Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

VAT od samochodów i paliwa w 2014 r.

wróć do serwisu Księgowość 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy
  • 198812 postów

Napisano 25 październik 2013 - 12:33

Z początkiem 2014 r. przestają obowiązywać przepisy ustalające zasady odliczania VAT od nabycia i eksploatacji samochodów osobowych. Obecnie nie jest już możliwe zachowanie status quo – tak jak to miało miejsce w 2013 r., kiedy to ustawodawca przedłużył obowiązywanie przepisów, których byt prawny miał ustać z końcem 2012 r. Jeśli polski rząd nie uzyska zgody na wprowadzenie nowych ograniczeń i nie zdąży ich wprowadzić do końca 2013 r., powrócą tzw. samochody z kratką. Powrót do artykułu: VAT od samochodów i paliwa w 2014 r.

#2 xawerysw

xawerysw

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 35 postów

Napisano 25 październik 2013 - 12:34

Kolejny przykład na to, że nasze przepisy podatkowe są jednymi z najbardziej skomplikowanych w europie, a na dokładkę skomplikują je jeszcze bardziej i to na niekorzyść podatnika, dlatego zawsze będą potrzebni profesjonaliści by pomagać podatnikom w sprawach gdy przepisy są niejasne http://www.wsparciep...odatkowego.html

#3 Guest_Artur

Guest_Artur
  • Goście

Napisano 21 listopad 2013 - 20:37

WOW 50%!

Za to dobrodziejstwo powinniśmy pasć do stóp panu premierowi i do końca swoich dni być mu wdzięcznym.

A teraz  na serio, zakładając średnie miesięczne przebiegi i zużycie paliwa na poziomie 600 zł / miesiąc możemy sobie odliczyć, że oszczędność będzie poniżej 70zł. Samo rozliczenie faktury przez księgowego będzie więcej kosztowało!

To jest właśnie polityka pro-firmowa!

Żona zatrudnia ok 25 osób, daje im nieźle zarobić, płaci co miesiąc spore opłaty związane z prowadzeniem DG i pracownikami no i OGROMNY VAT, a co dostaje w zamian?

50% za zakup samochodu i 50% za jego eksploatacje! Smiech na sali!

Dlaczego w całej UE przedsiębiorcy mają prawo do pełnego odliczenia, a w naszym zaścianku jak zwykle napotykamy na liczne ograniczenia?

Propozycja dla panów z wiejskiej: możecie jeszcze opodatkować powietrze, opodatkować podatki, zlikwidować jakiekolwiek ulgi podatkowe, no i najważniejsze wiek emerytalny 90lat!!!

#4 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 listopad 2013 - 22:12

Kolejny przykład na to, że nasze przepisy podatkowe są jednymi z najbardziej skomplikowanych w europie, a na dokładkę skomplikują je jeszcze bardziej i to na niekorzyść podatnika, dlatego zawsze będą potrzebni profesjonaliści by pomagać podatnikom w sprawach gdy przepisy są niejasne http://www.wsparciep...odatkowego.html

trafiam od czasu do czasu na Twoje posty, które mają link ( ciągle ten sam ),

idąc tam nie znajduję odpowiedzi na posty w których udzielasz odpowiedzi ???

#5 Guest_Dodi

Guest_Dodi
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2013 - 13:14

Arturze,

obawiam się iż Twoja wiedza na teamt rozliczeń w EU jest dość powierzchowna, gdyż weźmy na przykład DE, ok możesz odliczyć pełen VAT od zakupu, ale potem albo musisz prowadzić książkę kilometrów i wykazywać wszystkie prywatne km, lub płacić co roku kilka procent podatku od wartości pojazdu, jako prywatny przychód ... więc nie jest tak różowo.

W polsce, wiekszość aut jeżdżących w małych i średnich firmach, śmiem twierdzić przynajmniej 50% km (a co za tym idzie kosztów) robi prywatnie. I nikt nie wylicza że służbowym autem i paliwem na fakturę jeżdzisz na zakupy, odwozisz dzieci do szkoły czy jedziesz na wakacje.

WOW 50%!

Za to dobrodziejstwo powinniśmy pasć do stóp panu premierowi i do końca swoich dni być mu wdzięcznym.

A teraz  na serio, zakładając średnie miesięczne przebiegi i zużycie paliwa na poziomie 600 zł / miesiąc możemy sobie odliczyć, że oszczędność będzie poniżej 70zł. Samo rozliczenie faktury przez księgowego będzie więcej kosztowało!

To jest właśnie polityka pro-firmowa!

Żona zatrudnia ok 25 osób, daje im nieźle zarobić, płaci co miesiąc spore opłaty związane z prowadzeniem DG i pracownikami no i OGROMNY VAT, a co dostaje w zamian?

50% za zakup samochodu i 50% za jego eksploatacje! Smiech na sali!

Dlaczego w całej UE przedsiębiorcy mają prawo do pełnego odliczenia, a w naszym zaścianku jak zwykle napotykamy na liczne ograniczenia?

Propozycja dla panów z wiejskiej: możecie jeszcze opodatkować powietrze, opodatkować podatki, zlikwidować jakiekolwiek ulgi podatkowe, no i najważniejsze wiek emerytalny 90lat!!!

#6 Guest_aaa

Guest_aaa
  • Goście

Napisano 29 grudzień 2013 - 16:44

A ja jestem za tym aby nie odliczać podatku vat od samochodów, od paliwa, od eksploatacji. Wystarczy mi jak rząd odda przedsiębiorcom vat od zakupu samochodów i paliwa do służbowych limuzyn i samolotów(ale będziemy bogaci)

#7 Twoja księgowa

Twoja księgowa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 139 postów
  • LokalizacjaJózefosław

Napisano 29 grudzień 2013 - 17:17

A ja jestem za tym aby nie odliczać podatku vat od samochodów, od paliwa, od eksploatacji. Wystarczy mi jak rząd odda przedsiębiorcom vat od zakupu samochodów i paliwa do służbowych limuzyn i samolotów(ale będziemy bogaci)

[font="georgia, serif;"]Podejrzewam że przedstawiasz tę najwyższą klasę przedsiębiorców. Należy jednak pamiętać, że są również przedsiębiorcy których nie stać na nowe samochody i kupują samochody z tzw. drugiej ręki (bez VAT) i to o czym piszesz ich nie obejmuję. Jedyne na czym mogą zaoszczędzić to VAT od zakupu min. paliwa, materiałów eksploatacyjnych, napraw itp. Ja osobiście uważam że te zmiany są bardzo korzystne, czekam tylko na podobne zmiany w podatku dochodowym, tzn. aby można procentowo zaliczać w koszty amortyzację, koszty ubezpieczenia, koszty paliwa itp. w sytuacji gdy podatnik swój samochód wykorzystuję zarówno na potrzeby prowadzonej działalności jak również prywatnie.[/font]

#8 Guest_piotr

Guest_piotr
  • Goście

Napisano 20 marzec 2014 - 10:23

Nigdzie nie mogę doczytać, czy jak mam auto prywatne nie kupione na firmę nie jest w środkach trwałych, czy też mnie te przepisy obowiązują tz. muszę zgłosić to do urzędu skarbowego, mogę 50% vat-u odliczyć od remontów, czy nadal prowadzić mam kilomertówkę i już, dodam, że auto w 80% jest wykorzystywane do celów firmowych, ale nie kupiłem go na firmę mam jednoosobową działalność gospodarczą.

#9 asderconsulting

asderconsulting

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 24 marzec 2014 - 23:39

To, że auto nie zostało kupione jako firmowe, nie zmienia faktu, że może firmowym się stać - wystarczy je wnieść do ewidencji środków trwałych. Oprócz pewności odliczania VATu, istnieje także możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych w podatku dochodowym. . .

Serdecznie zapraszamy wszystkich do odwiedzenia bloga o prawie podatkowym współprowadzonego przez zespół Księgowość Warszawa Asder Consulting. Blog prowadzony jest zarówno z myślą o mikroprzedsiębiorcach, jak i dużych podmiotach poszukujących najświeższych informacji z zakresu opodatkowania działalnośći gospodarczej w Polsce.

#10 Guest_markowski

Guest_markowski
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2014 - 15:05

ja nie wyobrazam sobie rozliczania z kilometrówek kilkunastu pojazdów bez automatyzowania kilometrówek np za pomocą flotis go. miejmy nadzieję jednak ze i tak pozmia sie to prawo i usystematyzuje bo tak naprawdę nawet doswaidczona ksiegowa sie u mnie czasami gubi,...

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy