Skocz do zawartości


Zdjęcie

ODWROTNE OBCIĄŻENIE


wróć do serwisu Księgowość 27 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_fk1980

Guest_fk1980
  • Goście

Napisano 31 październik 2013 - 08:44

Witam, otrzymałam od dostawcy pismo z prośbą o złożenie oświadczenia o statusie podatnika vat oraz że "jestem świadomy, iz ciąży na mnie obowiązek zapłaty podatku należnego z tytułu transakcji, co do których zastosowana zostanie zasada o.o." - może mi ktos wytłumaczyć o co chodzi?? przeciez z faktury oo odliczam oraz naliczam vat....



#22 Guest_marta

Guest_marta
  • Goście

Napisano 07 listopad 2013 - 10:44

jeśli jesteś posrednikiem w sprzedazy stali i jesli chodzi o sprzedaż towaru z odwrotnym obciążeniem to należy wszystkim sprzedawac z VATEM i brac wszystko na własne barki. ewentualnie jesli ktos nalega ze równiez chce z O.o to wtedy nalez zebrac od niego komplet dokumentów potwierdzających działalnocś jak również zaświadczenie z urzędu skarbowego o niezaleganiu. bo jeśli podczas kontroli z Urzedu, urząd stwierdzi ż Pan "Zdzisiek PHU" nie odprowadził podatku od towaru zakupionego u nas z O.o to na nas ciązy obowiązek udowodnienia predz Urzędem że mieliśmy pewnośc KOMU SPRZEDAJEMY

 

 

Ja tak to rozumiem.

Marta



#23 Guest_marta

Guest_marta
  • Goście

Napisano 07 listopad 2013 - 11:00

Witam, otrzymałam od dostawcy pismo z prośbą o złożenie oświadczenia o statusie podatnika vat oraz że "jestem świadomy, iz ciąży na mnie obowiązek zapłaty podatku należnego z tytułu transakcji, co do których zastosowana zostanie zasada o.o." - może mi ktos wytłumaczyć o co chodzi?? przeciez z faktury oo odliczam oraz naliczam vat....

 dostawcy chodzi tylko o to, że muszą miec pewnos iż ten podatek Pani rozliczy. Bo jeśli się Pani z niego nie rozliczy to Oni będą musieli pzred Urzędem udowodnic że rozumiała pani zasady O.o i prowadzi Pani działalnośc.Ale to tylko moje domysły na podstawie tego co wyczytałam oraz kontaktowałam się z ludzmi z branży obrot złomem, bo oni troche dłużej w tym siedzą Dołączona grafika. Pozdrawiam Marta



#24 Guest_Olga

Guest_Olga
  • Goście

Napisano 16 listopad 2013 - 18:49

odnośnie nabywcy  (kupującego ) jest tylko jeden warunek - nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15,

 

 Art. 15. 1. Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

 

 

więc dotyczy również nievatowców

 

Drogi xyz - proponuję jednak abyś to Ty jeszcze raz przeczytał ten artykuł - może jednak coś pojmiesz, a jeżeli nie to nie opowiadaj bzdur na forum , bo może kilku "księgowych" Cię posłucha a wtedy KLOPS. 



#25 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 listopad 2013 - 10:12

Zgodnie z art 17 ust1 pkt 7 ustawy o VAT podatnikiem jest podmiot nabywający towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, jeżeli dokonującym ich dostawy jest podatnik prowadzący działalność gosp. niekorzystający ze zwolnienia podmiotowego od VAT, a dostawa nie jest objęta zwolnieniem (art 43 ust 1 pkt 2 - towary używane).

Podatek należny od tej dostawy jest rozliczany przez nabywcę po warunkiem:

*dokonania dostawy jako podatnik VAT czynny,

*sprzedawany towar nie jest objęty zw

*towar wymieniony w zał. 11 



#26 sylwka

sylwka

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 14 postów

Napisano 30 grudzień 2013 - 11:48

a co z ug jak nie rozlicza vat od zakupu? Co zrobić z takim fantem



#27 Guest_samosiek

Guest_samosiek
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2014 - 19:44

Witam.

Dostałem fakturę VAT "odwrotne obciążenie" za wyroby stalowe, gdzie kwota netto = kwocie brutto.

 Jednak w dwóch pozycjach: 1.rura

2.usługa cięcia 

jest:kwota netto, VAT 23% oraz kwota brutto = netto powiększone o VAT.

 

Czy w ewidencji sprzedaży pomijam(kwotowo) te 2 pozycje?

 

Rozumiem, że muszę wyliczyć VAT z kwoty "netto=bruttoDołączona grafika"  i je  uwzględnić w ewidencji sprzedaży i w ewidencji nabycia towarów i usług.

 

Mam nadzieję, że ktoś to zrozumie i pomoże;).

 



#28 lukasz1991

lukasz1991

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 11 lipiec 2015 - 17:40

Polecam zapoznać się z tym artykułem : http://taxexpert24.p...cjach-krajowych

Jest dokładnie wyjaśnione czym jest odwrotne obciążenie, warunki do jego zastosowania i zmiany od 1lipca 2015!





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych