Skocz do zawartości


Prawo do zachowku


wróć do serwisu Moja Firma 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Bożydar

Guest_Bożydar
  • Goście

Napisano 14 październik 2013 - 11:00

Umarła moja matka. 5 lat temu umarł ojciec. Czy do mieszkania przekazanego za życia w darowiźnie (za opiekę) po śmierci darczyńcy pozostała rodzina ma prawo do zachowku od tego mieszkania?

 



#2 Aplikant_siwy86kie

Aplikant_siwy86kie

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaCK

Napisano 15 październik 2013 - 23:02

[font="arial, sans-serif;"]Często prawo do zachowku kojarzone jest z dziedziczeniem testamentowym. Niestety nie do końca tak jest. Instytucję zachowku stosujemy również przy dziedziczeniu z ustawy. Samemu osobiście ciężko [/font][font="arial, sans-serif;"]jest[/font][font="arial, sans-serif;"] się [/font][font="arial, sans-serif;"] [/font][font="arial, sans-serif;"] z tym zgodzić z uwagi na art. 991 [/font]§ 1 KC: Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).

[font="arial, sans-serif;"]Przepis ten sugeruje, że chodzi o dziedziczenie testamentowe. Kwestię tą wyjaśnił SN w wyroku z dnia 13 lutego 2004 r., II CK 444/02: Jeżeli uprawniony do zachowku, dziedziczący z ustawy wespół z innymi osobami, nie otrzymał należnego mu zachowku, ma przeciwko współspadkobiercom roszczenia o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.[/font]

 

[font="arial, sans-serif;"]Oznacza to, że zachowek się należy….[/font]

 

[font="arial, sans-serif;"]Masz pytanie pisz[/font]



#3 Aplikant_siwy86kie

Aplikant_siwy86kie

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaCK

Napisano 15 październik 2013 - 23:04

[font="arial, sans-serif;"]Aaaa zapomniałem dodać jednak dobrych wieści. Orzecznictwo konsekwentnie uznaje jednak, że na podstawie art. 5 KC można obniżyć, w pewnych sytuacjach, wysokość zachowku. Przeczytaj poniższą tezę Sądu Apelacyjnego w Szczecinie w wyroku z dnia 22 kwietnia 2009 r., I ACa 459/08,[/font]

 

[font="arial, sans-serif;"] 1. Celem instytucji zachowku jest ochrona interesów majątkowych najbliższych członków rodziny wymienionych w art. 991 § 1 k.c. poprzez zapewnienie im niezależnie od woli spadkodawcy, a nawet wbrew jego woli, roszczenia pieniężnego odpowiadającego określonemu w powołanym przepisie ułamkowi wartości udziału w spadku, który by im przypadł przy dziedziczeniu ustawowym. Jednakże w pewnych szczególnych i wyjątkowych sytuacjach dopuszczalne jest obniżenie należności z tego tytułu na podstawie art. 5 k.c. przy uwzględnieniu zwłaszcza klauzuli zasad współżycia społecznego. Ma to w szczególności zastosowanie, gdy głównym składnikiem majątku jest prawo do lokalu, które służy zaspokajaniu niezbędnych potrzeb mieszkaniowych zobowiązanego do zapłaty zachowku w razie braku innych możliwości do zaspokojenia tych potrzeb oraz gdy inne składniki spadku nie wystarczają na pokrycie zobowiązania z tytułu zachowku.[/font]

[font="arial, sans-serif;"]2. Prawa uprawnionego do zachowku służą urzeczywistnieniu obowiązków moralnych, jakie spadkodawca ma względem swoich najbliższych. W tym kontekście nie można jednak zapominać, że nie mogą zostać pominięte te zachowania uprawnionego, które wskazują na to, jak ten wywiązywał się ze swych obowiązków względem najbliższych, ze szczególnym uwzględnieniem spadkodawcy. Przy orzekaniu o zachowku nie należy zatem pomijać oceny moralnej także postępowania uprawnionego do zachowku.[/font]

 

[font="arial, sans-serif;"]Masz pytanie pisz.[/font]



#4 Guest_Monia

Guest_Monia
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2013 - 13:19

Mam pytanie co do zachowku? otóż mój dziadek zmarł wiele lat temu  po jego śmierci gospodarkę obiął wujek -brat mojego taty. ale wujek tez już nie żyje 10 lat.  I moje pytanie jest takie- czy po sprzedaży przez żonę wujka, pozostałosci po gospodarce.do jakichkolwiek pieniędzy ma prawo mój tata i jego siostra czyli rodzeństwo zmarłego wujka?



#5 Aplikant_siwy86kie

Aplikant_siwy86kie

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaCK

Napisano 11 grudzień 2013 - 22:52

[font="arial, sans-serif;"]Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. [/font]

[font="arial, sans-serif;"]Proszę odpowiedzieć na następujące pytania.[/font]


    [*][font="arial, sans-serif;"]Trzeba ustalić czy i kto dziedziczył po dziadku.[/font]
    [*][font="arial, sans-serif;"]Kiedy wujek objął gospodarkę - czy przed 14 lutego 2001 r.?[/font]
    [*][font="arial, sans-serif;"]Czy  było stwierdzenie nabycia spadku i co jest w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku.[/font]
    [*][font="arial, sans-serif;"]Czy wujek miał dzieci? Jeżeli tak to czy żyły w dacie śmierci wujka. Czy te dzieci miały swoje dzieci itd…[/font]
    [/list]

     

    [font="arial, sans-serif;"]Generalnie trzeba ustalić powyższe rzeczy. Dopiero wtedy można wyciągnąć wnioski czy i ile się należy rodzeństwu.[/font]



#6 Guest_Monia

Guest_Monia
  • Goście

Napisano 13 grudzień 2013 - 14:57

Dobrze dziękuję za informację, porozmawiam z tatą i odpisze na powyższe pytania



#7 Guest_Monia

Guest_Monia
  • Goście

Napisano 15 grudzień 2013 - 19:30

Dowiedziałam się, że dziadek za życia w 1980 r. w towarzystwie notariusza spisał w darowiźnie to gospodarstwo wujkowi i jego żonie. ale tata i jego siostra nie zostali tam ujęci w ogóle i z tego co wiem niczego się nie zrzekali. wujek dzieci miał.

 A w tym roku ciocia czyli żona zmarłego wujka sprzedała siedlisko i oborę za 350 tys i chcialam sie zapytac czy tacie i jego siostrze coś się należy po ojcowiżnie



#8 Aplikant_siwy86kie

Aplikant_siwy86kie

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaCK

Napisano 16 grudzień 2013 - 22:09

[font="arial, sans-serif;"]Trochę się zakręciłem z tymi datami. Skoro wujek nie żyje ponad 10 lat a dziadek jeszcze więcej to niestety już nic nie wykombinujemy. Darowizna była dawno temu a roszczenie z tytułu zachowku jest już przedawnione.[/font]

 

[font="arial, sans-serif;"]Obecnie roszczenia z tytułu zachowku przedawniają się z upływem pięciu lat a w tamtych czasach kiedy zmarł dziadek termin ten wynosił 3 lata.[/font]

 

[font="arial, sans-serif;"]Sytuacja jest trochę inna niż myślałem.[/font]

 

[font="arial, sans-serif;"]Art. 1007 § 1 KC. [/font][font="arial, sans-serif;"]Roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu. (analogicznie od dnia otwarcia spadku – wynika to z orzecznictwa).[/font]



#9 Danutak

Danutak

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 11 marzec 2014 - 19:56

Zmarł mąż mojej sąsiadki. Sąsiadka razem z mężem byli właścicelami mieszkania (nie mieli dzieci) Razem u notariusza podpisywali akt własności. Teraz przyjechała siostra zmarłego i twierdzi, że należy jej się 1/2 mieszkania. Sąsiadka jest schorowana i chciałaby póść do domu opieki. Nie stać jej jednak na miesięczne opłaty. W związku z tym chciałaby sprzedać mieszkanie, a uzyskane pieniądze ze sprzedaży pozwoliłyby jej na dopłaty do pobytu. Czy siostra męża ma rację żądając połowy z mieszkania?





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych