Kategorie
Skocz do zawartości

asortyment na magazynie proszę pilne!!!


Gość zosia
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jeżeli kupuję dany towar w różnych grupach jakości i co za tym idzie w różnych cenach to czy wprowadzając towar na magazyn mogę uprościć to do jednej pozycji bez dzielenia na grupy (ale ceny zakupu będą różne)- potem sprzedaję ten towar ogónie pod jedną nazwą bez dzielenia na grupy uśredniając cenę. Czy to jest prawidłowe.Czy jednak muszę wprowadzić towar z odziałem na kalsy tak jak go kupiłam i potem też tak muszę sprzedać??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę mało informacji-nie piszesz co masz w polityce księgowości, czy jesteś na pełnej księg. i jaką stosujesz zasadę gospodarki w magazynie (np' pierwsze przyszło pierwsze wyszło czy przychodzi po koleji a wychodzi cena uśredniona) czy stosujesz odchylenia od cen ewidencyjnych czy może wz w koszty zakupów w momenciesprzedaży . Ogólnie przyjmuje się zasadę że grupuje się towary ( sprzedaż cen średnich)w różnych cenach ale tego samego rodzaju. I pytanie co kryje się pod określeniem " ogólnie towar pod jedną nazwą"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie piszesz jaką prowadzisz działalność, czy KPiR czy pełna księgowość? jak masz napisane w polityce(zasadach) rachunkowości. W ciągu roku obrotowego materiały można wyceniać:a)wg ceny zakupu b)wg ceny nabycia C) wg stałych cen ewidencyjnych z uwzględnieniem różnic między tymi cenami a cenzmi zakupu(odchylenia od cen ewidencyjnych) Rozchody materiałów(wartość rozchodu zapasów)w tym zużycia i sprzedaży ustala się: a) wg cen przeciętnych, tj: ustalonych w wysokości średniej ważonej cen materiałów :) przyjmując że rozchód materiałów wycenia się kolejno po cenach(kosztach)tych które najwcześniej nabyłaś - ZASADA "pierwsze weszło-pierwsze wyszło" (FIFO) c) przyjmując że rozchód materiałów wycenia się kolejno po cenach (kosztach)które nabyłaś najpóźniej ZASADA"ostatnie weszło-pierwsze wyszło"(LIFO) d) metodą identyfikacji rzeczywistych cen(kosztów) materiałów,które dotyczą ściśle określonych przedsięwzięć, niezależnie od daty ich zakupu lub wytworzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam faktycznie trochę od końca. Jestem na księgach (osoba fizyczna)metodę mogę wybrać ale skłaniam się ku fifo. Magazyn według cen zakupu, ale może jest lepszy sposób.Towar kupję np dąb jesion klasa I i jesion klasaII a sprzedaję po prostu jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i dobra ,jeżeli dodatkowo robisz to komputerowo to prosta sprawa.na asortyment tego jesiona możesz walić jesion wszystkie klasy, a pod fa dołączycz wz w cenachzakupu - komputer ściągnie ci ze stanu to co jest na tej kartotece poczynając od jesinu który wszedł do niego pierwszy i we wszystkich cenach i klasach do takiej ilości jką wykażesz na fa sprzedaży.POZDRAWIAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jtm dzięki tylko boję się żeby Urząd nie zakwestionował mi, zbyt ogólnego podejścia do asortymentu. Bo na fakturze zakupu mam wyszczególnione poszczegolne klasy a wprowadzam pod jednym towarem. to nie jest sporadczyczny przypadek tak jest cały czas.Tylko przy sprzedazy nie ma dla mnie znaczenia ani dla kupujacego jaką klasę sprzedaję mają zgadzać się tylko metry.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam że nie prowadzisz materiałówki ilościowo i wartościowo.zakupy towarów i materiałów księgujesz bezpośrednio w koszty w ciągu roku a na koniec roku spisem z natury korygujesz koszty? i wykazujesz stan zapasów na koniec roku.Jak wtedy wyceniasz towary i materiały i jak ustalasz ich wartość?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak możesz..! art 17 ust 2 pkt 4 "..odpisanie w koszty wartości materiałów i towarów na dzień ich zakupu lub produktów gotowych w momencie ich wytworzenia ,połączone z ustaleniem stanu tych składników aktywów i jego wyceny oraz korekty kosztów o wartość tego stanu , nie później niż na dziń bilansowy.." Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do zosi;jeśli jesteś na KPiR możesz prowadzić dla siebie ewidencję magazynu( a nawet wskazane) na fa możesz pisać co ci "wygodnie " US interesują tylko kwoty,podatkowo załatwiasz tylko inwentaryzacją. A tak w ogóle to myślałam .że masz pełną księgowośc.Taka forma wszystko załatwia i rozwiązuje ( księga handlowa oczywiście)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...