Kategorie
Skocz do zawartości

amortyzacja c.o.


Gość ira
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Rozumiem że lokal jest wykorzystywany w działalności gospodarczej...zgodnie z ustawą o rachunkowości i ustawie o podatku dochodowym prawidłowe bądzie(w związku z modernizacją)zwiększenie wartości początkowej środka trwałego w tym przypadku lokalu.Uważam że amortyzaja powinna być naliczona wg stawki dla lokalu po zwiększeniu jego wartośći początkowej od dnia przekazania do używania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ira - podałaś zbyt mało informacji, ale na pewno wartość początkową lokalu należy zwiększyć o sumę wydatków poniesionych na modernizację i, jeżeli lokal był już wcześniej amortyzowany, to metoda i stawka musi być ta sama. Sieć CO nie stanowi w tym przypadku odrębnego środka trwałego, więc nie może być amortyzowana odrębnie od lokalu.Przepisy podatkowe odwołują się do KŚT, zgodnie z którą w skład budynku wchodzą m.in. instalacje należące do wyposażenia budynku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

delka -- wszystko to prawda ale nie do końca ,może to jest modernizacja starego systemu grzewczego np.odcięte stare rury od dużej kotłowni a zrobiona swoja własna na olej opałowy i będzie to osobny śr,trwały ma większy % amortyzacji bo i szybciej się niszczy niż dom a ponadto są zainstalowane zbiorniki na paliwo ,które na pewno nie są trwale związane z budynkiem.I mówię to na pewniaka bo po kontroli US a mamy takie coś w dwóch budynkach administacyjych ( w dwóch miejscowościach)I jak zawsze wszystko zależy od wartości urządzenia albo amortyzacja albo bezpor.umorzona z wpisem do ewidencji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co księgowy to inna opinia a nie lepiej poradzić się jakiegoś inż. który sie na tym zna i Pani określi czy to c.o. może być traktowane jako odrębny srodek trwały czy zwiększy wartość śr. tr. w którym jest zainstalowane
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inyżynier tu nic nie pomoże , prawo budowlane nie jest wykładnią dla prawa podatkowego, co najlepiej widać na przykładzie podatku od nieruchomości : inna jest definicja powierzchni użytkowej wg prawa budowlanego a inna wg prawa podatkowego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec uważasz, że księgowa powinna sobie sama klasyfikować środki trwałe? No to może podam ci przykład firma zakupiła np. sprężarkę, która może być w grupie 444 lub 655 to zależy od jej działania i wykorzystania. A czy siedząc w księgowości na podstawie faktury jesteś wstanie zakwalifikować tę sprężarkę czy zapytasz się osoby która się na tym zna? Skoro zrobisz to sobie sama to gratuluje tak szerokiej znajomości funkcjonowania urządzeń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do ~Ela, możesz poradzić się fachowca w kwestii zastosowania danej maszyny, ale nie on Ci powie do jakiej grupy środków trwałych to zaliczyć, bo oni tego typu fachowcy raczej nie znają się na rachunkowym i podatkowym aspekcie amortyzacji. Taką decyzję musi podjąć ktoś z przedsiębiorstwa, kto wie w jakim celu dane urządzenie jest wykorzystywane właśnie u was - może to być kierownik zakładu w porozumieniu z księgowym (może być też zakładowy technolog) -> to w kwestii maszyn i urządzeń. Doskonale wiem, że są urządzenia o szerokim zastosowaniu, wykorzystywane np. w różnych procesach produkcyjnych, mamy wiele takich w firmie i klasyfikuje się je właśnie w zależności od tego do czego służą w konkretnym przypadku. Uważam jednak, że przykład, który przytaczasz akurat niewiele ma wspólnego z pytaniem ~iry i ewentualnym doradztwem fachowca w jej sprawie. Tu należy ocenić : czy powstało "coś" co spełnia kryteria środka trwałego zgodnie z definicją ustawy o podatku doch.(wcale niekoniecznie zbieżną z definicjami prawa budowlanego) przy uwzględnieniu wytycznych KŚT, czy może wykonane prace można zakwalifikować jako modernizację obiektu istniejącego a może jako remont, też biorąc pod uwagę kryteria "naszych" ustaw. Nie wiem, czy prawo budowlane definiuje np. modernizację (pewnie tak) i czy ewentualna definicja jest zbieżna z tą podatkową.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mając na myśli doradztwo u inż., nie miałam na myśli stawki amortyzacyjnej czy podania nr klasyfikacji ŚT, bo na tym to i on pewnie się nie zna, nawet nie mozna od niego tego oczekiwać, tylko doradztwo w celu ustalenia czy dane c.o., które powstało może być uznane za odrębny śr. trw. czy nakłady poniesione to modernizacja czy zwykły remont, jestem pewna, że co dwie głowy inż. i ksiegowa to nie jedna, z pewnością osiagnełyby satysfakcjonujacy wynik. Jestem na tym forum odniedawna i zauwazyłam, że kazdą odp. należy udzielać bardzo skrupulatnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...