Skocz do zawartości


Zdjęcie

darowizna samochodu a DG


wróć do serwisu Księgowość 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 slawwlkp

slawwlkp

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 25 wrzesień 2013 - 06:49

Witam

 

We wrześniu 2013 moja żona została obdarowana przez swojego ojca (mojego teścia) samochodem - który został na żonę zarejestrowany. Czy ja jako mąż  mogę sobie ten samochód "wciągnąć" w swoją działalność gospodarczą i go amortyzować i odliczać pozostałe koszty związane z jego utrzymaniem??

 

- nie mamy z żoną rozdzielności majątkowej

- samochód jest zarejestroiwany tylko na żonę

 

Jeżeli tak to:

- na jakiej podstawie prawnej mogę do przyjąć do swojej DG (oświadczenie, umowa, dopisanie mnie jako współwłaściciela??)

- jak wycenić ten samochód

 

Jeżeli nie - czy kiedykolwiek będę mógł go przyjąć do swojej DG (np po upływie jakiegoś okresu)?

 

Z góry dziękuję

 



#2 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 25 wrzesień 2013 - 07:23

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym z  chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami wspólność majątkowa. Wspólność ustawowa małżonków jest współwłasnością łączną, obejmującą dorobek małżonków, tzn. przedmioty nabyte w czasie trwania wspólności.

Amortyzacji ŚT może dokonywać każdy podatnik, który jest właścicielem (współwłaścicielem) rzeczy i wykorzystuje ją do prowadzenia działalności lub wydzierżawia albo wynajmuje.

 

Rozpatrując podobną kwestię Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 16.04.2012 r., sygn. IPTPB1/415-24/12-5/ASZ  stwierdził, że:

Wnioskodawca może wprowadzić do ewidencji środków trwałych, zarejestrowany na żonę samochód osobowy, jeśli będzie on wykorzystywany wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę.



#3 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 25 wrzesień 2013 - 07:29

Jak ustalić wartość początkową środka trwałego otrzymanego w darowiźnie?Odpowiedź na to pytanie znajduje się w art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten wskazuje, iż za wartość początkową środków trwałych w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub inny nieodpłatny sposób, uważa się ich wartość rynkową z dnia nabycia.

Jeżeli zawarta umowa darowizny będzie zawierać wartość darowanych składników majątku i będzie ona niższa od ich wartości rynkowej, to podatnik będzie musiał ustalić wartość początkową w wartości podanej na umowie, a nie w wartości rynkowej.



#4 slawwlkp

slawwlkp

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 25 wrzesień 2013 - 07:40

Dla mnie najważniejsza kwestia to CZY MOGĘ GO WPROWADZIĆ do swojej DG - skoro samochód był darowany tylko na żonę - czyli tak aby uniknąć zapłaty podatku a teraz współmałżonek "zabiera" samochód, wprowadza do DG i korzysta z amortyzacji i innych kosztów użytkowania samochodu - czyli pomniejsza tym samym podatek który musiałby zapłacić gdyby nie miał kosztów związanych z samochodem. 

Czyli jeden samochód zostanie wykorzystany dwu-krotnie w celu uniknięcia zapłaty podatku (od darowizny oraz od prowadzonej DG)



#5 pokfor

pokfor

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 37 postów

Napisano 25 wrzesień 2013 - 08:16

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym z  chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami wspólność majątkowa. Wspólność ustawowa małżonków jest współwłasnością łączną, obejmującą dorobek małżonków, tzn. przedmioty nabyte w czasie trwania wspólności.

Amortyzacji ŚT może dokonywać każdy podatnik, który jest właścicielem (współwłaścicielem) rzeczy i wykorzystuje ją do prowadzenia działalności lub wydzierżawia albo wynajmuje.

 

 

Aniu wyprowadź mnie z błędu jeśli się mylę , ale chyba przeoczyłaś art. 33 pk2 KRO (Do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił

Jeżeli więc teść nie wskazał do którego z majątków należy darowiznę zaliczyć, to wędruje ona do majątku osobistego... A skoro tak, to współmałżonek nie jest współwłaścicielem tej rzeczy.

 

Czy to będzie mieć przełożenie na sytuacje podatkową, to zostawiam Tobie, bo widzę że w podatkach prezentujesz większe ode mnie doświadczenie.

 


zapraszam do lektury bloga prawniczego
http://www.jestempozwany.pl

 


#6 slawwlkp

slawwlkp

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 25 wrzesień 2013 - 18:14

Czyli nie ma możliwości ? A co jak teraz żona podaruje - wcześniej darowany dla niej przez ojca - mężowi ?

#7 slawwlkp

slawwlkp

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 25 wrzesień 2013 - 19:02

Czyli co zarobić aby darowany samochód był współwłasnością majątkową małżeństwa ?

#8 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 25 wrzesień 2013 - 20:19

Zacytowałam treść interpretacji organu podatkowego i jak to często wskazują organy podatkowe ma zastosowanie tylko do tej konkretnej sprawy - indywidualnego wnioskodawcy.

 

Najbezpieczniej byłoby gdyby żona przekazała samochód mężowi (darowizna) bądź połowę udziału w aucie. Tak, aby stał się współwłaścicielem. 

Skutki podatkowe: - zwolnienie w podatku od spadków i darowizn -- art. 4 zwalnia od podatku nabycie własności przez małżonka, JEŻELI zgłosi nabycie własności rzeczy naczelnikowi US w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego czyli od dnia zawarcia umowy lub od dnia otrzymania samochodu. Jeżeli tego NIE zrobi w terminie, to podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczanych do I grupy podatkowej.

 

Przychód z tyt. tzw. nieodpłatnych świadczeń - zwolnienie w podatku dochodowym, art. 21 ust.1 pkt 125 ustawy o PIT (najbliższa rodzina).

 

Zatem darozwizna między małzonkami sprowadza się do zawarcia umowy. Orzecznictwo wskazuje również, że samo wydanie rzeczy jest już darowizną... dlatego w razie kontroli można powoływać się na domniemanie wynikające z faktu wydania przedmiotu darowiznu. Dla spokojnego snu - lepiej spisać umowę.



#9 jacob374

jacob374

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 07 październik 2013 - 06:01

Czyli jeden samochód zostanie wykorzystany dwu-krotnie w celu uniknięcia zapłaty podatku (od darowizny oraz od prowadzonej DG

czyli pomniejsza tym samym podatek który musiałby zapłacić gdyby nie miał kosztów związanych z samochodem...?



I had not faced any difficulty or complications with the 220-802 in the preparation of my CFA admission test. More details about this product visit wikipedia and also visit youtube ,good luck.
 

 


#10 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 08 październik 2013 - 08:10

To się nazywa optymalizacja podatkowa ;-)

cyt. "Czyli jeden samochód zostanie wykorzystany dwu-krotnie w celu uniknięcia zapłaty podatku (od darowizny oraz od prowadzonej DG"

-tak

 

czyli pomniejsza tym samym podatek który musiałby zapłacić gdyby nie miał kosztów związanych z samochodem..?

 

- nie rozumiem drugiej części dot. kosztów, ale tak - pomniejsza podatek.

 

Musisz stać się właścicielem auta, bądź jego współwłaścicielem.

Jeżeli to drugie to pamiętaj, że tylko Ty możesz wykorzystywać auto w dg.

 

http://ksiegowosc.in...olwlasnosc.html



#11 exams4success

exams4success

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 12 styczeń 2021 - 08:41

There are many way to prepare the exam but exams4success provides Cisco,Microsoft,Oracle,IT Certification and any type of exam related product and you can easily pass the exam.

 

https://www.exams4success.com/





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych