Kategorie
Skocz do zawartości

LiD chce zniesienia podatku od darowizn na cele charytatywne


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Klub LiD złoży w Sejmie projekt noweli ustawy o podatku od towarów i usług, który przewiduje zwolnienie z VAT darowizn na cele charytatywne - poinformował w środę Wojciech Olejniczak. Powrót do artykułu: LiD chce zniesienia podatku od darowizn na cele charytatywne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja Ci mogę wytłumaczyć :) tak się składa, że pracuję w Stowarzyszeniu WIOSNA i muszę to znać na pamięć. Darowizna jest świadczeniem nieodpłatnym i niewzajemnym. Przekazywana jest w roku podatkowym, z którego się rozliczamy, z możliwością odliczenia z tego tytułu części podatku od podstawy do opodatkowania. Aktualne przepisy dotyczące odliczeń obowiązują od roku 2005 - ustalono wówczas maksymalną wysokość odliczeń podatku od przekazanych darowizn.Podstawową różnicą pomiędzy mechanizmem 1% a darowizną jest to, że 1 % podatku nie należy do płatnika, ale do państwa (Urzędu Skarbowego) - podobnie jak wszystkie podatki. Niezależnie od tego, czy wpłacisz 1% na OPP (organizację pożytku publicznego), czy też nie, cały podatek będziesz musiał zapłacić. Jeśli jednak wpłacisz pieniądze = 1% podatku na rzecz wybranej OPP (polecam WIOSNĘ), państwo przekaże jej te pieniądze. Wpłacając 1% podatku na OPP, Ty sam nie ponosisz żadnego kosztu. Kosz ponosi państwo. Natomiast o darowiźnie mówimy, gdy dzielimy się swoją własnością, przekazujemy pieniądze z własnej kieszeni. * darowizna powinna być wpłacona w roku podatkowym, z którego się rozliczamy (czyli przed końcem grudnia 2007), natomiast 1% przekazujemy w momencie sporządzania zeznania podatkowego za rok poprzedni, czyli w okresie od 1 maja 2007 (albo od 1 lutego 2007 w wypadku tzw. ryczałtowców) do 30 kwietnia 2008 (czyli dokładnie: od 1 maja lub 1 lutego do 31 grudnia roku podatkowego oraz od 1 stycznia do 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym) * wysokość darowizny ustala sam darczyńca, choć od podatku odpisać można tylko jej określoną część (do 6% dochodu w wypadku osób fizycznych lub do 10% - w wypadku osób prawnych); natomiast kwota 1% wyliczana jest z kwoty należnego podatku (czyli tego, który i tak musimy odprowadzić do urzędu skarbowego).Jeśli potrzebujesz więcej danych, zajrzyj na stronę Stowarzyszenia WIOSNA: www.wiosna.org.pl (i przy okazji rozważ, czy nie wesprzeć nas Twoim 1%). Pozdrowienia!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha - i jeszcze ważna sprawa: jeśli się jest ryczałtowcem, to prawo wyboru w kwestii przeznaczenia 1% swego podatku ma się tylko do czwartku 31 stycznia - potem zdecyduje za Was państwo. i może też dobrze zdecyduje, ale ja jednak własną świadomą decyzję uważam tu za zdrowszą opcję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...