Skocz do zawartości

praca na umowę zlecenie i własna działalność

wróć do serwisu Księgowość 51 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_Eliza

Guest_Eliza
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2014 - 11:43

Witam,

posiadam wlasna dzialalnosc gospodarcza ktora aktualnie zawiesilam na rzeczy opieki nad dzieckiem. chce jednak podjac prace i tu pytanie czy bardziej bedzie oplacalo mi sie odwiesic dzialalnosc (pelne skladki) czy pracowac na umowe zlecenie? dochod bedzie to ok 3000zl. bardzo prosze o rady.

#22 Guest_Eliza

Guest_Eliza
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2014 - 11:45

dodam jeszcze ze jesli odwiesze dzialalnosc to ja bede wystawiac rachunek 

#23 Kaczmar

Kaczmar

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 177 postów

Napisano 28 listopad 2014 - 10:27

Bardzo fajny temat do dyskusji. Przy okazji dopowiem, że często w firmach dużych lub małych stosuje się oprogramowanie do zarządzanie firmą typu Offigo, może przydać się  do zarządzania czasem pracy, delegacjami czy innymi rozliczeniami.

#24 c00ba

c00ba

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 01 grudzień 2014 - 13:14

Witam serdecznie,

mam nadzieję, zę nikt z tutaj zebranych nie będzie miał nic przeciwko temu, że wtrącę się na chwilę, ale widzę, że ten temat też mnie w jakiś sposób dotyczy, a wątpliwość bardzo trapi więc może i mnie uda się rozjaśnić posiadane wątpliwości.

Od początku października br. prowadzę jednoosobową dg w branży informatycznej. Wcześniej (tzn. od połowy lutego) pracowałem dla tegoż pracodawcy w ramach umowy zlecenia, jednak, na skutek oszczędności (że do zlecenia strasznie dużo dopłaca) ów zleceniodawca niejako postawił mnie przed sytuacją, że muszę założyć swoją działalność i tak też zrobiłem. Dopóki praca była to było OK, jednak teraz (jak również od tegoż samego człowieka się dowiedziałem) moje obowiązki i wykonywana w nich praca ulegną znacznemu ograniczeniu więc razem ustaliliśmy, że będę poszukiwał jakiegoś dodatkowego zatrudnienia (a może, jeśli trzeba będzie zrezygnuję z obecnego na rzecz tego, co znajdę - jak znajdę).

No i tu się zaczyna cały problem/wątpliwość: czy prawdą jest zasłyszana przeze mnie informacja, że jeśli zakładając firmę poprzez CEIDG wśród wielu innych branż (poradzono mi, że im więcej tym lepiej - teraz się zastanawiam, czy faktycznie lepiej ;-) ) wybrałem - jako przeważającą branżę (było ich wiele więcej) kod 63.11.Z [Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność] wówczas gdybym chciał teraz pracować dla innego podmiotu na zlecenie np. przy wprowadzaniu danych, czy też czymkolwiek innym, co niejako mieści się w ramach tej branży 63.11.Z to nie jest to możliwe, ponieważ następuje zbieg przedmiotu zlecenia z tym, co zawarte jest w działalności ? Pytam, bo słyszałem kilka odpowiedzi, niejednokrotnie rozbieżnych i nie wiem, która z nich jest prawdziwa ?  Jedną z nich była taka, że przecież zawsze mogę z następnym klientem zawrzeć umowę np. na sprzątanie :-) i wtedy nie będzie zbiegu branż, ale nie wiem, czy wówczas ktoś się do mnie nie przyczepi, że robię co innego, a w PKD mam co innego - chyba, że nikt tego nie sprawdza ?

Gdyby to było tak, że znajduję drugą pracę (dodatkową) i wtedy dogaduję się, że będę to robił w ramach działalności (co najwyżej musiałbym dorzucić nowe PKD) to byłoby wszystko łatwo i bezproblemowo (tym bardziej, że chyba i dla zleceniodawcy taka opcja byłaby korzystna finansowo, bo jego koszty byłyby mniejsze - a może się mylę ?), ale nie mam co do tego pewności, bo jeśli w ofercie jest zawarty jakiś konkretny wariant zatrudnienia to zapewne wynika on z konkretnych powodów (Najczęściej finansowych).

Reasumując: czy istnieje gdzieś jakieś źródlo informacji, gdzie mogę jasno dowiedzieć się, co mogę, a co nie, wykonywać (tzn. w jakiej formie zatrudnienia) prowadząc działalność, ażeby było to legalne, że tak to ujmę ?

Przepraszam za zbytnią objętość postu i z góry dziękuję za poświęcony czas i fatygę każdemu, komu będzie się chciało odpoowiedzieć choćby słowo choćby gdzie szukać info, czy coś w tym stylu, bo przecież nie musi tego robić smile.png

Kuba

#25 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2015 - 20:52

Dobry wieczór,

Potrzebuję porady: podpisałam umowę zlecenia na ponad rok (od sierpnia 2014 do sierpnia 2015). Teraz chcę założyć działalność gospodarczą i w ramach tej działalności dalej wykonywać pracę na ww. umowę zlecenia. Chciałabym jednak zacząć sama opłacać składki. Czy muszę podpisywać nową umowę, czy wystarczy, że w rachunku wystawianym zleceniodawcy zaznaczę, że prowadzę działalność i sama chcę opłacać składki?

#26 kordian

kordian

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 425 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 21 styczeń 2015 - 22:13

Sama wybierasz z jakiego tytułu mają być opłacane skladki zus, jezeli chcesz opłacać zus z działalności to informujesz zleceniodawcę że prowadzisz działalność i z tego tytułu opłacasz zus i ze zlecenia bedziesz tylko podlegać ubezp. zdrowotnemu.  

#27 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14005 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 styczeń 2015 - 22:18

Ale skoro chcesz wykonywać zlecenie w ramach dg, to już nie będziesz wystawiać rachunku do umowy zlecenia takiego jak wystawiaja osoby bez dg, tylko będziesz musiała wystawiać fakturę/rachunek z działalności.

#28 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2015 - 22:47

Dziękuję - czy w takim wypadku muszę podpisać nową umowę, czy po prostu wystawić rachunek/fakturę z działalności informując wcześniej zleceniodawcę, że sama opłacam teraz składki?

#29 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14005 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 styczeń 2015 - 22:51

Nie zajmuję się umowami, najlepiej skontaktuj się ze zleceniodawcą.

#30 kordian

kordian

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 425 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 23 styczeń 2015 - 21:36

Jeżeli chcesz to samo wykonywać w ramach działalności co wcześniej na umowę zlecenie to najlepiej rozwiązać umowę zlecenie.

#31 nataliakl

nataliakl

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 51 postów

Napisano 09 luty 2015 - 12:19

Jeżeli przejdziesz na działalność, to dotychczasowy pracodawca może zlecać Tobie pracę na podstawie umowy zlecenia, z tym że całość opłat i składek spada już wtedy na Ciebie. Dlatego dobrze jest renegocjować umowę i zapewnić sobie najlepsze warunki. Radzę wizytę u doradcy podatkowego lub w biurze rachunkowym :) Tam się dowiesz dokładnie, z czym się to wszystko wiąże i jakie będziesz mieć obowiązki jako przedsiębiorca.

#32 Guest_Łukasz

Guest_Łukasz
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2015 - 23:14

Witam.

Dostałem propozycje pracy jako kierowca ale pod warunkiem że załoze własną działalność i tamta firma mnie przyjmie na umowe zlecenie.

I teraz pytanie do Was koledzy/koleżanki czy to ma sens ? 

Pracodawca powiedział że na czysto na reke bede mial 4700zł 

#33 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14005 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 kwiecień 2015 - 19:09

taka kwota na rękę jest kusząca, ale prowadzenie dg wiąże się z różnymi obowiązkami - dokumentacja, płacenie i rozliczanie składek ZUS

poza tym nie będziesz pracownikiem, i nie będziesz miał uprawnień wynikających z zatrudnienia na etat

#34 kordian

kordian

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 425 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 03 kwiecień 2015 - 17:46

Tak jak koleżanka napisała, ta kwota niby na czysto ale jak prowadzisz firmę to musisz z tego zapłacić zus, podatki i obsługę księgową, nie masz też urlopu, więc trzeba to sobie wszystko uwzględnić i przeliczyć.  

#35 Guest_Zbyszek

Guest_Zbyszek
  • Goście

Napisano 09 kwiecień 2015 - 08:41

Mam wielką prośbę o odpowiedź:

1. Prowadzę działalność gospodarczą - gabinet fizjoterapeutyczny. Kody związane z działalnością dotyczą tylko tej dziedziny.

2. Dostałem propozycję pisania tekstów na ten temat dla wydawnictwa. Praca na umowę zlecenie jako copywriter.

Czy mogę jednocześnie prowadzić swoją działalność i w zupełnie innej branży pracować na zlecenie?

#36 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14005 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 kwiecień 2015 - 22:37

moim zdaniem nie ma przeszkód

#37 Zespół.Centrum.Pomocy.ePK

Zespół.Centrum.Pomocy.ePK

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 731 postów

Napisano 30 kwiecień 2015 - 15:06

Istnieje możliwość prowadzenia dzialalności gospodarczej przez daną osobę oraz wykonywania umowy zlecenia

#38 Guest_kama

Guest_kama
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2016 - 21:22

Witam serdecznie
Od września 2015 r mam działalność gospodarczą. Od kwietnia 2016r jestem dodatkowo na umowie zlecenie w innej branży. Jestem obecnie w ciazy. Opłacam z dg składki ZUS i chorobowe oraz z umowy zlecenie tez mam oplacane. Czy świadczenia na macierzyńskim będę miała rozliczane osobno czy wyciągną średnia z 12 mies? Gdy dzwonie do ZUSU otrzymuje różne odp. Prosze o pomoc

#39 holidaysee12

holidaysee12

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 26 lipiec 2016 - 11:46

Najlepiej zapytać o to osoby która była w tej samej sytuacji. Wtedy powinnno się wszystko wyjaśnić.

#40 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 październik 2016 - 23:58

Witam. mam pytanie byłam dziś o prace w salonie kosmetycznym jako stylistka paznokci powiedziano mi, żebym założyła działalnośc gospodarcza bo tak "mnie zatrudnią" oni mi zapłacą zus dadza podstawe plus % od odbrotu. Czy coś takigo ma rację bytu i z jakimi ja obowiązkami będę się borykać chodzi mi o jakies oplaty dodatkowe? czy oni mnie zatrudniaja na jakas umowe ? przepraszam jestem zielona w tych sprawach sad.png jade po niedzieli na rozmowe jesszcze jedna i chcialbym wiedziec czy tak sie wogole oplaca czy szukac gdzies indziej. Dziękuje z góry za odpowedz 

Ela

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych