Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zbiorcze księgowanie faktur - PK

PK księgowanie

wróć do serwisu Księgowość 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 15 październik 2013 - 20:58

Witam,

Jestem na forum po raz pierwszy, niedawno przejęłam księgowość gminy po moim poprzedniku i spotkałam się z dziwnym sposobem księgowania faktur. Dotychczas we wszystkich jednostkach księgowałam każdą fakturę pod oddzielnym numerem księgowym, jako oddzielne zdarzenie gospodarcze.

W tej jednostce księgowa sporządza zbiorczy dokument PK, pod którym jest kilka, a nawet kilkanaście różnych faktur. Każda faktura ma inną datę wystawienia, inną datę sprzedaży, inną datę wpływu do urzędu. Każda faktura dotyczy innego zdarzenia gospodarczego - w jednym worze księguje się zakupy materiałów, usługi, roboty budowlane, przekazanie dotacji dla instyytucji kultury itp. Czy takie księgowanie jest zgodne z uor? Według mnie nie bardzo, ale może w budżetówce dopuszcza się jakieś uproszczenia?

Przerzuciłam już całą bazę inforlexa, całe google i nie znalazłam nigdzie wzmianki o dopuszczeniu takiej formy księgowania różnych zdarzeń gospodarczych.

Bardzo proszę o pomoc, ponieważ chcę zrobić porządki w dokumentach, ale potrzebuję argumentacji dla reszty pracowników.

Pozdrawiam.

#2 snejk

snejk

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 525 postów

Napisano 16 październik 2013 - 08:27

Miałem taką samą sytuację, ale zrobiłem po swojemu i teraz mam każdą fakturę oddzielnie. Czytelnie, przejżyście i w gruncie rzeczy mniej pracy.

#3 Guest_ela

Guest_ela
  • Goście

Napisano 16 październik 2013 - 12:06

Ja faktury dot zakupu materiałów czy usług również wpisuję na zestawienie zbiorcze

dla faktur które wpłynęły w danym dniu sprzadzam " zestawienie faktur na dzień..."

i pojedynczo wymieniam wszystkie faktury,każdą księguję osobno zgodnie z klasyfikacją budzetową, ale mam jeden numer dowodu dla wszystkich faktur np 470/1, 470/2....i jdną datę dokania operacji  (art 20 ust 3 pkt 1 uor  i art4 ust.4)

Pracuję na Progmanie

Dokumenty układane sa wg daty operacji.Jednostka w ramach uprawnień wynikajacych z art.4.us.4 uor w polityce rachunkowosci powinna zamiescić zapis okreslajacy według jakiego kryterium ewidencjonowane są poszcvzególne rodzaje dowodów ksiegowych i co stanowi datę operacji dla danego zdarzenia.Natomiast art.24 ust.4.pkt 2 uor określa iz ksiegi rachunkowe uznaje sie za sprawdzone jeżeli zapisy uprzadkowane sa chronologicznie i systematycznie wg kryteriów klasyfikacyjnych umożliwiajacych sprzadzenie sprawozdań...

Dokumenty zakupu sa szczególnymi dokumentami ze względu na rozbieżność w czasie pomiedzy datą wpływu a faktyczna datą wystapienia zdarzenia gospodarczego

Z jednej strony przepisy nakłdaja oboiazek memoriałowego ujmowania kosztów do okresu którewgo dotyczą a z drugiej strony mamy obowiazek sprawozdawczy i dane musza byc zgodne z ewidencja ksiegowa.Najlepiej opisać to w polityce rachunk.i przeczytaj w uor art20-25

#4 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 16 październik 2013 - 19:09

Bardzo dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam Dołączona grafika

#5 gabi

gabi

gabi

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3045 postów
  • LokalizacjaCentrum Polski-jednostka budżetowa

Napisano 16 październik 2013 - 20:38

podobnie jak ela

#6 Guest_BDMB

Guest_BDMB
  • Goście

Napisano 17 październik 2013 - 08:18

Dowody zbiorcze służą do dokonywania zapisów łącznych zbioru dowodów źródłowych. Jaki ma więc sens tworzyć dowód zbiorczy którego opis dekretacyjny składa  się z opisów dekretecyjnych poszczególnych dowodów źródłowych ?

W ustawie o rachunkowości nie jest używane określenie "zdarzenie gospodarcze" którym posługują się przedmówcy.

Ela pisze:

[..]

w polityce rachunkowosci powinna zamiescić zapis okreslajacy według jakiego kryterium ewidencjonowane są poszczególne rodzaje dowodów ksiegowych i co stanowi datę operacji dla danego zdarzenia

[..]

Do zakresu  przedmiotowego rachunkowosci należy ujmowanie w księgach rachunkowych operacji gospodarczych a dokumenty źródłowe stanowią tylko podstawę dokonywania zapisów a nie odwrotnie jak pisze ela, że księgowanie polega na ewidencjonowaniu dowodów księgowych. Jeżeli dokonywana jest operacja gospodarcza to data jest jednoznacznie określona więc nie może mieć miejsca zastanawianie się nad tym "co stanowi datę operacji gospodarczej".

#7 Guest_Lika

Guest_Lika
  • Goście

Napisano 10 wrzesień 2021 - 10:27

myślę, że zastosowane uproszczenia w zbiorczym księgowaniu faktur wynikają z procesu późniejszej automatyzacji księgowania wyciągów bankowych. Jeśli zostaną spełnione przesłanki z UOR-  to nie widzę żadnego problemu by to uproszczenia BYŁO STOSOWANE. Ponadto dla przejrzystości wyciągu bankowego i zapłaty za zobowiązania łatwiejsza o wiele kontrola. Oczywiście cały czas mówię o jedn. budżetowych, dla których tzw. memoriał tak naprawdę ma znaczenia w grudniu....kto by co nie powiedział ;-) bo sprawozdania RB to tak naprawdę wykonane WYDATKI  a  nie poniesione koszty. Takie rozwiązanie nie nie wpływa więc na obraz  sprawozdawczy w ciągu roku.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: PK, księgowanie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy