Skocz do zawartości

Czy pracodawca może sam przeprowadzić szkolenia BHP

bhp pracodawca

wróć do serwisu Kadry 50 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Paweł

Guest_Paweł
  • Goście

Napisano 28 październik 2013 - 17:15

Witam,

Czy może ktoś mi rozjaśnić uprawnienia "małego" pracodawcy wynikające z  Art. 23711

KP?

Czy Pracodawca zatrudniający poniżej 10 osób może na tej podstawie samodzielnie wykonywać wszystkie obowiązki z zakresu BHP?

Tzn czy może sam przygotować "ocenę ryzyka zawodowego", wykonać szkolenie wstępne ogólne i później szkolenia okresowe? (oczywiście po tym jak sam przejdzie szkolenie dla pracodawców wykonujących zadania służby BHP)

Jeżeli nie to czemu służy to szkolenie? Szkolenie to daje mi jednocześnie uprawnienia do prowadzenia instruktażu stanowiskowego czy muszę przejść jakiś kolejny kurs?

Rozumiem że najprostszym rozwiązaniem jest podpisać umowę z firmą zewnętrzną, jednak chodzi mi o możliwą redukcję kosztów i zamieszania z tym związanego.

Zatrudniam dwóch/trzech pracowników ale mam dość dużą rotację. W tej sytuacji zarówno podpisanie stałej "ryczałtowej" umowy z firmą BHP jak i każdorazowe ich wzywanie po zatrudnieniu nowej osoby/ skończeniu się ważności szkolenia jest kosztowne.

Podsumowując chodzi mi o możliwe zredukowanie kosztów BHP poprzez samodzielne wykonywanie wszystkich obowiązków z tego zakresu.

Jeżeli to coś zmienia dodam że chodzi o typową pracę biurową, wszyscy pracują przed komputerami 8h/dobę, 5 dni w tyg.

#2 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6829 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 28 październik 2013 - 18:26

§ 11 ust. 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.) - dalej r.s.b.h.p., instruktaż stanowiskowy przeprowadza wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub pracodawca, jeżeli osoby te posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz są przeszkolone w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego. Przeszkolenie takie zdobywa się podczas szkolenia okresowego w zakresie bhp dla pracodawców oraz osób kierujących pracownikami.

#3 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6829 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 28 październik 2013 - 18:27

Pracodawca może samodzielnie prowadzić zadania i dokumentację BHP, pod warunkiem że: posiada ukończone odpowiednie szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, zatrudnia do 10 pracowników

#4 Guest_Paweł

Guest_Paweł
  • Goście

Napisano 28 październik 2013 - 21:18

A jest gdzieś sprecyzowane czym jest to "odpowiednie szkolenie"? Wystarczy organizowane przez wiele firm szkolenie o którym wspominałem wcześniej "szkolenie dla pracodawców wykonujących zadania służby BHP

" ? Czy musi spełnić takie same warunki jak np inspektor BHP - np skończyć podyplomówki BHP?

#5 Orso

Orso

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 114 postów

Napisano 29 październik 2013 - 10:12

Możesz tak zrobić wydaje się to racjonalne.

Ja sporadycznie robię takie szkolenia ale w ramach szkolenia dostajesz tzw. gotowce (dokumentacja pod twoją firmę) łącznie z oceną ryzyka i wszelkimi drukami,skryptem do prowadzenia szkoleń itd. szkolenie ważne jest przez 5 lat. Generalnie sugeruje ci zrobić ale u takiej firmy co cię we wszystko zaopatrzy tak abyś nie musiał tego opracowywać samodzielnie, tylko sprowadzało się to do zapoznania pracownika z poszczególnymi drukami, opracowaniami itp. Firm, które ci to zagwarantują jest  sporo.

Jeżeli się to właściciwie poukłada to nie będzie dużo pracy.Jeszcze założenie jest takie że w środowisku pracy nie będą za chodzić zmiany np. nowe maszyny urządzenia, nowe stanowiska itp. bo wówczas nie będzie to schematyczne.

#6 Orso

Orso

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 114 postów

Napisano 02 listopad 2013 - 08:32

[font="Arial, 'sans-serif';font-size:10pt;"]Jest jedna sprawa, jak zaglądniesz do rozporządzenia w sprawie szkoleń bhp to zobaczysz że: [/font]

[font="Arial, 'sans-serif';font-size:10pt;"]Szkolenie powinno być zorganizowane w formie kursu lub seminarium albo samokształcenia kierowanego (przez internet) dla np. pracowników inż-tech, administracyjnych...[/font]

[font="Arial, 'sans-serif';font-size:10pt;"]ALE szkolenie pracodawcy wykonującego zadania bhp (formalnie)nie robi się w formie samokształcenia kierowanego.(przez internet). Przy ramowych programach jest podany sposób realizacji.[/font]

[font="Arial, 'sans-serif';font-size:10pt;"]A szkolenie nie trwa 16h tylko 64h. Te 16h pracodawca może zrobić przez internet ale nie jest to szkolenie dla pracodawców wykonujących zadania służb bhp. [/font]

https://www.google.p...wie szkoleń bhp+

#7 Guest_behape

Guest_behape
  • Goście

Napisano 02 listopad 2013 - 19:07

[font="Arial, 'sans-serif';font-size:10pt;"]Jest jedna sprawa, jak zaglądniesz do rozporządzenia w sprawie szkoleń bhp to zobaczysz że: [/font]

[font="Arial, 'sans-serif';font-size:10pt;"]Szkolenie powinno być zorganizowane w formie kursu lub seminarium albo samokształcenia kierowanego (przez internet) dla np. pracowników inż-tech, administracyjnych...[/font]

[font="Arial, 'sans-serif';font-size:10pt;"]ALE szkolenie pracodawcy wykonującego zadania bhp (formalnie)nie robi się w formie samokształcenia kierowanego.(przez internet). Przy ramowych programach jest podany sposób realizacji.[/font]

[font="Arial, 'sans-serif';font-size:10pt;"]A szkolenie nie trwa 16h tylko 64h. Te 16h pracodawca może zrobić przez internet ale nie jest to szkolenie dla pracodawców wykonujących zadania służb bhp. [/font]

https://www.google.p...wie szkoleń bhp+

§ 13. 1. Pracodawca, który zgodnie z art. 23711 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy wykonuje zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy, przed podjęciem wykonywania tych zadań odbywa szkolenie przeprowadzone w formie kursu lub seminarium według programu opracowanego w oparciu o ramowy program określony w części III załącznika nr 1 do rozporządzenia. Potwierdzeniem odbycia szkolenia jest zaświadczenie wydane przez organizatora szkolenia według wzoru określonego w odrębnych przepisach.

III. Ramowy program szkolenia pracodawców wykonujących zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy - 64 godz.
VII. Ramowy program szkolenia okresowego pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy i osób wykonujących zadania tej służby - 32 godz.

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 06 listopad 2013 - 15:47

Witam. Jeśli chodzi o bhp polecam  http://www.szkoleniabhp-ppoz.eu/

Bardzo dobre szkolenia i najlepsza jakość na rynku Dołączona grafika:)

#9 podyplomowestudiabhp

podyplomowestudiabhp

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 14 czerwiec 2014 - 07:05

Witam,

Czy może ktoś mi rozjaśnić uprawnienia "małego" pracodawcy wynikające z  Art. 23711

KP?

Czy Pracodawca zatrudniający poniżej 10 osób może na tej podstawie samodzielnie wykonywać wszystkie obowiązki z zakresu BHP?

Tzn czy może sam przygotować "ocenę ryzyka zawodowego", wykonać szkolenie wstępne ogólne i później szkolenia okresowe? (oczywiście po tym jak sam przejdzie szkolenie dla pracodawców wykonujących zadania służby BHP)

Jeżeli nie to czemu służy to szkolenie? Szkolenie to daje mi jednocześnie uprawnienia do prowadzenia instruktażu stanowiskowego czy muszę przejść jakiś kolejny kurs?

Rozumiem że najprostszym rozwiązaniem jest podpisać umowę z firmą zewnętrzną, jednak chodzi mi o możliwą redukcję kosztów i zamieszania z tym związanego.

Zatrudniam dwóch/trzech pracowników ale mam dość dużą rotację. W tej sytuacji zarówno podpisanie stałej "ryczałtowej" umowy z firmą BHP jak i każdorazowe ich wzywanie po zatrudnieniu nowej osoby/ skończeniu się ważności szkolenia jest kosztowne.

Podsumowując chodzi mi o możliwe zredukowanie kosztów BHP poprzez samodzielne wykonywanie wszystkich obowiązków z tego zakresu.

Jeżeli to coś zmienia dodam że chodzi o typową pracę biurową, wszyscy pracują przed komputerami 8h/dobę, 5 dni w tyg.

Dzień dobry

Mam dla Ciebie idealne rozwiązanie

Podyplomowe Studia Bezpieczeństwo i Higiena Pracy dla Pracodawców

obecnie mamy edycję wakacyjną trwającą do września 2014 , ale skorzystać możesz w dowolnym dla siebie terminie bowiem w roku robimy 2 edycje zimową od października i letnią /wakacyjną od maja /

Po studiach z nami bedziesz umiał przeszkolić swoich pracowników a także pracownków firm zewnętrznych, poznasz przepisy i znakomicie bedziesz sobie radził z ewentualnymi kontrolami u Ciebie czy Twoch znajomych.

Opracowanie analizy ryzyka nie będzie już dla Ciebie przymusem tylko przyjemnością.

Przyjdź do nas -  nauczymy Cię wszystkiego a óźniej Ty bedziesz uczył innch

Zapraszam

Podyplomowe Studia Bezpieczeństwo i Higiena Pracy dla Pracodwaców

www.bhpekspert.pl

Podyplomowe Studia Bezpieczeństwo i Higiena Pracy dla Pracodawców

tel do mnie

Robert Łabuzek

501700846

#10 Guest_Grazyna

Guest_Grazyna
  • Goście

Napisano 30 czerwiec 2014 - 14:54

witam

czy trzeba nowe szkolenie jeżeli pracownik miał stanowisko pomoc księgowej (a dlatego że PUP nie miał kodu na stanowisko na które zatrudniałam )badania ważne okresowe są jeszcze i teraz na specjalistę do spraw kadrowych .Bo może wystarczy tylko stanowiskowe zrobione przez pracodawcę.

I to samo dotyczy badań lekarskich

#11 Guest_Darek

Guest_Darek
  • Goście

Napisano 19 październik 2014 - 19:13

Widzę, że specjaliści nie bardzo potrafią odróżnić sprawy szkoleń ze służbą BHP smile.png ...i pomyśleć, że tacy ludzie szkolą innych.

Pozdrawiam

#12 Quba

Quba

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 189 postów

Napisano 23 październik 2014 - 10:41

Proszę bardzo, tutaj - https://e-specjalistabhp.pl/artykuly/news,77,kto-jest-uprawniony-do-prowadzenia-szkolen-bhp.html mamy artykuł, który powinien rozwiać wszystkie wątpliwości.

#13 kubekubek

kubekubek

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 19 listopad 2014 - 13:56

Dlaczego dla pewności pracodawcy szkoda pieniędzy na zatrudnienie takich ludzi http://szkoleniabhpopole.pl/ wtedy jest pewność co do profesjonalnego szkolenia, doradza w ułożeniu regulaminu bhp itp. No rece opadaja na skąpstwo ludzi, tym bardziej, ze to dotyczy zdrowia…

#14 Guest_Mikoszkaaa

Guest_Mikoszkaaa
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2015 - 00:49

Dla mnie sprawa jest jasna, od szkoleń bhp są specjaliści i tyle. Pracodawca co najwyżej może kupić odzież roboczą w takich hurtowniach jak te: sklep.intergo-bochnia.pl

#15 Guest_Wikary76

Guest_Wikary76
  • Goście

Napisano 28 luty 2015 - 02:24

No pewnie, ja się zastanawiam natomiast co mam zrobić z fantem pt potrzebuję mega dobrego kontenera na plac budowy mojego domu i ni widu ni słychu po takim kontener-serwis - ktoś slyszął o nich:? 

#16 Guest_Mijia

Guest_Mijia
  • Goście

Napisano 28 luty 2015 - 09:14

Może, ale to trzeba po prostu się jakoś na to wszystko ponastawiać - prfzygortowąć, o kontenerach nie słyszałem, ale szukam sama taśm przemysłowych i  klejów specjalistycznych - odnawiamy salę konferencyjną na szkolenia - ktośc ocś? ja mam na oku sklep Taśma z Krakowa

#17 Guest_mocarz

Guest_mocarz
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2015 - 07:51

Dla mnie sprawa jest jasna, od szkoleń bhp są specjaliści i tyle. Pracodawca co najwyżej może kupić odzież roboczą w takich hurtowniach jak te: sklep.intergo-bochnia.pl

tak a ty zrobisz przeszkolenie jak używać drabiny śmieszna jesteś

#18 dancewithhim

dancewithhim

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 306 postów

Napisano 02 grudzień 2015 - 07:25

Ja jakiś czas temu w firmie miałam obowiązek przeprowadzenia szkolenia z zakresu BHP. Nie mielismy za bardzo czasu ani miejsca, w którym mozńa byłoby takie szkolenie przeprowadzić stacjonarnie .Firma nie ma odpowiedniej sali szkoleniowej. Zdecydowaliśmy się na szkolenie e learningowe. Wygodne, przed komputerem. Było to równiez o wiele tańśze.

Takie elearningowe szkolenia BHP prowadzi obecnie ta firma:

http://gromar.eu/ofe.../szkolenia-bhp/

Jesteśmy bardzo zadowoleni.Wiele przydatnych informacji.Nie była to sucha wiedza, mozna się było dzięki temu dowiedzieć nowych rzeczy. Pracownicy również zadowoleni,ze nie musieli marnować czasu na szkolenie stacjonarne. 

#19 Guest_Marek

Guest_Marek
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2016 - 14:02

też uważam, że szkolenia powinny prowadzić osoby specjalizujące się w temacie. I tak jak już część osób zauważyła sporym ułatwieniem są teraz profesjonalne szkolenia w formie on-line. moja firma też takie zleciła kadrze bhp consulting. mają też szkolenia stacjonarne, ale z uwagi na dużą ilość pracowników wygodniejsze i też bardziej opłacalne wyszło szkolenie on-line. i wracając do tematu - było przeprowadzone przez specjalistów od bhp smile.png

#20 Guest_January

Guest_January
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2016 - 12:01

o widzę, że też już ktoś z usług bhp consultingu korzystał. u mnie w firmie też nas szkolili. szef się zastanawiał, czy zlecić takie szkolenia firmie zewnętrznej, ale całe szczęście doszedł do wniosku, że lepiej dla wszystkich, jesli przeszkolą nas ludzie do tego wyspecjalizowani. sam nie mam zaufania do nie-specjalistów, więc profesjonalna firma zajmująca się szkoleniami jest jak najbardziej ok.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy