Skocz do zawartości


Urlop ojcowski (akt urodzenia)


wróć do serwisu Kadry 23 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 08 listopad 2013 - 09:21

Czy składając wniosek o urlop ojcowski, muszę zostawiać w kadrach oryginał aktu urodzenia dziecka ? Czy nie wystarczy pokazać, a w dokumentach ksero ? Co więcej, czy to musi być taki aktualny, sprzed np.30 dni, czy wystarczy ten pierwszy, otrzymany zaraz po urodzeniu dziecka ?



#2 Dorota

Dorota

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5653 postów

Napisano 08 listopad 2013 - 09:26

Pierwszy otrzymany po urodzeniu, oryginał do wglądu, zostawiasz kopię potwierdzoną za zgodność



#3 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 08 listopad 2013 - 09:27

Ja mam ksero w aktach osobowych. 



#4 fashiolla.pl

fashiolla.pl

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 40 postów

Napisano 08 listopad 2013 - 10:15

Pytanie do Edzi????? Na jakiej podstawie prawnej wpinasz kserokopię aktu urodzenia dziecka do akt osobowych pracownika??????

#5 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 08 listopad 2013 - 10:19

Jest to załącznik do wniosku o urlop ojcowski i mam to w aktach osobowych, podstawy prawnej nie podam.



#6 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 08 listopad 2013 - 10:21

Już mam podstawę dlaczego tak robię :)

 

Podstawa prawnaROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 28 maja 1996 r.w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika(Dz. U. Nr 62, poz. 286, z 2002 r. Nr 214, poz. 1812, z 2003 r. Nr 230, poz. 2293, z 2006 r. Nr 125, poz. 869 oraz z 2009 r. Nr 115, poz. 971)§ 1.3. Pracodawca przechowuje w aktach osobowych pracownika odpisy lub kopie składanych dokumentów. Pracodawca może żądać od pracownika przedłożenia oryginałów tych dokumentów tylko do wglądu lub sporządzenia ich odpisów albo kopii.



#7 Kuba

Kuba

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 605 postów

Napisano 08 listopad 2013 - 10:53

Do fashiolla.pl na takiej podstawie, że jak wpada ZUS na kontrolę i bada udokumentowanie prawa do zasiłków to pierwsze co woła przy macierzyńskim to akt urodzenia dziecka potwierdzony za zgodnośc z oryginałem. Sprawe przerabiałem całkiem niedawno i całe szczęście, ze stosuję taką praktyke, że wpinam te akty urodzenia do akt osobowych.

 

Dodatkowo słowna pochwała od kontroli za sposób prowadzenia dokumentacji :)


"Jeśli nie potrafisz wytłumaczyć czegoś w prosty sposób, to znaczy, że tak naprawdę tego nie rozumiesz"


#8 Ane

Ane

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 listopad 2013 - 10:58

O czym my mówimy - to JASNE że przy zasiłkach macierzyńskich / ojcowskich KONIECZNE  są odpisy aktów urodzenia dziecka - toż to podstawy Prawa Pracy i ubezpieczeń !!! 

Chociażby ustawa zasiłkowa stanowi że podstawą do udzielenia zasiłków jest odpis aktu urodzenia dziecka ! - osoba twierdząca że specjalizuje się w PP nie powinna zadawać takich pytań ... 



#9 Kuba

Kuba

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 605 postów

Napisano 08 listopad 2013 - 11:10

Kiedyś była dyskusja na forum z krzykaczami od ochrony danych osobowych, że czegoś takiego jak aktów urodzenia, małżeństwa itp nie powinno isę kserować i przechowywać bla bla bla

 

Z punktu widzenia pracodawcy i ja osobiście jestem zdania i tak robię, ze kseruję wszystkie akty jako podstawę dokumentowania zasiłków czy urlopów okolicznościowych - nie ma aktu nie ma okoliczności proste.

 

A z punktu widzenia ochrony danych osobowych to pracodawca jako administrator danych ma obowiązek dochować największych starań o prawodłowe ich przetwarzanie i zgłoszenie do GIODO co przetwarza.


"Jeśli nie potrafisz wytłumaczyć czegoś w prosty sposób, to znaczy, że tak naprawdę tego nie rozumiesz"


#10 fashiolla.pl

fashiolla.pl

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 40 postów

Napisano 08 listopad 2013 - 11:50

W moim zakładzie pracy nie przechowuje się akt urodzenia dziecka w aktach osobowych pracownika. Takie dokumenty przechowujemy w dokumentacji księgowej związanej z wypłatami zasiłków. A może dokumenty księgowe również przechowujecie w aktach osobowych?

#11 fashiolla.pl

fashiolla.pl

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 40 postów

Napisano 08 listopad 2013 - 11:54

O czym my mówimy - to JASNE że przy zasiłkach macierzyńskich / ojcowskich KONIECZNE są odpisy aktów urodzenia dziecka - toż to podstawy Prawa Pracy i ubezpieczeń !!! Chociażby ustawa zasiłkowa stanowi że podstawą do udzielenia zasiłków jest odpis aktu urodzenia dziecka ! - osoba twierdząca że specjalizuje się w PP nie powinna zadawać takich pytań ...

Ane, przeczytaj moje pytanie skierowane do edzi uważnie.

#12 Kuba

Kuba

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 605 postów

Napisano 08 listopad 2013 - 11:54

Ja zajmuje się zarówno kardami, płacami jak i księgowaniem wszystkiego więc akt mam pod ręką i najbezpieczniej jest w aktach osobowych.


"Jeśli nie potrafisz wytłumaczyć czegoś w prosty sposób, to znaczy, że tak naprawdę tego nie rozumiesz"


#13 fashiolla.pl

fashiolla.pl

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 40 postów

Napisano 08 listopad 2013 - 12:02

Kuba tak myślałam, że zajmujesz sie wszystkim. W moim zakładzie pracuje ok.300 osób i mamy rozdzielone kadry od płac. Wszelkie dokumenty (m.in. akty urodzenia dzieci ) potrzebne do wypłaty zasiłków przechowujemy tak jak pisałam w dokumentacji księgowej.

#14 Kuba

Kuba

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 605 postów

Napisano 08 listopad 2013 - 12:04

Ale np akt urodzenia w kadrach przydaje się do ustalenia pierwszego dnia urlopu macierzyńskiego.


"Jeśli nie potrafisz wytłumaczyć czegoś w prosty sposób, to znaczy, że tak naprawdę tego nie rozumiesz"


#15 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 08 listopad 2013 - 12:11

I znowu burza :) ważne że są dokumenty do wglądu w trakcie ewentualnej kontroli



#16 fashiolla.pl

fashiolla.pl

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 40 postów

Napisano 08 listopad 2013 - 12:15

Dokładnie tak jak mówisz. Do mnie przychodzą pracownicy z całą dokumentacją (wcześniej im mówię co będzie potrzebne). Następnie wypisuję pracownicy urlop macierzyński. Po czym przekazuję m.in. ten akt urodzenia do płac.

#17 fashiolla.pl

fashiolla.pl

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 40 postów

Napisano 08 listopad 2013 - 12:19

Edzia,o jakiej burzy mówisz. Z Kubą wymieniamy się poglądami, przynajmniej facet wie co mówi

#18 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 listopad 2013 - 13:54

Dokładnie tak jak mówisz. Do mnie przychodzą pracownicy z całą dokumentacją (wcześniej im mówię co będzie potrzebne). Następnie wypisuję pracownicy urlop macierzyński. Po czym przekazuję m.in. ten akt urodzenia do płac.

No tak,wpisujesz urlop macierzyński z aktem  urodzenia dziecka wysyłasz pracownika do płac.Przychodzi  kontrola z PiP lub ZUS zasiłków chorobowych,między innymi wypłaty urlopów macierzyńskich i wtedy biegniesz do płac,w aktach osobowych masz podanie o urlop macierzyński i rodzicielski nie mając dokumentu na podstawie którego udzielasz tych urlopów? A w płacach akt urodzenia dziecka pracownicy wpięty w jakiś segregator i nie mogą go odszukać (na przykład).

Akt urodzenia dziecka jest podstawą udzielenia oraz wypłaty za urlop macierzyński dlatego składając dokumenty do ZUS w celu wypłaty zasiłku macierzyńskiego należy złożyć także akt urodzenia dziecka.

Podobna sytuacja jest przy zgonie pracownika - akt zgonu zastępuje rozwiązanie umowy o pracę i na tej podstawie wystawia się świadectwo pracy.

Popieram w pełni sposób prowadzenia dokumentów przez Kubę,słusznie go pochwalono za prowadzenie dokumentów.Otwiera akta osobowe pracownika i ma wszystko co potrzebne.



#19 fashiolla.pl

fashiolla.pl

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 40 postów

Napisano 08 listopad 2013 - 21:08

Droga Bogusławo, po co te wywody?? Kuba pisze konkrety i to mi się w nim podoba. Z pewnością jeszcze nie raz będziemy mieli różne zdania i interpretacje przepisów ale nie leje wody. Natomiast co do mojej procedury zw.z urlopem ojcowskim (bo o tym mowa w tym wątku) wygląda to następująco: pracownik ojciec przynosi mi wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego, oryginał odpisu aktu urodzenia dziecka. Na podstawie tych dokumentów wypisuję urlop ojcowski w 4 egzemplarzach ( 1x pracownik; 1x płace; 2 zostają u mnie - w tym 1 wędruje do teczki rzeczowej, a drugi do akt osobowych pracownika). Do akt osobowych wpinam również wniosek pracownika o udzielenie tego urlopu. Do płac oprócz ww. Urlopu ojcowskiego wędruje również akt urodzenia dziecka przechowywany w dokumentacji księgowej związanej z wypłatami zasiłków. To płace współpracują z zusem m.in. w sprawie wypłat zasiłków.Pracownika nigdzie nie wysyłam.Ps. A ten niby przykład ze zgonem...po co to. Strasznie dużo tego. Kuba powiedział wprost, że pracuje w małej firmie i sam wszystko prowadzi, pewnie na jego miejscu robiłabym podobnie. W mojej niestety tak się nie da bo jest ok.300 pracowników!

#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 listopad 2013 - 09:55

Koniec końców, oryginał aktu do wglądu, a oni go kserują i przechowują u siebie w dokumentacji potwierdzone ksero ? Oryginał natomiast wraca do mnie ?





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych