Skocz do zawartości

staż z Urzędu Pracy, ciąża i zwolnienie lekarskie

staż zwolnienie ciążowe

wróć do serwisu Księgowość 43 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_szwagierka-Ania

Guest_szwagierka-Ania
  • Goście

Napisano 09 październik 2013 - 10:50

Witajcie, 

otrzymałam wiele sprzecznych ze sobą informacji i nie ukrywam, że weryfikuję je w wielu miejscach, ale w sieci po raz pierwszy.

8 kwietnia br rozpoczęłam półroczny staż z Urzędu Pracy. UP wypłacał mi stypendium i nadzorował to, co się w trakcie tego stażu dzieje. Nie byłoby w tym nic "złego", gdyby nie fakt, że w trakcie tego stażu zaszłam w ciążę (żeby nie było, staraną od 1,5 roku, planowaną i wyczekiwaną). Staż skończył się 8 października. W umowie o staż mam zagwarantowaną umowę o pracę po wygaśnięciu stażu i dostałam ją od 9 października do 8 listopada. Obecnie jestem w blisko 6 miesiącu ciąży, więc mój pracodawca zasugerował, że powinnam natychmiast pójść na zwolnienie lekarskie i pozostać na nim do końca ciąży. I teraz moje pytanie:

1. czy nie powinnam przepracować na umowie o pracę całego miesiąca, żeby móc ubiegać się o zasiłek macierzyński?

2. czy to zwolnienie będzie normalnie płatne?

3. jakich formalności powinnam dopełnić?

Dodam jeszcze, że w trakcie stażu bywałam na L4, ale dostawałam całe stypendium od Urzędu Pracy i nie wiem czy były odprowadzane za mnie składki na ubezpieczenie chorobowe.

Czy ktoś jest w stanie mi pomóc?

Dla porównania dodam, że dziś Pani z ZUS-ie przekonywała mnie, że ZUS zaczyna płacić zasiłek chorobowy od 31 dnia zwolnienia- stąd moje różne źródła dociekania faktów.

Będę wdzięczna za każdą podpowiedź.

Dziękuję i pozdrawiam, 

Ania

#2 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 09 październik 2013 - 11:31

Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby odbywające staż z Urzędu Pracy nie są objęte ubezpieczeniem chorobowym. Natomiast zasiłek macierzyński przysługuje tylko tym osobom, które urodziły dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego.

Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie okresu wyczekiwania. Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprezerwanego ubezp. chorob.

http://www.zus.pl/de....asp?p=4&id=429

#3 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 09 październik 2013 - 11:41

pani z ZUS ma rację - powinnas mieć co najmniej 30 dni okresu odprowadzania składek. 

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#4 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 09 październik 2013 - 11:43

pomyśl tez o pracodawcy - nie jest to dla niego komfortowa sytuacja, gdy ma obowiązek zatrudnić cie po stażu z UP, a ty od razu ciąża, zwolnienia. Przeciez on musiałby płacić za twoje zwolnienie dłużej, niż u niego przepracujesz, dlatego "wygania" cię na zwolnienie już. Niemniej, nie musisz tego robić!

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#5 Guest_szwagierka-Ania

Guest_szwagierka-Ania
  • Goście

Napisano 09 październik 2013 - 12:29

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź, czyli w tej sytuacji nie mogę posłuchać mojego pracodawcy i na ewentualne zwolnienie powinnam pójść dopiero za miesiąc? Czy jest jeszcze jakiś inny termin, którego powinnam przestrzegać?

#6 Guest_szwagierka-Ania

Guest_szwagierka-Ania
  • Goście

Napisano 09 październik 2013 - 12:31

pani z ZUS ma rację - powinnas mieć co najmniej 30 dni okresu odprowadzania składek. 

no właśnie, chyba źle ją zrozumiałam, bo nie nazwała spraw jak "chłop krowie...", a to nie moja branża, więc i wiedza znikoma

#7 Guest_szwagierka-Ania

Guest_szwagierka-Ania
  • Goście

Napisano 09 październik 2013 - 12:37

pomyśl tez o pracodawcy - nie jest to dla niego komfortowa sytuacja, gdy ma obowiązek zatrudnić cie po stażu z UP, a ty od razu ciąża, zwolnienia. Przeciez on musiałby płacić za twoje zwolnienie dłużej, niż u niego przepracujesz, dlatego "wygania" cię na zwolnienie już. Niemniej, nie musisz tego robić!

doriss, a możesz coś jaśniej? co pracodawcy daje "wygonienie" mnie na zwolnienie, co daje mi pójście teraz, a pójście później? proszę o taką odpowiedź jak dla zupełnie nic nie wiedzących. chcę być fair, więc może wypracujemy wspólny kompromis Dołączona grafika

#8 Guest_Pracownica

Guest_Pracownica
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2014 - 22:00

mam pytanie.

Adekwatnie odbyłam staz niecaly rok temu. dostałam umowę po zakończeniu stazu.ale do urzędu pracy na caly etat a do zusu na pól? niestety nie wiem która jest wazna? ta która poszla do zus posiadam tej do PUP niestety nie. na świadectwie pracy mam napisane ze bylam zatrudniona na pol etatu. przypomnę ze pracowałam rzeczywiście jak pracownik na caly etat wiec od poniedziałku do piątku po 8h i co druga sobote. proszę o pomoc.

#9 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 11 styczeń 2014 - 07:26

mam pytanie.

Adekwatnie odbyłam staz niecaly rok temu. dostałam umowę po zakończeniu stazu.ale do urzędu pracy na caly etat a do zusu na pól? niestety nie wiem która jest wazna? ta która poszla do zus posiadam tej do PUP niestety nie. na świadectwie pracy mam napisane ze bylam zatrudniona na pol etatu. przypomnę ze pracowałam rzeczywiście jak pracownik na caly etat wiec od poniedziałku do piątku o 8h i co druga sobote. proszę o pomoc.

Ile umów podpisałaś? i co nich było - jaki wymiar czasu pracy?

Z tego co piszesz pracodawca zawarł jedną umowę, którą przekazał do UP, ale do ZUS zgłosił Ciebie i odprowadzał składki jak za pół etatu??

Jeżeli nie posiadasz umowy, na której masz pełny wymiar czasu pracy - i którą faktycznie swiadczyłaś - możesz zwrócić się na piśmie do Urzędu Pracy o jej wydanie.

#10 Sobi

Sobi

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 893 postów
  • LokalizacjaWwa

Napisano 11 styczeń 2014 - 10:47

doriss, a możesz coś jaśniej? co pracodawcy daje "wygonienie" mnie na zwolnienie, co daje mi pójście teraz, a pójście później? proszę o taką odpowiedź jak dla zupełnie nic nie wiedzących. chcę być fair, więc może wypracujemy wspólny kompromi

Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

Po prostu najkorzystaniej dla Ciebie pozostać przez 30 dni a nie iść już.

#11 Guest_annna

Guest_annna
  • Goście

Napisano 11 marzec 2014 - 20:59

witam mam pytanie  

odbywam staż jak zajdę w ciążę i pójdę na zwolnienie to czy pracodawca potem będzie musiał mnie zatrudnić????

#12 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8175 postów

Napisano 11 marzec 2014 - 21:31

wszystko zależy od tego czy zobowiązanie zatrudnienia po stażu zawarte jest w  umowie między pracodawcą a UP;

#13 Guest_annna

Guest_annna
  • Goście

Napisano 12 marzec 2014 - 20:42

z tego co wiem to musi mnie zatrudnić...

#14 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8175 postów

Napisano 12 marzec 2014 - 21:19

z tego co wiem to musi mnie zatrudnić...

jesli pracodawca zatrudni na czas okreslony, a w terminie zakończenia umowy będziesz w ciąży pow. 3 m-ca , pracodawca z mocy prawa przedłuża umowę do dnia porodu; uzyskujesz prawo do rocznego zasiłku macierzyńskiego;

w trakcie zatrudnienia masz prawo do zasiłku chorobowego; 

zasiłek chorobowy przysługuje też po ustaniu zatrudnienia, gdyby umowa zakończyła się do 3 m-ca ciąży

#15 Guest_asiusxx

Guest_asiusxx
  • Goście

Napisano 31 marzec 2014 - 12:20

Witam, rozpoczęłam staż 3 marca, i przyznano mi go na 8 miesiecy.   Okazalo sie teraz ze jestem w ciazy wiec w pracy poinformowalam wszyskich, bo pracuje w gab rehabilitacyjnym i musialam zrezygnowac z niekotrych zabiegow. Dzis przysla kierowniczka i mowi mi, ze najlepiej bedzie jak pojde na zwolnie lekarskie, bo praca moze zaszkodzic dziziusiowi, ja jestem tego swiadoma, ale czy ja moge byc przez prawie 7 miesiecy na zwolnieniu lek w czasie stazu??

#16 Guest_Jadzia

Guest_Jadzia
  • Goście

Napisano 14 lipiec 2015 - 09:47

Witam

Mam pytanie. Jestem teraz na stażu, pracodawca ma mi zagwarantować 3 miesięczne zatrudnienie gdybym zaszła w ciąże podczas tej 3 miesięcznej umowy na czas określony czy należny mi się jakiś zasiłek albo urlop macieżyński

#17 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8175 postów

Napisano 14 lipiec 2015 - 10:55

Witam

Mam pytanie. Jestem teraz na stażu, pracodawca ma mi zagwarantować 3 miesięczne zatrudnienie gdybym zaszła w ciąże podczas tej 3 miesięcznej umowy na czas określony czy należny mi się jakiś zasiłek albo urlop macieżyński

na dzien rozwiazania umowy musiałabyś być co najmniej w 3 m-cznej ciąży, wówczas z mocy prawa umowa zostaje przedłuzona do dnia porodu i nabędziesz prawo do wszystkich zasiłkow z tyt. macierzyństwa

#18 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 28 listopad 2015 - 11:59

Witam.

Również mam pytanie. Z dniem 30 listopada kończy mi się półroczny staż. Jestem już w 4 miesiącu ciąży. Mój szef podpisze ze mną umowę na 3 miesiące. Dogadaliśmy się, że po 30 dniach od trwania umowy pójdę na zwolnienie. Rozumiem, że do dnia porodu będę chroniona. Ale po porodzie znów otrzymam status bezrobotnej? Będą mi wypłacane pieniądze z ZUS czy te 1000zł od państwa, które wchodzi od 2 stycznia 2016r? Jeśli pieniądze od ZUS, czy będzie to kwota mojej minimalnej pensji, czy jakieś wyliczenie z ostatnich 6 miesięcy? Dodam, że to mój drugi staż, nigdy wcześniej nie miałam żadnej umowy o pracę, a jedynie jakieś zlecenia i umowy o dzieła.
Przyznam że ciekawi mnie ile będę mieć wypłacane przed porodem, a ile po urodzeniu i bezpośrednio od kogo.

Czy pracodawcy i mi zrobi to jakąś różnicę jeśli od grudnia zatrudni mnie np. na równy rok?

z góry dziękuję za odpowiedź

pozdrawiam

#19 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8175 postów

Napisano 28 listopad 2015 - 13:03

nawet jak pracodawca zawrze umowę na 3 m-ce to z mocy prawa umowa zostanie przedłuzona do dnia porodu;

zasiłki z tyt. macierzyństwa otrzymasz wg wynagrodzenia z umowy o pracę

#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 08 grudzień 2015 - 11:48

witam jestem na stazu , 15 grudnia konczy mi sie staz jestem na zwolnieniu poniewaz mialam wypadek w pracy, pracodawca ma zobowiazanie ale nie chce mnie zatrudnic na dodatek jestem w ciązy czy pracodawca musi mnie zatrudnic?

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: staż, zwolnienie ciążowe

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych