Skocz do zawartości


Zdjęcie

szkółka roślin - PIT i VAT


wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Neytiri

Neytiri

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 66 postów

Napisano 07 październik 2013 - 10:50

Pan Tomek uprawia rośliny (krzewy, kwiaty) na należącej do Niego i Jego żony działce rolnej (pow. 1 ha przeliczeniowego). Wytworzone produkty roślinne z własnej uprawy, bądź produkty zakupione u innych podmiotów, które są przetrzymywane co najmniej 1 miesiąc, w celu ich dalszego wzrostu, w stanie nieprzetworzonym sprzedaje osobom fizycznym, osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, osobom prawnym, jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej (szkoła publiczna, przedszkola publiczne).

Pan Tomek oprócz prowadzenia powyższej szkółki roślin pracuje na podstawie umowy o pracę, nie jest ubezpieczony w KRUS i w ramach szkółki roślin nie prowadzi działalności gospodarczej, która podlega wpisowi do CEiDG. Prowadzona działalność szkółkarska nie zalicza się do działów specjalnych produkcji rolnej.

 

Czy przychód uzyskany przez Pana Tomka z tytułu sprzedaży produktów pochodzących z własnej uprawy korzysta ze zwolnienia z PIT?

 

Czy Pan Tomek jest podatnikiem podatku VAT, i czy w zakresie sprzedaży wytworzonych produktów (roślin) korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług?

 

Czy Pan Tomek jest zobowiązany do prowadzenia jakiejkolwiek ewidencji sprzedaży, bądź innej ewidencji, w której wskazywałby m.in. ilość sprzedaży roślin i ich cenę?

 



#2 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 07 październik 2013 - 19:05

Przychody uzyskane ze sprzedaży krzewów i kwiatów, uprawianych na wolnym powietrzu, których okres przetrzymywania, w którym następuje ich biologiczny wzrost, wynosi co najmniej miesiąc, stanowią przychody z działalności rolniczej.

W takim przypadku, na mocy art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody uzyskane ze sprzedaży ww. roślin wyłączone są z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zatem przychody uzyskane z uprawy i sprzedaży roślin będą stanowiły przychody z działalności rolniczej, a zatem będą wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.



#3 Guest_bor

Guest_bor
  • Goście

Napisano 10 luty 2015 - 14:29

A co z ewidencją sprzedaży? Zwolniony z podatku jest, ok, ale czy w zeznaniu nie musi wykazać przychodu?





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych