Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Wynagrodzenie chorobowe

L4 wynagrodzenie chorobowe

wróć do serwisu Księgowość 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Marlena200001

Guest_Marlena200001
  • Goście

Napisano 08 listopad 2013 - 18:32

Witam
Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony od 4 lat. Moje dotychczasowe wynagrodzenie wynosiło minimalną krajową. Od 1 września b.r. wynagrodzenie zostało zmienione na 1600 zł plus premia uznaniowa (comiesięczna) w wysokości 1100 zł. Czyli kwota wynagrodzenia brutto to teraz 2700 zł(od której potrącane są wszystkie składki). 
We wrześniu przebywałam na zwolnieniu lekarskim 7 dni i zostało mi odliczone 230 zł netto z wypłaty. Czyli zamiast 1947.15 otrzymałam 1717,15

Chciałabym podkreślić fakt, że nie zostało potrącone 100% z premii za każdy dzień nieobecności tylko jak twierdzi kadrowa zostało odliczone z kwoty 2700 brutto. I premia uznaniowa nie ma tu nic do rzeczy. Tak duża kwota wg. niej jest spowodowana wzrostem wynagrodzenia (czy przypadkiem nie powinna to być średnia z 12 miesięcy?)

Czy wypłata została mi dobrze naliczona? 

#2 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8195 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 listopad 2013 - 20:47

Musisz mieć świadomość,że za zwolnienie lekarskie bez względu na to,czy jest to wynagrodzenie chorobowe,czy też zasiłek chorobowy nie wypłaca się 100% wynagrodzenia tylko 80% wyliczonej podstawy do zasiłku chorobowego.

Wynagrodzenie zostało naliczone prawidłowo uwzględniając premię.Wynagrodzenie chorobowe zostało obliczone prawidłowo z 12 miesięcy sprzed miesiąca choroby czyli od kwoty 1600 zł.(tak należało policzyć.

#3 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 listopad 2013 - 22:33

[font="georgia, serif;"]Bogusiu, piszesz, że to prawidłowe wyliczenie. Czy możesz coś więcej napisać jak to liczyłaś ?[/font]

[font="georgia, serif;"]Bo ja próbowałam na innym forum, ale wychodziły mi całkiem inne kwoty. [/font]

#4 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8195 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 listopad 2013 - 23:47

Policzyłam wynagrodzenie za część miesiąca przepracowaną od całej kwoty obecnego wynagrodzenia czyli 2700 zł.(powinno się wyliczyć od kwoty wynagrodzenia zasadniczego,czyli 1600 zł,a premia skoro jest wliczana do podstawy zasiłku chorobowego powinna być pomniejszona i wypłacona w pomniejszonej wysokości).

Czyli licząc od kwoty 2700 zł wynagrodzenie za część przepracowaną 2070 zł.

2700 :30 = 90 zł 90 zł x 7 dni = 630 zł  czyli 2700 zł - 630 zł = 2070 zł

Wynagrodzenie chorobowe 1600 zł - 13.71% x80% : 30 dni = 26,82 zł

26,82 zł x 7 dni =257,74 zł

Czyli wynagrodzenie netto 1508,44 zł (licząc zwykłe koszty uzyskania przychodu

Wynagrodzenie chorobowe(lub zasiłek) 211,33 zł

Razem 1719,77 zł

Jest różnica 2,62 zł , ale to wynika pewnie z zaokrągleń (liczyłam na piechotę,program zapewne inaczej stosuje zaokrąglenia).

W taki sposób pracodawca wyliczył to wynagrodzenie,nie do końca jestem przekonana o poprawności przyjęcia do wynagrodzenia za czas przepracowany całej kwoty premii.Premia powinna być podzielona  na dni do przepracowania i pomnożona przez dni przepracowane i dodana w takiej wysokości do wynagrodzenia wyliczonego za część miesiąca przepracowaną liczoną od kwoty 1600 zł.

#5 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 listopad 2013 - 00:30

[font="georgia, serif;"]dzięki za odpowiedź,  ale tu sprawa nie jest taka prosta[/font]

[font="georgia, serif;"]Marlena napisała, że nic nie zostało potrącone z premii, ale z kwoty 2700 potrącono 7/30.[/font]

[font="georgia, serif;"]A skoro premię zmniejszono, to powinna być wliczona do podstawy chorobowego.[/font]

#6 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8195 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 listopad 2013 - 00:40

Premia nie mogła być wzięta do podstawy ponieważ obowiązywała dopiero od września i we wrześniu wystąpiła choroba.Do podstawy chorobowego wchodzi tylko wynagrodzenie zasadnicze,które obowiązywała do końca sierpnia 1600 zł.

We wrześniu nie zmieniono wymiaru czasy pracy tylko dodano premię.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: L4, wynagrodzenie, chorobowe

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych