Skocz do zawartości


apteczka


wróć do serwisu Kadry 21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 październik 2013 - 11:29

Posiadamy w pracy apteczki pierwszej pomocy. Czy w wykaz artykułów I-szej pomocy , który sporządziłam i

 znajduje się w środku tej apteczki musi podpisać lekarz medycyny pracy?



#2 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 17 październik 2013 - 11:30

nie.



#3 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 17 październik 2013 - 11:30

jeśli już to raczej specjalista BHP



#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 październik 2013 - 11:31

Dzięki serdeczne



#5 Orso

Orso

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 114 postów

Napisano 18 październik 2013 - 07:19

Wyznaczyć osobę odpowiedzialną za stan apteczki

oraz ewentualnie osobę ją zastępującą, która będzie zajmowała się uzupełnianiem jej zawartości, a także wycofywaniem przeterminowanych rzeczy.



#6 Guest_Mła

Guest_Mła
  • Goście

Napisano 18 październik 2013 - 07:28

jeśli już to raczej specjalista BHP

 

A co, że tak zapytam specjalista ds. bhp ma do wyposażenia apteczek?? A jak będzie inspektor ds. bhp to już nie musi tego wykazu podpisywać??

Odpowiedź na pytanie zadane w tym poście znajduje się w ogólnych przepisach bhp § 44.2 Ilość, usytuowanie i wyposażenie punktów pierwszej pomocy i apteczek powinny być ustalone w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, z uwzględnieniem rodzajów i nasilenia występujących zagrożeń.

Pozdrawiam



#7 doriss

doriss

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 18 październik 2013 - 07:33

u mnie w firmie nie ma lekarza "sprawującego opiekę profilaktyczną nad pracownikami" i podejrzewam, że w większości zakładów pracy nikt taki nie funkcjonuje. Apteczkę zaopatruje wyznaczona osoba, powinny się w niej znajdować środki opatrunkowe i przeciwbólowe. ~Ida napisała "jeśli już", co dokładnie oznacza, że właściwie to niekoniecznie musi to być wyspecjalizowany pracownik do podpisania, wystarczy porządek w apteczce!


Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#8 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 18 październik 2013 - 08:54

 

A co, że tak zapytam specjalista ds. bhp ma do wyposażenia apteczek?? A jak będzie inspektor ds. bhp to już nie musi tego wykazu podpisywać??

Odpowiedź na pytanie zadane w tym poście znajduje się w ogólnych przepisach bhp § 44.2 Ilość, usytuowanie i wyposażenie punktów pierwszej pomocy i apteczek powinny być ustalone w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, z uwzględnieniem rodzajów i nasilenia występujących zagrożeń.

Pozdrawiam

 

 A to,że tak odpowiem, ża nasza inspektor BHP zawsze podczas okresowego audytu sprawdza zawartość i stan apteczek. A lekarzy zakładowych ,to chyba obecnie ,oprócz  naprawdę  wielkich, państwowych  firm, już się  w zakładach pracy nie spotyka.



#9 Orso

Orso

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 114 postów

Napisano 18 październik 2013 - 11:39

Tak jak pisałem wyzanczyć osobę (może być bhpowiec, lekarz lub każdy inny pracownik, który się zajmię jej stanem - zajrzy od czasu do czasu aby było w niej to co najważniejsze i nie było przeterminowane. Nie ma co przesadzać, i skupiać się na wykazie (dokumencie), a na zawartości - dostosowanej do ilości pracowników, najczęściej powstających urazów itp.

 



#10 Guest_Mła

Guest_Mła
  • Goście

Napisano 18 październik 2013 - 12:54

http://www.lekarzpra...-medycyna-pracy

 

http://forumprawne.o...dycy-pracy.html

 

Do poczytania.

 

Ida, bez obrazy, ja tylko mam odmienne zdanie od Ciebie. Ja też pracuję w większej firmie i u nas to jest. Fakt, że lekarze medycyny pracy nie chodzą po zakładzie, ale „skład” apteczki mamy z nim uzgodniony.

Teraz Doriss się „dostanie” hehe. „Jeśli już” Ida pisała w odniesieniu do posta wyżej i ja tak to interpretuję-jeśli mylnie to przepraszam. Idąc dalej Doriss „co dokładnie oznacza, że właściwie to niekoniecznie musi to być wyspecjalizowany pracownik do podpisania, wystarczy porządek w apteczce”. Tu też miałbym pewne wątpliwości, które nasuwają mi się po przeczytaniu § 44 ogólnych-to chyba jasne. Poza tym, tak na marginesie to w apteczce raczej nie powinno być/znajdować się leków. Dlaczego?? O ile nie jesteś lekarzem lub osobą z wykształceniem medycznym….

http://www.pierwszap...a-zakladowa.php

 

Tyle chyba w tym temacie.



#11 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 18 październik 2013 - 13:39

dlaczego nie powinno byc żadnych leków i środków  np. odkażających wyjasniła mi nasz pani inspektor BHP . Zdarzały się wypadki prób podawania leków ( tabletek ) nasercowych osobom nieprzytomnym ( z fatalnym finałem , niestety ) , pomyłkowe wypicia Rivanolu zamiast kropli żoładkowych oraz inne tego typu  wydarzenia,ludzie po prostu w nagłych sytuacjach tracą głowę i moga bardziej zaszkodzić niż pomóc, więc stwierdzono,że plasterm i opatrunkiem raczej nikogo zabić nie można , a reszte niech podają lekarze , jak już w razie czego na miejscu sie pokażą



#12 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 18 październik 2013 - 13:41

http://www.lekarzpra...-medycyna-pracy

 

http://forumprawne.o...dycy-pracy.html

 

Do poczytania.

 

Ida, bez obrazy, ja tylko mam odmienne zdanie od Ciebie. Ja też pracuję w większej firmie i u nas to jest. Fakt, że lekarze medycyny pracy nie chodzą po zakładzie, ale „skład” apteczki mamy z nim uzgodniony.

Teraz Doriss się „dostanie” hehe. „Jeśli już” Ida pisała w odniesieniu do posta wyżej i ja tak to interpretuję-jeśli mylnie to przepraszam. Idąc dalej Doriss „co dokładnie oznacza, że właściwie to niekoniecznie musi to być wyspecjalizowany pracownik do podpisania, wystarczy porządek w apteczce”. Tu też miałbym pewne wątpliwości, które nasuwają mi się po przeczytaniu § 44 ogólnych-to chyba jasne. Poza tym, tak na marginesie to w apteczce raczej nie powinno być/znajdować się leków. Dlaczego?? O ile nie jesteś lekarzem lub osobą z wykształceniem medycznym….

http://www.pierwszap...a-zakladowa.php

 

Tyle chyba w tym temacie.

Wybacza ale nie mogę pojąć  czemu wstawiłaś te dwa górne  linki. W żadnym z nich nie ma ani słowa o apteczce zakładowej Dołączona grafika



#13 Guest_Mła

Guest_Mła
  • Goście

Napisano 20 październik 2013 - 19:50

Wybacza ale nie mogę pojąć  czemu wstawiłaś te dwa górne  linki. W żadnym z nich nie ma ani słowa o apteczce zakładowej Dołączona grafika

 

 

Obowiązek umowy z medycyną pracy jasno wynika ze znowelizowanej Ustawy o Służbie Medycyny Pracy /ustawa o zmianie ustawy o służbie medycyny pracy 

Dz. U. z 2008 r. Nr 220 poz. 1416/
 

    [*]"1. Badania wstępne, okresowe i kontrolne pracowników oraz inne świadczenia zdrowotne są wykonywane na podstawie pisemnej umowy zawartej przez podmiot obowiązany do ich zapewnienia, o którym mowa w art. 5 ust. 2, zwany dalej "zleceniodawcą", z podstawową jednostką służby medycyny pracy, zwaną dalej "zleceniobiorcą".",
    [/list]

To z pierwszego linka,

 

W drugim linku-gorąca dyskusja na temat jw. 

 

Czyli z tego jasno wychodzi, że skoro jest obowiązek podpisaniau umowy z LMP i bada on odpłatnie ludków z Waszej pracy, to skoro Wy przekazujecie mu na skierowaniu na badania czynniki i różne takie inne występujące na stanowisku pracy, to powinien on tak dobrać skład apteczki, coby było dobrze.



#14 Guest_NieznoszęBiurokracji

Guest_NieznoszęBiurokracji
  • Goście

Napisano 21 październik 2013 - 10:51

A co jeśli nie mamy ani apteczki ani gaśnicy, ani lekarza med.pracy (bo jest nas mniej niż 20 osób i Szef pełni funkcję służby BHP bo ma uprawnienia) ?



#15 doriss

doriss

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 21 październik 2013 - 11:02

lekarz medycyny pracy musi być - umowa z przychodnią.

Tak samo apteczka ze środkami opatrunkowymi i przeciwbólowymi. Brak gaśnicy - podstawa, aby przy pierwszej kontroli dać mandacik. Te obowiązki nie zależą od liczby zatrudnionych!


Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#16 Orso

Orso

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 114 postów

Napisano 22 październik 2013 - 11:59

Jeżeli pracownicy będą mieli badania i firmie będzie apteczka, nie spodziewałbym się żadnych sankcji

za brak umowy z lekarzem. W trakice kontroli PIP nie egzekował tego od moich klientów - nigdy. Natomiast  sprawdzał czy badania są realizowane systematycznie oraz czy jest w firmie apteczka. (ewentualnie osoba wyznaczona do udzielania pierwszej pomocy oraz odpowiedzialna za stan apteczki.) Zaznaczam, że przepis jest( częściowo martwy), ale myślę że ma swoje zastosowanie praktyczne w dużych firmach.

W małych firmach pracownik idzie robi badania bierze fakture i tyle.



#17 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 22 październik 2013 - 12:09

dokładnie , sama mam fuchę w małej spółce zatrudniającej dwie osoby, na dodatek w dwóch róznych miastach. Pamietam jak popatrzył na mnie prezes gdy mu mówiłam,że muszą mieć podpisaną umowę z przychodnią . Bezcenne ! W końcu zinterpretowałam to tak,że została zawarta umowa na wykonanie jednorazowej czynności tzn. pracownik poszedł sobie do przychodni oferującej usługi MP i zrobił badania, wziął fakturę i po sprawie. tak samo jest z ta apteczką, w obecnej chwili tak na dobrą sprawe  nic oprócz bandaża, chusty trójkątnej, plastrów z opatrunkiem nie może się w niej znajdować, to co mam właściwie konsultować z lekarzem MP ?



#18 Guest_Mła

Guest_Mła
  • Goście

Napisano 23 październik 2013 - 06:52

Ida odpowiem z humorem.

Najlepiej skonsultować się z:

 

http://www.mpips.gov...y-ministerstwa/

 

Skoro oni to wydali, to najlepiej będą wiedzieć jak to zinterpretować.

 

Pozdrawiam

 

 

 



#19 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 23 październik 2013 - 10:06

Co do jakości ich pracy mam jak najgorsze zdanie , ustawy są przygotowywane niechlujnie, co widac potem w wyrokach TK i SN  i tak od razu teraz moge podać przynajmniej jeden przykład gdy nowelizacja k.p. pozostaje w sprzeczności z przepisami dotyczacymi BHP , konkretnie chodzi o zakres danych, których jako pracodawca mogę wymagać  w kwestionariuszu od osoby przyjmowanej do pracy , a danymi,które nalezy podać w karcie wypadku ,więc podpszę się pod zdaniem  wyrażonym przez Orso- przepis jest martwy.



#20 Guest_Grodecki

Guest_Grodecki
  • Goście

Napisano 18 maj 2014 - 19:37

Najlepiej od razu kupić apteczkę zgodną z DIN 13157, lekarze najczęściej tym się kierują. Można znaleźc w necie, tutaj na przykład.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych