Skocz do zawartości

Zdjęcie

wypłaty z konta firmowego na cele prywatne

wróć do serwisu Księgowość 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Adelajda

Adelajda

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 565 postów

Napisano 15 październik 2013 - 13:36

Witam serdecznie, mam problem, nie wiem co zrobić w sytuacji gdy właściciel firmy (jednoosobowa firma, jeszcze bez klientów) wydaje pieniądze z konta firmowego na prywatne cele. Jak księgowa może uzasadnić takie odpływy z konta firmowego?Czy mogą to być koszty zarządu? Albo może przerzucić to na przeksięgowanie środków z rachunku do kasy?A poza tym jak zaksięgować wpływ z prywatnego konta właściciela na konto firmy? (ale wpływy te nie wystarcza na pokrycie wszystkich wcześniej poniesionych wydatków) Proszę o pomoc w tej sprawie. Pozdrawiam 

#2 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 15 październik 2013 - 13:40

absolutnie niedozwolone ruchy i przy ew. kontroli urzędu skarbowego będzie kłopot. Konto firmowe jest przeznaczone na wydatki, zw. z prowadzeniem działalności firmy i nie powinno być to nigdy naruszane. Właściciel powinien jak najszybciej dokonać zwrotu na konto i wytłumaczyc to zwykłą pomyłką, aby uniknąć kłopotów

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#3 opole

opole

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 22 październik 2013 - 13:03

takie wydatki prywatne księgować należy na konto właściciela (249). na koniec roku sksięgowywać saldo Wn z kapitałem.

#4 KsięgowaEwa

KsięgowaEwa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 523 postów

Napisano 25 październik 2013 - 13:34

też księguję na konto 249, ale tak jak piszę Doriss, po kontroli urzędu skarbowego musieliśmy się tłumaczyć z tych "zaliczek"

#5 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13591 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 październik 2013 - 21:12

[font="georgia, serif;"]Wg mnie macie mylne pojęcie, bo skoro jest to działalność gospodarcza osoby fizycznej, to wszystkie środki finansowe są jej własnością. Może ona dowolnie nimi dysponować, wpłacać na firmowe konto bankowe  i wypłacać z niego tyle ile jej pasuje. [/font]

[font="georgia, serif;"]Jeśli dg jest na KH, to takie wpływy/wypłaty księguje się na rozrachunki z właścicielem.[/font]

#6 KsięgowaEwa

KsięgowaEwa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 523 postów

Napisano 26 październik 2013 - 11:33

Też tak się tłumaczyliśmy, że to są pieniądzed własciciela i może pobierać sobie wypracowany zysk, wszystkie faktury sa opłacane terminowo, z zusami nie zalega, podatki płaci, pensje sa na czas, a opisana przeze mnie wyżej sytuacja miała miejsce gdy zlożyliśmy zeznanie roczne z prośbą o zwrot podatku (co chwile coś urząd kwestionował) a druga gdy właściciel wystąpił o kredyt do banku.

#7 zohanx747

zohanx747

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 30 październik 2013 - 06:35

[color=rgb(0,0,0);font-family:helvetica, arial, sans-serif;font-size:13px;]Właściciel powinien jak najszybciej dokonać zwrotu na konto i wytłumaczyc to zwykłą pomyłką, aby uniknąć kłopotów[/color]

#8 vatis-ka

vatis-ka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 607 postów

Napisano 30 październik 2013 - 10:31

jeżeli to dg osoby fizycznej to kasa firmowa to jego kasa i może sobie robić co z nią sobie zechce ponieważ firma osoby fizycznej to osoba fizyczna :)

księguj przez 24* i to tyle

tu jest inaczej niż np.w spółkach osobowych czy w spółkach kapitałowych

#9 marcinek

marcinek

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 30 październik 2013 - 10:40

zawsze wiedziałem, że właściwa forma prawna prowadzenia działalności ma swoje zalety. :-)

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych