczeniem lekarskim termin, w przypadku zmiany stanu zdrowia pracownika.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych