Skocz do zawartości

182 dni zwolnienia i co dalej?

wróć do serwisu Kadry 33 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_ona

Guest_ona
  • Goście

Napisano 10 październik 2013 - 08:15

Witam, wiem że gdzieś tu był taki temat ale jakoś mi zginął.

Po 182 dniach pracownica nie dostała świadczenia reh. ( odwołała się ale też nie) i musiała wrócić do pracy. Lekarz wydał decyzję że jest zdolna do pracy. Po 182 dniach do momentu otrzymania zaświadczenia o zdolności miała obecność nie płatną usprawiedliwioną zwolnieniem lekarskim. W tej chwili pracuje ale jednak nadal czuje się źle. Czy może iść teraz na zwolnienie? Minęło 1,5 miesiąca od zakończenia zasiłku. Czy brak obecności po 182 dniach usprawiedliwiona L4 jest zawsze niepłatna?

#2 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8159 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 październik 2013 - 08:28

Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego i odzyskaniu zdolności do pracy,nowy okres zasiłkowy 182 dni z powodu tej samej choroby może być otwarty po 60 dniach przerwy.Okres ten jest płatny.Najpierw wynagrodzenie chorobowe w zależności od wieku pracownika 33 dni lub 14 dni, a następnie zasiłek chorobowy.

#3 Guest_ona

Guest_ona
  • Goście

Napisano 10 październik 2013 - 08:52

a gdyby to była inna choroba?

Pracownica poszła na operację kolana. Po kilku miesiącach zasiłku wykryto u niej problemy z żyłami w tej samej nodze. Przynosiła więc zwolnienia od różnych lekarzy. Skończył się zasiłek i wróciła do pracy jednak źle się czuje. Czy gdyby teraz poszła na zwolnienie (przed u[pływem 60 dni) to było by płatne? Jeśli nie to co w przypadku np. zawału? Gdyby pracownica miała zawał i byłaby w szpitalu to co tez niepłatne zwolnienie?

#4 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 10 październik 2013 - 08:54

ZUS nie uzna tego za inną chorobę, tylko powiązaną i nie rozpocznie nowego okresu zasiłkowego wcześniej niż po 60 dniach

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#5 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4803 postów

Napisano 10 październik 2013 - 08:57

Zależy jaka to inna choroba.

Czasem jest tak, że obecna choroba jest następstwem poprzedniej. Jak przyniesie zwolnienie na którym ty nie widzisz kodów choroby i nie możesz wiedzieć jaki to rodzaj choroby i czy nie ma powiązania z poprzednią, napisz pismo do ZUS, dołącz zwolnienie i niech wypowiedzą się czy można rozpocząć nowy okres zasiłkowy

#6 Guest_ona

Guest_ona
  • Goście

Napisano 10 październik 2013 - 09:32

Czyli na L4 z tytułu innej choroby można iść przed upływem tych 60 dni, tak??

I w moim przypadku tak chyba będzie jak napisała doriss, że problemy z żyłam są następstwem operacji kolana.

#7 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 18 październik 2013 - 12:13

Witam! Skorzystam ze jest już temat świadczenia rehabilitacyjnego oczekując na odpowiedz Dołączona grafika Mianowicie jestem na ZL od 19.06.13 do 27.10.13 Zwolnienie moje jest z powodu skręcenia kolana lewego,artroskopowym szyciu łąkotki przyśrodkowej 1lipca i rekonstrukcji artroskopowej więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego 25.09.13. Z zakładu pracy otrzymałam pismo z drukami ZUS Np-7,ZUS N-10 aby udać się do lekarza leczącego a następnie do ZUS w celu uzyskania opinii lekarza orzecznika ponieważ okres zasiłkowy mija mi 18.12.13. Moja wątpliwość w tym,że 09 grudnia chciałabym wrócić już do pracy,czyli przed skończeniem się terminu 182dni,czy w takim razie muszę się udać do orzecznika ZUS czy wystarczy tylko zaświadczenie badania kontrolnego od lekarza medycyny pracy??? Justyna

#8 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 18 październik 2013 - 12:16

jeśli nie zamierzasz korzystać z zasiłku rehabilitacyjnego, to wystarczy, gdy udasz się najpierw do swojego lekarza prowadzącego po zaświadczenie o zakończeniu leczenia, a następnie ze skierowaniem od pracodawcy - do lekarza med. pracy po zaświadczenie z badań kontrolnych

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#9 igraszka

igraszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 164 postów

Napisano 18 październik 2013 - 12:17

Wystarczy.

„Nic nie jest w sobie ani dobre ani złe – to nasze myślenie czyni je takim...”

#10 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8159 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 październik 2013 - 12:22

Leczenie dobiegnie końca przed wyczerpaniem okresu zasiłkowego i rozumiem nie będziesz składać dokumentów o zasiłek rehabilitacyjny.Zakład pracy przesłał dokumenty ponieważ w przypadku ewentualnego dalszego leczenia dokumenty do ZUS o zasiłek rehabilitacyjny należy złożyć na 60 dni przed zakończeniem okresu zasiłkowego.W Twojej sytuacji wystarczy zaświadczenie od lekarza prowadzącego leczenie do lekarza medycyny pracy o zakończonym okresie leczenia.lekarz medycyny pracy wystawi zaświadczenie o zdolności do pracy.

#11 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 18 październik 2013 - 13:08

Dziękuję za pomoc Dołączona grafika Miłego popołudnia Członkowie Dołączona grafika

#12 Guest_Justynaaa

Guest_Justynaaa
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2015 - 12:22

Witam !! 

Mam takie Pytanie Co Mam zrobić ??? 

Jestem w ciązy termin porodu mam na 02.02.15r. jestem po ustaniu zatrudnienia zwolnienie ciągne z ZUS-u  od 01.09.14r do dnia dzisiejszego z dniem kiedy urodze moje swiadczenia zostaną wstrzymane co moge wtedy zrobić ?? bede nadal niezdolna do pracy poniewaz z malym dzieckiem nie bede wstanie przez jakies 3 moze do 5 miesiecy podjac pracy . jak bede mogla sie utrzymac czy mam skladac wniosek o świadczenia rehabilitacyjne czy mam szanse na to zeby mi go przyznali ?? czy moze mam sie zarejestrowac w urzedzie pracy i powiedziec im ze nadal jestem niezdolna do pracy i moze oni mi cos przyznaja ??? czy ktos wie cos na ten temat ?? 

Nie wiem co mam robić Proszę o Pomoc ! 

#13 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4803 postów

Napisano 28 styczeń 2015 - 12:27

Dlaczego jesteś po okresie zatrudnienia? Na dzień 31 sierpnia napewno byłaś w 3 m-cu ciąży chyba,  że umowa była na zastępstwo?

#14 Guest_Justynaaa

Guest_Justynaaa
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2015 - 16:34

umowa byla przedluzana co miesiac jak dowiedzieli sie ze jestem w ciazy poprostu mi jej nie przedluzyli 

#15 Guest_Arkadio

Guest_Arkadio
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2016 - 19:48

Witam, wracajac z pracy uleglem wypadkowi samochodowemu.Zlamalem kregoslup szyjny.Poskladali mnie i normalnie sie poruszam. MAm zawroty glowy i bole utrudniajace mi zycie. Za miesiac konczy mi sie zwolnienie tj jestem 5 miesiecy juz a mam prawo do 182 dni.. co mam robic dalej? nie nadaje sie do pracy... jeszcze nie teraz.. wiem ze przysluguje mi swiadczenie rehabilitacyjne ale nie wiem gdzie z tym isc od kogo wzissc wniosek, jakie papiery co i jak...

#16 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4803 postów

Napisano 11 kwiecień 2016 - 20:03

Na 60 dni przed końcem okresu zasiłkowego (182 dni) należy złożyć dokumenty do ZUS na świadczenie rehabilitacyjne, oczywiście jeśli tak zadecyduje lekarz. Do zakładu pracy zgłaszasz, żeby przygotowali dokumenty, resztę dokumentów wypełnia lekarz. Zakład pracy może cię zwolnić po 3 miesiącach przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym.

#17 Guest_Krzysztof

Guest_Krzysztof
  • Goście

Napisano 17 kwiecień 2016 - 09:16

a ja mam pytanie inne
po 182 dniach choroby złożyłem wniosek o świadczenie rrhabilitacyjne, ale nie otrzymałem go, więc się odwoływałem, ale ponownie odmówiono. pracodawca wpisywał mi nieobescnosc niepłatną, potem był rozpisany zaległy urlop i skierowanie na badania lekarskie u lekarza medycyny pracy. badania te przeszedłem pozytywnie i miałem stawić się w pracy po rozpisanym urlopie. niestety nawrót moich dolegliwości odezwał się ponownie i lekarz wystawił mi ZUS ZLA. a że dawno już było przekroczone 60 dni, zwolnienie to było płatne.
chorowałem kolejne 182 dni i znowu starałem się o przyznanie mi świadczenia rehabilitacyjnego, i znowu mi ZUS odmówił. I ponownie się odwoływałem i ponownie mi odmówiono tego świadczenia... Na batalie sądowe z tą instytucją nie mam czasu ani pieniędzy.
Pytanie - czy teraz gdybym chciał wrócić do pracy, to czy pracodawca może mnie zwolnić bez wysyłania mnie na badania medycyny pracy? Bo znowusz mi wpisywali nieobecnosc niepłatną, ale nie rozpisali urlopu więc boję się, że tym razem mnie zwolnią.
Pytanie tylko, czy mogą to zrobić, bez wysyłania mnie na badania lekarskie i podczas gdy wykazuję chęć powrotu na moje stanowisko pracy?
Proszę o odpowiedzi, bo w obecnej mojej sytuacji jestem pod ścianą.

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 kwiecień 2016 - 10:05

a ja mam pytanie inne
po 182 dniach choroby złożyłem wniosek o świadczenie rrhabilitacyjne, ale nie otrzymałem go, więc się odwoływałem, ale ponownie odmówiono. pracodawca wpisywał mi nieobescnosc niepłatną, potem był rozpisany zaległy urlop i skierowanie na badania lekarskie u lekarza medycyny pracy. badania te przeszedłem pozytywnie i miałem stawić się w pracy po rozpisanym urlopie. niestety nawrót moich dolegliwości odezwał się ponownie i lekarz wystawił mi ZUS ZLA. a że dawno już było przekroczone 60 dni, zwolnienie to było płatne.
chorowałem kolejne 182 dni i znowu starałem się o przyznanie mi świadczenia rehabilitacyjnego, i znowu mi ZUS odmówił. I ponownie się odwoływałem i ponownie mi odmówiono tego świadczenia... Na batalie sądowe z tą instytucją nie mam czasu ani pieniędzy.
Pytanie - czy teraz gdybym chciał wrócić do pracy, to czy pracodawca może mnie zwolnić bez wysyłania mnie na badania medycyny pracy? Bo znowusz mi wpisywali nieobecnosc niepłatną, ale nie rozpisali urlopu więc boję się, że tym razem mnie zwolnią.
Pytanie tylko, czy mogą to zrobić, bez wysyłania mnie na badania lekarskie i podczas gdy wykazuję chęć powrotu na moje stanowisko pracy?
Proszę o odpowiedzi, bo w obecnej mojej sytuacji jestem pod ścianą.

Oczywiście, że mogą Cię zwolnić, a uzasadnienie zwolnienia może być takie, że dezorganizujesz pracę w zakładzie.

#19 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18148 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 17 kwiecień 2016 - 11:36

Bez badań lekarza medycyny pracy nie można ci wręczyć wypowiedzenia, dopiero wtedy jeśli pracownik przedstawi zdolność do pracy,można.

#20 Guest_Krzysztof

Guest_Krzysztof
  • Goście

Napisano 17 kwiecień 2016 - 12:51

Żebyśmy się dobrze zrozumieli... Obecnie minęło już 67dni od poprzedniego okresu zasiłkowego 182. Oczekiwaliśmy z pracodawcą na rozstrzygnięcie przyznania mi przez komisję świadczenia rehabilitacyjnego i pracodawca wpisywał w liście ob. "NUN", a po nieprzyznaniu w/w - wykazałem chęć powrotu do pracy. Tj. powiedziałem, że chcę wrócić.
Pracodawca jeszcze mi nie dał odpowiedzi i mam zaległy urlop. Na razie milczy i nie wiem co o tym myśleć, bo obawiam się wypowiedzenia.
...ale po wypowiedzi pani Zosia/Agnieszka nieco się uspokoiłem,choć nadal nie mam wieści od pracodawcy ani tym bardziej skierowania na badania u lekarza medycyny pracy.. no, ale może w tym tygodniu to skierowanie otrzymam.... zobaczymy.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych