Skocz do zawartości


Autorskie prawa majątkowe pracownika etatowego

prawo pracy prawa autorskie pracownik fotograf

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 01 październik 2013 - 11:40

Witam,pracownik etatowy oprócz wynagrodzenia zasadniczego ma wypłacane honorarium autorskie. Do tego składnika stosuje się zapis art 12 ustawy o prawach autorskich. W związku z tym pracodawca posiada prawa majątkowe do zdjęć wykonanych przez pracownika w ramach wykonywania obowiązków ze stosunku pracy.Czy kolejna publikacja tego samego zdjęcia pracownika powinna wiązać się z wypłata honorarium autorskiego, czy może pracodawca nie ma obowiązku wypłaty honorarium ze względu na posiadane prawa majątkowe?I kolejne pytanie: czy pracownik w trakcie niezdolności do pracy (choroby) ma prawo do honorarium autorskiego za zdjęcia wykonane wcześniej (wykorzystanie zdjęć archiwalnych)?

   

 

 #2 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 01 październik 2013 - 12:10

Skoro pracodawca wypłacił autorowi zdjęć wynagrodzenie za prawa autorskie do foty to każdorazowe wykorzystanie z zakupionego prawa nie wymaga kolejnej zapłaty.

Ważne jest też to jak jest skonstruowana umowa, tj. regulacja o przeniesieniu praw autorskich (jakie pola eksploatacji zostały ujęte).

 

50% koszty uzyskania przychodów stosuje się z tytułu:

- zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego,

- korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami.

zobacz  art. 22 ust. 9 pkt 1-3 updof.

 

"Wynagrodzenie autorskie" jest wypłacane za dzieło - za przeniesienie praw autorskich - w trakcie choroby twórca nic nie "sprzedaje", nie tworzy i nie przenosi żadnych praw autorskich.

Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: prawo pracy, prawa autorskie, pracownik fotograf

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych