Skocz do zawartości

podatek dochodowy a zus

zus podatek dochodowy kpir kpir pit36

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 11 październik 2013 - 00:53

Witajcie forumowicze!Tak sobie przeglądam papiery firmowe, oraz jako że prowadzę głównie sam swoją księgowość, mam do Was parę pytań.Otóż pojawił się problem taki, że nie jestem w stanie poprawnie wyliczyć swojego podatku dochodowego. Mało tego, byłem pewien przez blisko 10 miesięcy, że wybrałem formę rozliczenia rocznego, a nie miesięcznego - jak się okazało podczas ostatniej wizyty w urzędzie w celu dokonania zmian w moim ceidg (!!!) . Problem polega na tym, że w ciągu 9 miesięcy, zus regularnie opłacałem tylko przez 3 miesiące i teraz zamierzam zapłacić do końca roku z góry. Moje pytanie jest takie: czy podatek mogę obliczyć na podstawie takiej, że : (W tym roku po podsumowaniu - osiągnąłem przychód w okolicy 26 tysięcy netto, po odjęciu kosztów paliwa, zakupu laptopa, telefonu, wynajmu auta, telefonu itd itd dochód waha się w okolicy 17 tysięcy, czy termin płatności zus ma tu znaczenie przy odliczeniu podatku? Czy wystarczy że 17tys podzielę przez 100 = 170 x 18 = 3060 - 556,02 (kwota wolna od podatku)-ubezp zdrowotne za 9 mies = podatek? Mam nadzieję, że nieregularnie opłacony zus nie będzie tutaj większym problemem?  Proszę z góry o konkretne odpowiedzi.Pozdrawiam

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13677 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 październik 2013 - 18:40

[font="georgia, serif;"]"... że wybrałem formę rozliczenia rocznego, a nie miesięcznego" - [font="'times new roman', times, serif;"]chyba coś  mylisz, bo nie ma możliwości takiego wyboru. [/font][/font]

[font="georgia, serif;"][font="'times new roman', times, serif;"]Z podatku dochodowego należy się rozliczać za cały rok po jego zakończeniu, a w trakcie roku należy wyliczać dochód do opodatkowania i podatek oraz należne zaliczki.[/font][/font]

[font="georgia, serif;"][font="'times new roman', times, serif;"]Od dochodu /lub wpisując w kup/ można odejmować zapłacone składki społeczne, a od wyliczonego podatku część zapłaconych skladek zdrowotnych /tj. 225,38 zł/.[/font][/font]

[font="georgia, serif;"][font="'times new roman', times, serif;"]Wg mnie przy dochodzie ok. 17.000 zł na pewno wyszedł już podatek doch. i miałeś obowiązek zapłacić należne zaliczki. Nieregularnie płacone składki ZUS nie będą "większym problemem", ale będziesz mógł je odliczyć dopiero gdy zapłacisz. [/font][/font]

[font="georgia, serif;"][font="'times new roman', times, serif;"]Większym problemem może się okazać brak zapłaconych zaliczek na pdof . [/font][/font]

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zus, podatek dochodowy kpir, kpir, pit36

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych