Skocz do zawartości

Ciągłość zwolnienia lekarskiego

wróć do serwisu Księgowość 32 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Schorowana

Guest_Schorowana
  • Goście

Napisano 07 listopad 2013 - 20:07

Witam i proszę o poradę.Tak się składa, że 31 grudnia tego roku przypada 181 dzień mojego zwolnienia lekarskiego w roku 2013. I teraz moje pytanko : czy jeżeli mam zwolnienie do 10 stycznia 2014 roku, to ustawowe 182 dni będą się liczyły od nowa? Czy mogę kontynuować zwolnienie w Nowym Roku kolejne 172 dni ?Bardzo proszę o podpowiedzi, żebym czegoś nie zarąbała .PozdrawiamPaula

#2 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 listopad 2013 - 20:19

Oznacza to ,że zasiłek chorobowy będzie wypłacany tylko i wyłącznie do 182 dni czyli do 1 stycznia 2014 roku włącznie.Zwolnienie lekarskie wystawione po tej dacie nie będzie zapłacone.

Kolejny okres zasiłkowy na tą samą chorobę może się rozpocząć dopiero po odzyskaniu zdolności do pracy (potwierdzonej zaświadczeniem lekarza medycyny pracy i zaświadczeniem lekarza prowadzącego),a przerwa pomiędzy zakończonym okresem zasiłkowym a rozpoczęciem nowego okresu zasiłkowego musi być nie krótsza niż 60 dni.

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 listopad 2013 - 20:31

Oznacza to ,że zasiłek chorobowy będzie wypłacany tylko i wyłącznie do 182 dni czyli do 1 stycznia 2014 roku włącznie.Zwolnienie lekarskie wystawione po tej dacie nie będzie zapłacone.Kolejny okres zasiłkowy na tą samą chorobę może się rozpocząć dopiero po odzyskaniu zdolności do pracy (potwierdzonej zaświadczeniem lekarza medycyny pracy i zaświadczeniem lekarza prowadzącego),a przerwa pomiędzy zakończonym okresem zasiłkowym a rozpoczęciem nowego okresu zasiłkowego musi być nie krótsza niż 60 dni.

Oznacza to ,że zasiłek chorobowy będzie wypłacany tylko i wyłącznie do 182 dni czyli do 1 stycznia 2014 roku włącznie.Zwolnienie lekarskie wystawione po tej dacie nie będzie zapłacone.Kolejny okres zasiłkowy na tą samą chorobę może się rozpocząć dopiero po odzyskaniu zdolności do pracy (potwierdzonej zaświadczeniem lekarza medycyny pracy i zaświadczeniem lekarza prowadzącego),a przerwa pomiędzy zakończonym okresem zasiłkowym a rozpoczęciem nowego okresu zasiłkowego musi być nie krótsza niż 60 dni.

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 listopad 2013 - 20:39

Sorki, ale pogubiłam się .Myślałam, że 182 dni przysługują co rok!Więc na przełomie roku można sobie pozwolić na 364 dni wolnego.Czy naprawdę się mylę ?

#5 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 listopad 2013 - 20:44

Sorki, ale pogubiłam się .Myślałam, że 182 dni przysługują co rok!Więc na przełomie roku można sobie pozwolić na 364 dni wolnego.Czy naprawdę się mylę ?

Nie bardzo rozumiem o co chodzi z 364 dniami wolnego?. Okres zasiłkowy nie przysługuje "w danym roku kalendarzowym tylko tak jak napisałam powyżej. Pracownik musi odzyskać zdrowie i wrócić do pracy,a nowy okres zasiłkowy dopiero po 60 dniach przerwy pomiędzy zasiłkami.

Raz w roku to pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe za 33 lub 14 dni ( w zależności od wieku pracownika) i to wtedy,gdy pracownikowi przysługuje okres zasiłkowy.

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 listopad 2013 - 21:13

Będę drążyć temat !Czy jesteś pewna, że przerwa pomiędzy jednym zwolnieniem na 182 dni,a kolejnym zwolnieniem musi wynosić 60 dni.To jakiś absurd !Jeżeli choruję przewlekle , to przecież nie mam możliwości wrócić do pracy na dwa miesiące, tylko po to, aby kontynuować zwolnienie?Tym bardziej, że wypada to na przełomie roku !!!

#7 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 listopad 2013 - 21:21

To nie jest absurd tylko rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej sprawie  przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.Osoba chora,która nie odzyskała zdrowia składa na 60 dni przed końcem okresu zasiłkowego dokumenty na zasiłek rehabilitacyjny lub rentę chorobową.

#8 Guest_Janusz

Guest_Janusz
  • Goście

Napisano 07 listopad 2013 - 21:49

Proszę o pomoc - jak to jest z l4 nauczycielskim? Konkretnie, czy po urlopie dla poratowania zdrowia nauczycieli (półrocznym )okres zasiłkowy liczy się od nowa jeżeli chorowałem przed udpz ( ok. 170 dni).Kończy mi się właśnie udpz, a ja nie jestem jeszcze w pełni sił. Czy mogę chorować na tę samą chorobę i jak długo?

#9 Guest_Beasia

Guest_Beasia
  • Goście

Napisano 08 listopad 2013 - 13:07

Podłączę się pod temat:

Czy jest jakiś obowiązujący wzór wniosku o ustalenie okresu zasiłkowego? Pracownik choruje od maja 2013 z przerwami, w związku z czym chciałabym zwrócić się do ZUS-u o podanie, które zwolnienia należy zaliczyć do jednego okresu zasiłkowego? Czy wniosek taki składam do ZUS-u w którym jest "rozliczana" firma?

#10 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5478 postów

Napisano 08 listopad 2013 - 13:12

Nie ma wzoru wniosku. Do wniosku dołącz ksero zwolnień lekarskich i dane pracownika. Wniosek składasz do ZUS w którym jest rozliczana firma

#11 Artur51

Artur51

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 13 styczeń 2014 - 09:56

Dzień dobry,

Mam pytanie o ciągłość zwolnienia lekarskiego. Pierwsze zwolnienie dostałem od 28 grudnia 2013 roku do 10 stycznia 2014 roku. Stosunek pracy ustał z dniem 1 stycznia 2014. Następne zwolnienie obejmuje okres od 11 stycznia do 24 stycznia. Wizytę lekarską mam wyznaczoną na 24 stycznia. Jest to piątek. Czy z uwagi na ciągłość zwolnienia, ewentualne kolejne zwolnienie musi być wystawione od 25 stycznia czy wystarczy jak będzie od poniedziałku tj od 27 stycznia?

Pozdrawiam

#12 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5478 postów

Napisano 13 styczeń 2014 - 10:53

Po ustaniu stosunku pracy musi być ciągłość zwolnienia lekarskiego, czyli nie może być przerwy  pomiędzy zwolnieniami nawet na  dni wolne od pracy

#13 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3632 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 13 styczeń 2014 - 11:54

Zasiłek chorobowy przysługuje  osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego,

#14 Artur51

Artur51

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 13 styczeń 2014 - 17:21

Dziękuje za odpowiedź,

tyle, że w moim przypadku niezdolność do pracy powstała na 2 dni przed ustaniem tytułu ubezpieczenia chorobowego. Stąd wątpliwości.

Pozdrawiam

#15 Guest_Kamil

Guest_Kamil
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2014 - 19:56

Witam.Dołączę się do tego tematu, chociaż mam inny problem. Czy jeżeli złożę wypowiedzenie pracy z art. 55, czyli brak wynagrodzeniaza pracę w Grudniu 2013 r. będzie mi przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych, czy będę musiał świrować ze zwolnieniem L4,aby mieć na chleb dla dzieci ?Nie chodzi o wyłudzenie, ale mam już dość ciągłego czekania na wypłatę, czasami nawet 40 dni, bo szef nie ma pieniądzy.Dzisiaj, czyli 22 Stycznia dostałem pensję za Listopad 2013 roku. Czy to jest normalne ?Za Grudzień nie wiem co mam myśleć, może w Marcu ?Jest coraz gorzej! Czy przysługuje mi prawo do zasiłku, zanim znajdę nową pracę, czy po prostu iść do psychiatry, bo już naprawdę zwariowałemmyśląc codziennie, co dać rodzinie do jedzenia.Żeby było jasne !Oszczędzam jak się tylko da.Nie palę, nie piję, nie używam. Każdy grosz przeznaczam na dom, żeby było lepiej. Jak długo jeszcze tak to może być. A szef jedzie do Austrii na narty, a wypłaty pomyśli zapłacić po powrocie.Czy to nie jest k....stwo ?Proszę o pomoc !Kamil

#16 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 styczeń 2014 - 22:27

O prawo do zasiłku nie musisz się  obawiać jeżeli  zdecydujesz się rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym na podstawie art. 55 § 11 k.p., tj. z uwagi na ciężkie naruszenie przez pracodawcę jego podstawowych obowiązków wobec pracownika ( w razie wstrzymania przez pracodawcę wypłaty wynagrodzenia ), o czym wyraźnie stanowi przepis art. 75 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia.

Myślę,że w takim stanie psychicznym zwolnienie lekarskie od psychiatry także dostaniesz.Chorować możesz 182 dni (tyle trwa okres zasiłkowy ),a zachorować możesz w ciągu 14 dni pd zakończenia umowy o pracę.Jeżeli będziesz chory nie możesz się w tym czasie rejestrować w Urzędzie Pracy,bo ZUS nie wypłaci zasiłku chorobowego.Po zakończeniu choroby możesz zarejestrować się w Urzędzie Pracy.

#17 Guest_szymon

Guest_szymon
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2016 - 13:48

Oznacza to ,że zasiłek chorobowy będzie wypłacany tylko i wyłącznie do 182 dni czyli do 1 stycznia 2014 roku włącznie.Zwolnienie lekarskie wystawione po tej dacie nie będzie zapłacone.

Kolejny okres zasiłkowy na tą samą chorobę może się rozpocząć dopiero po odzyskaniu zdolności do pracy (potwierdzonej zaświadczeniem lekarza medycyny pracy i zaświadczeniem lekarza prowadzącego),a przerwa pomiędzy zakończonym okresem zasiłkowym a rozpoczęciem nowego okresu zasiłkowego musi być nie krótsza niż 60 dni.

Czy mogłaby Pani podać podstawę prawną?

Wg dostępnych przepisów, jeżeli przerwa między zwolnieniami na tę samą chorobę wynosi min. 60 dni, to okres zasiłkowy powinien być liczony na nowo. Nie ma nic o odzyskiwaniu zdolności do pracy.

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2016 - 14:46

Czy mogłaby Pani podać podstawę prawną?

Wg dostępnych przepisów, jeżeli przerwa między zwolnieniami na tę samą chorobę wynosi min. 60 dni, to okres zasiłkowy powinien być liczony na nowo. Nie ma nic o odzyskiwaniu zdolności do pracy.

Chodzi o to, że żeby pójść do pracy po 182 dniach zwolnień lekarskich i przepracować te min.60 dni, trzeba mieć zdolność do pracy potwierdzoną przez lekarza medycyny pracy.

#19 Guest_szymon

Guest_szymon
  • Goście

Napisano 16 lipiec 2016 - 10:18

Chodzi o to, że żeby pójść do pracy po 182 dniach zwolnień lekarskich i przepracować te min.60 dni, trzeba mieć zdolność do pracy potwierdzoną przez lekarza medycyny pracy.

No właśnie spotkałem się z taką interpretacją. Ale mi chodzi o podstawę prawną. Bo w ustawie nic takiego nie ma.

Akurat jestem w takiej sytuacji, więc udałem się do prawnika i mam opinię prawną, z której wynika, że nie trzeba odzyskiwać zdolności do pracy. NIE MA TAKIEGO PRZEPISU. Te 60 dni można spędzić równie dobrze na urlopie.

Ale jeśli dysponują Państwo podstawą prawną (konkretnym paragrafem który mówi inaczej) to będę wdzięczny za jego podanie.

#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 lipiec 2016 - 11:42

No właśnie spotkałem się z taką interpretacją. Ale mi chodzi o podstawę prawną. Bo w ustawie nic takiego nie ma.

Akurat jestem w takiej sytuacji, więc udałem się do prawnika i mam opinię prawną, z której wynika, że nie trzeba odzyskiwać zdolności do pracy. NIE MA TAKIEGO PRZEPISU. Te 60 dni można spędzić równie dobrze na urlopie.

Ale jeśli dysponują Państwo podstawą prawną (konkretnym paragrafem który mówi inaczej) to będę wdzięczny za jego podanie.

Kodeks pracy art 229 § 2. Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

Oczywiście, że możesz wziąć urlop na te 60 dni między zwolnieniami lekarskimi ( jeśli pracodawca udzieli tylu dni), wtedy nie musisz mieć zdolności do pracy.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych