Skocz do zawartości


Zdjęcie

eksport towarów


wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 XSONIA

XSONIA

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 15 październik 2013 - 07:16

Witam. Bardzo proszę o pomoc.  Mam klienta z Ukrainy jest to osoba prywatna.  Chce zakupić u mnie towar i sama wywiezie go  na Ukrainę (eksport pośredni). Jak to wszystko wygląda w praktyce i jakie dokumenty muszę mu wystawić, a przede wszystkim z jakim Vatem.  Z tego co sie orientowałm, mogę wystawić fv ze stawka 0% oraz zarejestrować na kasie fiskalnej, ale musze mieć potwierdzenie z Urzędu Celnego.  Nie rozumiem jak to wygląda w praktyce i jak to odbywa sie krok po kroku .  Przychodzi klient sprzedaję towar na fakturę na 0%. On idzie i zgłasza to w UC i czekam na potwierdzenie z Urzedu Celnego (jak je uzyskać?), i ewentualnie gdy go nie będzię w określonym czasie to naliczam do sprzedży Vat krajowy tyle, że kwota sprzedaży będzie kwotą brutto? Czy inaczej to się odbywa?  Jeszcze dodam, że klient wspomniał coś, że może sie starać o zwrot Vatu, żeby mu dokumenty przygotować aby mogł się o ten zwrot ubiegać .



#2 Anna G.

Anna G.

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 63 postów

Napisano 17 październik 2013 - 19:51

Eksport pośredni ma miejsce wówczas gdy wywóz towarów z terytorium Polski poza terytorium UE jest dokonany przez nabywcę mającego miejsce poza terytorium RP lub na jego rzecz (art. 2 pkt 8 lit. b ustawy o VAT).

Obowiązek podatkowy z tego tytułu powstaje na zasadach ogólnych zgodnie z art. 19 ust. 1 i 2 lub ust. 4 (z momentem wydania towaru lub wystawienia faktury).

I w tym przypadku eksportowi służy uprawnienie do zaewidencjonowania tej sprzedaży ze stawką 0% jednak również obwarowane warunkami. Aby móc tak uczynić, przed złożeniem deklaracji za okres, w którym dokonał dostawy towarów, podatnik musi dysponować kopią dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz tych towarów. Ponadto istotnym jest, żeby z dokumentu potwierdzającego wywóz tych towarów poza terytorium UE, wynikała tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu.

 

Jeżeli podatnik nie otrzyma dokumentu celnego potwierdzającego wywóz  towarów poza terytorium UE przed upływem terminu na złożenie deklaracji za okres, w którym dokonano dostawy, a posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu - nie wykazuje tej dostawy w ewidencji sprzedaży za dany okres rozliczeniowy (miesiąc, kwartał, w którym dokonano dostawy) lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0% pod warunkiem jednak otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii.

W razie nieotrzymania tego dokument w tym terminie, eksporter do takiej dostawy ma obowiązek zastosowania stawki podatku właściwej dla dostawy tego towaru w kraju (w Polsce), wykazania jej w ewidencji sprzedaży z tą stawką i rozliczenia w deklaracji VAT.

Późniejsze jednak otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium UE, upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument.

 

Urząd celny wywozu potwierdza fizyczne wyprowadzenie towarów przesyłając zgłaszającemu komunikat "Potwierdzenie wywozu" - komunikat IE-599 lub formę papierową (dokument 3 SAD)



#3 XSONIA

XSONIA

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 18 październik 2013 - 06:32

Eksport pośredni ma miejsce wówczas gdy wywóz towarów z terytorium Polski poza terytorium UE jest dokonany przez nabywcę mającego miejsce poza terytorium RP lub na jego rzecz (art. 2 pkt 8 lit. b ustawy o VAT).

Obowiązek podatkowy z tego tytułu powstaje na zasadach ogólnych zgodnie z art. 19 ust. 1 i 2 lub ust. 4 (z momentem wydania towaru lub wystawienia faktury).

I w tym przypadku eksportowi służy uprawnienie do zaewidencjonowania tej sprzedaży ze stawką 0% jednak również obwarowane warunkami. Aby móc tak uczynić, przed złożeniem deklaracji za okres, w którym dokonał dostawy towarów, podatnik musi dysponować kopią dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz tych towarów. Ponadto istotnym jest, żeby z dokumentu potwierdzającego wywóz tych towarów poza terytorium UE, wynikała tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu.

 

Jeżeli podatnik nie otrzyma dokumentu celnego potwierdzającego wywóz  towarów poza terytorium UE przed upływem terminu na złożenie deklaracji za okres, w którym dokonano dostawy, a posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu - nie wykazuje tej dostawy w ewidencji sprzedaży za dany okres rozliczeniowy (miesiąc, kwartał, w którym dokonano dostawy) lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0% pod warunkiem jednak otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii.

W razie nieotrzymania tego dokument w tym terminie, eksporter do takiej dostawy ma obowiązek zastosowania stawki podatku właściwej dla dostawy tego towaru w kraju (w Polsce), wykazania jej w ewidencji sprzedaży z tą stawką i rozliczenia w deklaracji VAT.

Późniejsze jednak otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium UE, upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument.

 

Urząd celny wywozu potwierdza fizyczne wyprowadzenie towarów przesyłając zgłaszającemu komunikat "Potwierdzenie wywozu" - komunikat IE-599 lub formę papierową (dokument 3 SAD)

Bardzo dziekuję.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych