Skocz do zawartości

kierowca międzynarodowy a zaświadczenie A1

wróć do serwisu Kadry 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 24 październik 2013 - 15:11

Witam, mam pytanie: czy kierowca międzynarodowy pracujący głównie za granicą musi posiadać z ZUS-u zaświadczenie A1 o ustawodawstwie właściwym, a tym samym kartę EKUZ jeśli pracodawca prywatnie go ubezpiecza w jednej z firm ubezpieczeniowych?

Z góry dziekuję za pomoc.

#2 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 24 październik 2013 - 15:18

czy kierowca świadczy pracę tylko  w jednym państwie UE? Ważne jest jaki okres przebywa na terenie tego kraju. Pracownikowi z całą pewnością może być bardzo przydatna karta EKUZ ze względu na świadczenia lekarskie.

#3 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 24 październik 2013 - 15:23

w karcie EKZU wskazujemy kraj, na terenie którego pracownik będzie przebywać. Nie da się tego zrobic na kilka krajów, a więc dla kierowcy to raczej nie da rady. Na terenie UE obowiązują umowy o wzajemnym świadczeniu usług medycznych (ratowanie życia), dodatkowo pracodawcy wykupują ubezpieczenie prywatne dla pracownika w towarzystwie ubezp.

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#4 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 24 październik 2013 - 15:23

Kierowca świadczy pracę na terenie całej UE - nie jest to jeden kraj. Prywatne ubezpieczenie w zupełności mu wystarcza (obejmuje nawet usługi dentystyczne, które za granicą są bardzo drogie). Jednak pytanie, czy w razie jakiegokolwiek wypadku itp. ZUS wymaga okazania tego zaswiadczenia A1? Czy jest ono konieczne dla kierowców międzynarodowych, którzy mają miejsce zamieszkania w Polsce i siedziba pracodawcy równiez jest w Polsce?

#5 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 24 październik 2013 - 15:48

Druk A-1 o ustawodawstwie właściwym jest wystawiany i obowiązkowy dla pracowników oddelegowanych do pracy w danym kraju UE.Natomiast kierowca nie ma "stałego" miejsca zatrudnienia za granicą (adresu zamieszkania w państwie oddelegowania). Więc druk A-1 nie jest potrzebny.

#6 Guest_juzek

Guest_juzek
  • Goście

Napisano 29 październik 2013 - 16:11

Witam

A orientujecie się może czy muszę wypisywać nowy druk do zus-u skoro a1 mam ważną do 31.12.2013 i była wystawiana na kilka państw. Robiłem w Niemczech a teraz jadę do Holandii. oczekiwanie na ten druk również jest to tydzień czasu? czy można to jakoś ominąć?? pozdrawiam

#7 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 październik 2013 - 16:22

To wszystko zależy od wydziału dochodów w ZUS-ie pod który podlegasz.O przedłużenie ważności druku możesz wystąpić dopiero w grudniu,można to zrobić pocztą.Pamiętasz,że po 24 miesiącach jest 3 miesiące przerwy a do druku należy wypełnić wniosek i dołączyć załączniki.

#8 Guest_juzek

Guest_juzek
  • Goście

Napisano 29 październik 2013 - 16:29

To wszystko zależy od wydziału dochodów w ZUS-ie pod który podlegasz.O przedłużenie ważności druku możesz wystąpić dopiero w grudniu,można to zrobić pocztą.Pamiętasz,że po 24 miesiącach jest 3 miesiące przerwy a do druku należy wypełnić wniosek i dołączyć załączniki.

to wiem że muszę mieć potem potwierdzenia ile zarobiłem i że rozliczam się na terenie Polski. Najgorsze jest to że mam wpisany adres na Niemcy w a1 a potrzebuję teraz na adres do Holandii by wpuścili mnie na budowę, bo tam takie dokumenty są bardzo sprawdzane. Dlatego moje pytanie czy Zus bez problemów wpisze mi nowy adres na Holandie

#9 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 październik 2013 - 16:36

Jeżeli nie pracujesz już na budowie na terenie Niemiec należy wypisać jeszcze raz druk A-1 z datą rozpoczęcia tak jak w ostatnim druku i nową faktyczną datą zakończenia pracy na terenie Niemiec. i po prostu  ją skrócić.Wtedy składasz drugi druk A-1 do innego państwa i nowym adresem firmy na terenie Holandii.Zadzwoń do ZUS i umów się na złożenie skrócenia i wystawienie nowego,ja czasami otrzymywałam tego samego dnia.Pismo przewodnie należy dołączyć z prośbą o skrócenie poprzedniej.

#10 Guest_b

Guest_b
  • Goście

Napisano 14 listopad 2017 - 22:26

z tego co wiem to karta EKUZ jest na kartą ważną w wszystkich krajach UE ;>

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych