Skocz do zawartości

Czy pracodawca może sam przeprowadzić szkolenia BHP

bhp pracodawca

wróć do serwisu Kadry 59 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_kamila

Guest_kamila
  • Goście

Napisano 04 luty 2016 - 12:10

Czy szkolenie bhp poza normalnymi godzinami pracy powinno być liczone jako godziny nadliczbowe?

#22 andrzejkoziol11

andrzejkoziol11

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 12 luty 2016 - 17:15

Pomyśl nas zatrudnieniem specjalnej firmy która zajmuje się szkoleniami bhp, dzięki temu nie będziesz musiał robić tego samodzielnie, bo takie obowiązki nie należą do najłatwiejszych. Do tego trzeba mieć odpowiednią wiedzę.

#23 pokora82patryk

pokora82patryk

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 18 luty 2016 - 09:01

Pracodawca, jeśli ma takie uprawnienia, może wykonać szkolenia bhp - głównie wstępne. inaczej sprawa wygląda, jeśli w firmie jest specjalista bhp mający uprawnienia do wykonywania usług służby bhp.

#24 Guest_Ewelina

Guest_Ewelina
  • Goście

Napisano 19 luty 2016 - 16:11

Czy zaświadczenie o takiej treści jak poniżej uzyskane przez pracodawcę daje mu uprawnienia przeszkalania swoich pracowników z bhp? Gdzie zatrudnia on poniżej 10 pracowników.

zaświadczenie o ukończeniu szkolenia okresowego pracowników służby bhp i osób wykonujących zadania tej służby zorganizowanego w formie samokształcenia przez firmę X (trwającego 32 godz w tym 4 godz ćwiczeń) gdzie celem były aktualizacja oraz rozszerzenie wiedzy i umiejętności, w szczególnosci z zakresu:

-przepisów prawnych dotyczących bhp

-analizy i oceny zagrożeń oraz metod oceny ryzyka związanego z tymi zagrożeniami,

-organizacji i metod kształtowania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

#25 majkel29

majkel29

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 206 postów

Napisano 02 marzec 2016 - 09:14

Takie szkolenia może prowadzić pracodawca o ile ma odpowiednie uprawnienia. Ale znacznie lepiej jest skorzystać z profesjonalnych firm takich jak np. ta http://www.ekspert-bhp.pl/ . Jest to dużo lepsze rozwiązanie.

#26 Guest_barte

Guest_barte
  • Goście

Napisano 04 marzec 2016 - 15:44

Szkolenia ogólne wstępne oraz okresowe może przeprowadzać tylko służba BHP z aktualnym kursem pedagogicznym - co wyraźnie określa ustawa. Nie wiem czy pracodawcom do 10 pracowników opłaca się dodatkowo wyłożyć ok 500 oprócz szkoleń dla pracodawców min 250 = 750. A szkolenia dla 10 osób robotniczych bez szczególnych warunków szkodliwych w ciągu 5 lat to koszt ok 500 przy dobrej negocjacji ze stałym BHP-owcem?

Ocena zagrożeń trochę czasu zajmuje jak i sprawozdawczość lub stres przy prowadzeniu powypadkowym... spokój chyba bezcenny - płać i wymagaj. 

#27 Guest_Damian

Guest_Damian
  • Goście

Napisano 09 marzec 2016 - 13:42

Ja też polecam wynajęcie firmy. Zawsze problem z głowy i nie ma co się zastanawiać. Z tego co pamiętam u nas w pracy takie rzeczy są zlecane  BHP Consulting . Mogą to przeprowadzić w formie warsztatów, wykładów czy nawet platformy online. Szkolenia okresowe, tematyczne  itp.  Mają duży wybór specjalności, a same szkolenia nigdy nie są nudne. 

#28 petert

petert

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 30 marzec 2016 - 12:18

Profesjonalne szkolenia bhp online prowadzi też firma BHPEX. Są tam one dostępne w formie wideokonferencji lub e-learningu.

#29 KubaR

KubaR

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 17 maj 2016 - 14:21

Korzystałem dotychczas z usług tylko jednej firmy

http://www.comesbhp.pl/szkolenia/

robili dla moich pracowników szkolenia okresowe w trybie stacjonarnym, ale z tego co wiem, można też zamówić u nich szkolenia online. Mnie przekonała cena i jakość usług, jestem zadowolony i nie szukam już dalej

#30 Guest_Marek_Z

Guest_Marek_Z
  • Goście

Napisano 19 maj 2016 - 09:35

Jesli masz do tego uprawnienia to mozesz przeprowadzic takie szkolenie. U mnie w firmie takie szkolenie przeprowadzał znajomy z fasttrade.com 

#31 agnesska27

agnesska27

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 01 czerwiec 2016 - 09:15

U nas jest podobnie jeśli chodzi o warunki. Zastanawiam się tylko czy takie szkolenie onine jest wystarczające i tak samo efektywne jak to "na żywo"? Znalazłam m.in. tą ofertę http://www.platforma-bhp.pl/kontakt, wydaje się ok, ale nie mam przekonania. W końcu to są poważne sprawy, za które bierze się dużą odpowiedzialność.

#32 michrudz

michrudz

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 09 sierpień 2016 - 13:30

Najważniejsze żeby mieć do tego uprawnienia, wtedy można przeprowadzać takie szkolenia. Za bezpieczeństwo  powinna odpowiadać osoba która się na tym zna.

#33 elka2002

elka2002

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 692 postów

Napisano 14 sierpień 2016 - 11:39

Może, jeśli sam przeszedł odpowiednie szkolenie. Ja jestem jednak zdania, że takie zadanie należy powierzyć firmie zewnętrznej. W ten sposób będziemy mieli pewność, że wszystko co najważniejsze zostało przekazane. Tutaj http://krajowy.biz/f...lugi-bhp-i-ppoz są namiary na dobrą firmę szkoleniową.

#34 Guest_Plons

Guest_Plons
  • Goście

Napisano 19 sierpień 2016 - 09:30

Zamiast udzielić człowiekowi prostej odpowiedzi na bardzo proste pytanie to zrobiliście z forum tablicę ogłoszeń. Tym są właśnie obecnie "szpecjalisty od behape" - organizacjami do naciągania pracodawców na różnego rodzaju szkoleń kursów seminariów... A jeśli jakiś "szpecjalista" pisze o "ustawie dot. szkoleń" to ja nie mam więcej pytań o jego kompetencje i wiedzę...

Przykre ale prawdziwe

#35 tadeusz8

tadeusz8

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 260 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 sierpień 2016 - 13:15

Zamiast udzielić człowiekowi prostej odpowiedzi na bardzo proste pytanie to zrobiliście z forum tablicę ogłoszeń. Tym są właśnie obecnie "szpecjalisty od behape" - organizacjami do naciągania pracodawców na różnego rodzaju szkoleń kursów seminariów... A jeśli jakiś "szpecjalista" pisze o "ustawie dot. szkoleń" to ja nie mam więcej pytań o jego kompetencje i wiedzę...

Przykre ale prawdziwe

Czy pracodawca może sam przeprowadzić szkolenia BHP

Pracodawca może sam przeprowadzić szkolenie stanowiskowe bhp bo zna profil działalności swojej firmy - również niektóre punkty z programu szkolenia okresowego. Natomiast instruktaż wstępny i inne zagadnienia z programu szkolenia okresowego (zagadnienia prawne, bhp, p.pomoc) muszą wykonać osoby mające odpowiedni zasób wiedzy w tych tematach.

Jak to ominąć? Przekazać pracownikom tematykę szkoleń w formie konspektu opisującego poszczególne punkty z tematyki szkolenia.cool.pngrolleyes.gif

#36 Oktawik

Oktawik

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 21 postów

Napisano 24 sierpień 2016 - 11:15

Tutaj ciekawy artykuł odnośnie szkoleń BHP oraz ubrań roboczych. Jeżeli pracodawca ma odpowiednią wiedzę oraz uprawnienia to nie widzę powodu dla którego powinien zatrudniać osobę z zewnątrz.

#37 Arystokratka

Arystokratka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 920 postów

Napisano 09 wrzesień 2016 - 10:54

Według mnie o wiele lepiej jest skorzystać z tych usług bhp: http://gdbhp.pl/szkolenia-outsourcingowe/. Szkolenia prowadzi firma, która posiada wieloletnie doświadczenie i w sposób indywidualny podchodzi do każdego klienta. Dojeżdżają do klientów na terenie Wrocławia, Katowic, Opola, Warszawy i Krakowa, więc jeśli macie w tych miastach swoją działalność, to koniecznie zwróćcie się do nich o pomoc.

#38 Mateusz.

Mateusz.

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 34 postów
  • LokalizacjaZielona Góra

Napisano 09 wrzesień 2016 - 16:15

Tadeusz to co napisałeś to tyczy się firm powyżej 10 pracowników lub 20 pracowników jeżeli jest wyższa  kategorię ryzyka niż trzecia w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Pracodawca może sam przeprowadzać instruktaż ogólny jeżeli firma ma maksymalnie 10 lub 20 (zależy od kategori ryzyka) pracowników tylko musi mieć szkolenie okresowe dla pracodawców wykonujących zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeżeli chodzi o przeprowadzenie instruktażu stanowiskowego to wystarczy że ma szkolenie okresowe dla pracodawców 

Art. 237 11.§ 1. Pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników tworzy służbę bezpieczeństwa i higieny pracy, zwaną dalej „służbą bhp", pełniącą funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, zaś pracodawca zatrudniający do 100 pracowników powierza wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy. Pracodawca posiadający ukończone szkolenie niezbędne do wykonywania zadań służby bhp może sam wykonywać zadania tej służby, jeżeli:

1) zatrudnia do 10 pracowników albo

2) zatrudnia do 20 pracowników i jest zakwalifikowany do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Wyrok z 2014 r

W uzasadnieniu organ II instancji stwierdził, że nie może zgodzić się ze stanowiskiem zawartym w odwołaniu. Wyjaśnił, iż z przepisów § 9 i § 10 pkt 2 Rozporządzenia wynika, że dla możliwości przeprowadzenia szkolenia wstępnego (instruktażu ogólnego) pracowników przez pracodawcę konieczne jest przede wszystkim, aby pracodawca wykonywał sam zadania służby bhp. Nie jest wystarczające odbycie przez pracodawcę "wymaganego szkolenia w dziedzinie bhp". W ocenie OIP, ponieważ Skarżąca nie wykonuje zadań służby bhp w swym zakładzie pracy, to w świetle powyższego nie może przeprowadzać szkoleń wstępnych - instruktażu ogólnego swoich pracowników.

#39 Krystian1

Krystian1

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 05 grudzień 2016 - 12:16

"Dla mnie sprawa jest jasna, od szkoleń bhp są specjaliści i tyle" - z tą wypowiedzią zgadzam się w stu procentach. Słyszałem ostatnio rozmowę pewnych mężczyzn w tramwaju i dowiedziałem się, że brak szkoleń może mieć swoje konsekwencje. Pracodawcy często unikają szkoleń szczególnie kiedy mają małą firmę, a można je przecież robić nawet online! Zwróćcie uwagę np na tę opcję http://szkolenia-bhponline.pl/jak widac można sobie wszystko zorganizować. Ważne, żeby dbać o bezpieczeństwo swoich pracowników.

#40 sara919191

sara919191

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 09 grudzień 2016 - 15:32

Lepiej zatrudnić specjalistów. Ja się waham nad którąś z tych propozycji:

http://www.szukamusl.../szkolenia-bhp/

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych