Skocz do zawartości

Potrzebna porada księgowej - rozliczanie Multisportu

multisport rozliczenie zus podatek dochodowy pracownicy umowy cywilne

wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Klaudia

Guest_Klaudia
  • Goście

Napisano 28 październik 2013 - 10:29

Witam

Zamierzam zakupić pracownikom karty Multisportu i potrzebuję porady w kwestii rozliczania tych kart,nie mogę dojść do porozumienia z moją księgową więc chciałabym poznać punkt widzenia specjalistów rachunkowości.

1. Chcę wprowadzić model finansowania 50/50 czyli połowa ceny karty będzie finansowana ze środków firmy, a połowa przez pracowników (będzie potrącana z wynagrodzenia netto). W regulaminie wynagradzania zamieściłam punkt informujący że każdy pracownik który wyrazi taką chęć może sobie kartę zakupić itd. Konsultowałam się z ZUS w sprawie oskładkowania i dostałam informację że w takim przypadku nie powstaje żaden obowiązek opłacania dodatkowych składek, karty będą jedynie opodatkowane podatkiem dochodowym. Moja księgowa jest innego zdania, twierdzi że powinniśmy oskładkować część wartości karty finansowaną przez firmę... Bardzo proszę o informację jak to się odbywa w innych firmach, czy te składki muszą być odprowadzone??

2. Mam zawartą umowę o świadczenie usług z informatykiem (prowadzi własną działalność gospodarczą i chciał się w taki sposób rozliczać). Zgodnie z regulaminem multisportu Pracownik to " osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło lub innej umowy cywilnoprawnej o zbliżonym skutku prawnym". Czy mogę umowę o świadczenie usług podciągnąć pod multisportową definicję pracownika i tak samo zamówić dla niego kartę? Wtedy będę musiała wystawiać mu fv za zakupioną kartę prawda?

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13590 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 październik 2013 - 19:22

[font="georgia, serif;"]Moim zdaniem od części wartości kart, którą opłaci pracodawca nie trzeba naliczać składek ZUS.[/font]

[font="georgia, serif;"]Ten informatyk jest twoim kontrahentem i wg mnie raczej nie można go podciągnąć pod definicję pracownika. [/font]

#3 Guest_Klaudia

Guest_Klaudia
  • Goście

Napisano 29 październik 2013 - 09:34

Zgadza się, generalnie jest kontrahentem - ale definicja pracownika wg Multisportu jest nieco inna niż zazwyczaj stosowane. Mam z tym informatykiem umowę o świadczenie usług, skonstruowaną analogicznie do umowy zlecenie, stawka stała w każdym miesiącu, umowa zawarta na okres kilku miesięcy,  z tym że wynagrodzenie jest przelewane na podstawie przedstawionej fv. Czytałam co nieco w kodeksie cywilnym, generalnie wyszczególnienia takiej umowy nie znalazłam, natomiast jest zupełnie zgodna z zasadą swobody zawierania umów... wie ktoś może czy taka umowa zalicza się do zatrudnienia na podstawie umowy cywilnoprawnej, i możliwe byłoby wtedy odsprzedawanie mu karty Multisportu?

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13590 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 październik 2013 - 20:33

[font="georgia, serif;"]zapytaj tego od kogo chcesz kupić te karty[/font]

#5 KsięgowaEwa

KsięgowaEwa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 523 postów

Napisano 30 październik 2013 - 14:04

Raczej bym nie podciągała osoby która wystawia faktury firmie do pracowników. Dla firmy sprzedającej karty (nie Multisport) pisałam kiedyś oświadczenie przy zakupie, w którym miałam podać liczbę zatrudnionych pracowników - nie było mowy o współpracujących kontrachentach.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: multisport, rozliczenie, zus, podatek dochodowy, pracownicy, umowy cywilne

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych