Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Premia w podstawie chorobowego

premia chorobowe

wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Arek

Guest_Arek
 • Goście

Napisano 26 wrzesień 2013 - 08:18

Proszę o pomoc w następującej sprawie:

 

W naszej placówce, utworzono fundusz premiowy w wysokości 5 % wynagrodzeń zasadniczych.

Pracownik, który w danym miesiącu nie posiada żadnej absencji chorobowej otrzymuję 5 % premii, która może być zwiększona do 10 % w przypadku zwiększenia obowiązków.

W przypadku nieobecności z powodu choroby trwającej do 3 dni w danym miesiącu pracownik zatrzymuje prawo do premii, jest ona jednak liczona od obniżonego w wyniku absencji wynagrodzenia zasadniczego.

Przykład 1

Pracownik wg umowy o pracę otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 1800,00 zł brutto oraz 5 % premię w wysokości 90,00 zł brutto.

W miesiącu wrześniu zachorował na 2 dni. W związku z czym otrzyma wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 1680,00 zł, premię 5 % w wysokości 84,00 zł oraz wynagrodzenie za czas choroby obliczone wg obowiązujących zasad.

 

W przypadku, gdy absencja trwa więcej niż 3 dni, pracownik nie zachowuje prawa do premii.

Przykład 2

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 1800,00 zł brutto oraz 5 % premię w wysokości 90,00 zł brutto.

W miesiącu wrześniu zachorował na 10 dni. W związku z czym otrzyma tylko wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 1200,00 zł oraz wynagrodzenie za czas choroby obliczone wg obowiązujących zasad.

 

 

Czy przy obliczaniu wynagrodzenia za czas choroby/zasiłku należy przyjąć w poprzedzających 12 miesiącach wypłacaną premię po uzupełnieniu do 5 % (bądź w innej wysokości procentowej jeśli w danym miesiącu pracownikowi została przyznana) czy może tylko w wysokości rzeczywiście wypłaconej, czy może nie należy premii wcale ujmować w tej kalkulacji? Regulamin premii nie zawiera szczegółowych wyjaśnień.

 

 #2 Guest_Monia

Guest_Monia
 • Goście

Napisano 26 wrzesień 2013 - 09:07

Mam ten sam problem i z tego co widzę, każda placówka robi inaczej.... #3 Guest_Ania

Guest_Ania
 • Goście

Napisano 26 wrzesień 2013 - 13:21

Mam ten sam problem i z tego co widzę, każda placówka robi inaczej.... 

 

U mnie w szkole jest identycznie. Ja obliczając podstawę chorobowego, biorę pod uwagę premię, gdyż jest to składnik stały miesieczny, gdy w danym miesiacu pracownik nie dostał premii bo był chory - uzupełniam ją do pełnej wysokości - tak jakby pracował cały miesiąc.#4 Victoria

Victoria

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 110 postów
 • Lokalizacjawoj. śląskie

Napisano 29 wrzesień 2013 - 17:45

Są trzy podstawowe zasady:


  [*]jeżeli premia jest pomniejszana za czas choroby proporcjonalnie to wliczamy ją do podstawy chorobowego po uzupełnieniu do kwoty jaką by pracownik otrzymał gdyby nie zachoorował
  [*]jezeli premia jest pomniejszana kwotowo lub procentowo to wliczmy w kwocie fakcycznie wypłaconej
  [*]jezeli pracownik zachowuje prawo do premi to nie wliczamy w wgole.
  [/list]

  W opisanym przypadku nie ma proporcjonalności gdyż ta metoda mówi o pomniejszaniu premi za kazdy gdzień choroby o 1/30, a jak wynika z przedstawonych przykładów tak rzeczyiwiscie jest ale tylko przez kilka dni nieobecności. Dłużna choroba powoduje całkowitą utratę premii czyli kwotową, a tym samym nalezy wliczyć ta premię w kwocie faktycznie nalicznaej na listach płac z ostatnich 12 miesięcy (po odliczeniu oczywiście składek społecznych)

Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: premia, chorobowe

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy