Kategorie
Skocz do zawartości

Jak ująć nadwyżkę pasywów nad aktywami przy przejściu z pkpir na księgi rachunkowe


Admin Księgowość
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Od stycznia 2008 r. mam obowiązek założyć księgi rachunkowe. Po sporządzeniu zestawienia aktywów i pasywów okazało się, że pasywa są wyższe od aktywów. Jak należy to wykazać w bilansie otwarcia. Powrót do artykułu: Jak ująć nadwyżkę pasywów nad aktywami przy przejściu z pkpir na księgi rachunkowe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po roku działalności kapitał nie uległ zmianie. Natomiast w raporcie kasowym widnieje 300 000 a faktycznie jest zero.Co z tym zrobić? myślę, że to zaliczka na poczet zysku.Właściciel ponosi koszty utrzymania ,opłaca zus, podatki prywatne ubezpieczenia i inne wydatki.Skoro nie ma zysku to jest to należność wobec firmy i należy otworzyć "rachunek właściciela".Tam księgować wszystkie kwoty które pobiera właściciel a nie trzymać fikcyjnego stanu kasy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w prowadzeniu działalności osób fizycznych nie ma czegoś takiego jak pobranie na poczet zysku. Cała firma jest twoją własnością .Zestawiając bilans na początek 2008 bierzesz pod uwagę wszystkie spisy dotyczące Twojego majątku( oczywiście firmowego) środki trwałe, magazyny( jeśli była gospodarka magazunowa- jeśli nie to spisujesz wszystkie towary,materiały,opakowania i wyroby gotowe ,jeśli prowadzisz działalność produkcyjną), gotówkę na koncie banjowym firmy , w kasie -jeżeli ją masz,wszystkie należności od kontrahentów ,ewentualnie od bużetu ( jak jest nadpłata podt. vat i innych )potwierdzone ostatnimi deklaracjami za 12/2007 oraz inne aktywa które jeszcze posiadasz i zostały spisane ==== to są aktywa. W pasywach ujmujesz twoje zobowiązania dla klientów i budżetu ,dla pracowników jak ich zatrudniasz.Po stronie pasywów ujmujesz zysk lub stratę poniesiną za 2007.I dopiero teraz powstanie różnica, którą odnisiesz na kapitał własny.W ciągu roku używasz specjalnego konta " rozrachunki z właścicielem" ,któergo saldo na koniec roku przenosisz na kapitał własny.To od ciebie będzie zależało jak bardzo i szybko będziesz przejadał kapitał wyciągając "forsę" z banku czy kasy firmowej.No ale oczywiście musisz mieć na chlebek. Kazżda Twoja wpłat jest dofinansowaniem a wypłata utargiem.Jak chcesz jeszcze coś wiedzieć to odezwij się podam Nr telefonu to pogadamy.Jestem księgową w firmie osoby fizycznej.POZDRAWIAM.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...