Skocz do zawartości

oszustwo pracodawcy (?) - przejście na umowę na czas nieokreślony

umowa na czas nieokreślony umowa o pracę świadectwo pracy

wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 21 październik 2013 - 22:52

Witam serdecznie,

chciałabym uzyskać poradę z zakresu prawa pracy, gdyż mam wrażenie, iż mój pracodawca poprzez oszustwo chce doprowadzić do tego bym podpisała kolejną umowę na czas określony zamiast na czas nieokreślony.

Opiszę jak przedstawia się sytuacja. 

Od października 2010 r. pracowałam w placówce jednej z większych sieci odzieżowych na umowę zlecenie, po upływie kilku miesięcy zaproponowano mi umowę o pracę. Tak więc, stałą procedurą przyjmowaną w tej firmie, otrzymałam umowę na trzymiesięczny okres próbny – od 1.08.2011 do 31.10.2011 a następnie na okres dwuletni -od 1.11.2011 do 31.10.2013. Umowa ta za kilka dni dobiega końca.

Zgodnie z informacją jaką przekazano mi podczas szkolenia BHP, każda trzecia umowa podpisywana z tym samym pracodawcą powinna być umową na czas nieokreślony, tak więc tydzień temu zapytałam mojego pracodawcę na jakich warunkach przedłuża mi umowę, (gdyż wcześniej wykazał zainteresowanie jej przedłużeniem) i bardziej miałam tu na myśli warunki finansowe niż czas trwania umowy. Na co mój pracodawca stwierdził, iż przecież to jest moja druga umowa więc będzie również na czas określony w wymiarze 2 lat.

Trochę mnie to zbiło z tropu więc postanowiłam przeszukać wszelkie swoje dokumenty i przeanalizować nieco kodeks pracy. I niestety wpadł mi w ręce jeden niepokojący dokument.

Otóż, dokładnie 31.07.2013 mój pracodawca wezwał mnie do siebie i wręczył świadectwo pracy za okres trwania umowy na okres próbny (sprzed dwóch lat prawie) tłumacząc to uzupełnianiem dokumentów (w ramach kontroli PIP, która cały czas się odbywa) i twierdząc, że było to niezbędne, a on niepoinformowany przez dział HR nie miał o tym zielonego pojęcia.

Oczywiście dokument podpisałam bo nawet przez myśl mi nie przeszło, że człowiek z ktorym naprawdę dobrze mi się pracuje może coś kombinować. Zaczęłam cos podejrzewać kiedy podpytując się innych współpracowników okazało się, że nikt takiego świadectwa pracy nie otrzymał i mało tego, każdy po umowie 2-letniej otrzymywał umowę na czas nieokreślony.

Z tego co zdążyłam się dzisiaj zorientować to pracodawca musi mi wręczyć świadectwo pracy w dniu zakończenia umowy a nie po dwóch latach.

Tak więc moje pytanie brzmi- czy mój pracodawca naprawdę próbuje mnie oszukać (i nie wie jakimi motywami się kieruje gdyż do tej pory łączyły nas pozytywne stosunki) czy ja tutaj czegoś bardzo nie rozumiem i wszystko przebiega zgodnie z prawem?

#2 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 październik 2013 - 23:10

Nowelizacja wydawania świadectw pracy,która obowiązuje od 21 marca 2011 roku stawia wymóg wydawania świadectw pracy po 24 miesiącach do umów terminowych,ale zakończonych.Pracujesz już u tego pracodawcy ponad 24 miesiące,ale umowa obecna nie dobiegła jeszcze końca.Wydanie świadectwa pracy dotyczącego okresu próbnego być może jest spowodowane trwającą kontrolą PiP i nie doszukiwałabym się tutaj niczego złego.

Pracodawca podpisał do tej pory jednak jedną umowę na czas określony, ponieważ umowy zawartej na okres próbny nie wlicza się do ilości umów na czas określony,po której trzeba zawrzeć umowę na czas nieokreślony.Także kolejna umowa na czas określony nie będzie wykroczeniem przeciw prawu pracy ani też oszustwem ze strony pracodawcy.

#3 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 22 październik 2013 - 10:21

Czyli mam rozumieć, że mimo iż miałam ciągłość umów - próba kończyła się 31.10 a dwuletnia rozpoczynała 01.11 tzn, że powinnam dostać świadectwo pracy po zakończeniu tej próbnej? jeżeli tak, to w takim razie nie rozumiem dlaczego inni świadectwa pracy nie otrzymali.  z tego co zdążyłam się zorientować, wydawanie świadectwa pracy po takiej umowie nie jest standardowa praktyką. 

Czy w tej sytuacji oznacza to, że teraz po zakończeniu obecnej umowy również powinnam otrzymać to świadectwo?

A co do przejścia na umowę na czas nieokreślony to pozostali pracownicy dostali ją zaraz po umowie dwuletniej, czyli mój wniosek jest taki, że była to dobra wola pracodawcy, której w przypadku mojej osoby mu zabrakło.

Poza tym, biorąc pod uwagę fakt, że teraz podpiszę kolejną (czyli drugą) umowę na czas określony, to przy następnej umowie pracodawca będzie już zobowiązany podpisać umowę na czas nieokreślony?

#4 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 22 październik 2013 - 10:51

umowy na okres próbny ani tym bardziej umów zlecenia nie liczy sie do limitu umów . Wszystko jest w porządku i twój pracodawca niczego nie kombinuje. W myśl obowiazujących przepisów może teraz zawrzec z tobą jeszcze jedna umowe na czas określony.

#5 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 październik 2013 - 10:52

Po zakończeniu obecnej umowy na czas określony także powinnaś dostać świadectwo pracy ponieważ mija 24 miesiące.Kolejna umowa tak jak pisałam może być jeszcze zawarta na czas określony,decyzja co do rodzaju tej umowy zależy wyłącznie od pracodawcy.Po zawarciu dwóch umów na czas określony następna może być zawarta tylko na czas nie określony.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: umowa na czas nieokreślony, umowa o pracę, świadectwo pracy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych