Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy pracodawca może zmusić pracownika do skorzystania z urlopu?

wróć do serwisu Kadry 74 odpowiedzi w tym temacie

#41 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19862 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 14 grudzień 2016 - 22:08

Uderz w stół a nożyce się odezwą :)

#42 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19862 postów

Napisano 14 grudzień 2016 - 22:10

Gorzej z tobą być nie może ☺

#43 Guest_Prac Tesco

Guest_Prac Tesco
  • Goście

Napisano 06 luty 2017 - 11:52

Czy pracodawca może zmusić pracownika by urlop bieżący był wykorzystany do września nr. ?????

#44 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19862 postów

Napisano 06 luty 2017 - 12:01

zaległy ta, bieżący - nie

#45 Guest_To jestem ja

Guest_To jestem ja
  • Goście

Napisano 24 kwiecień 2017 - 15:49

Mamy kwiecien czy pracodawca moze mnie zmusic do wykorzystania czesci urlopu bez mojej wiedzy i zgody? O tym ze mam urlop dowiedzialem ze z grafiku

#46 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13807 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 kwiecień 2017 - 21:26

nie może 

#47 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2017 - 13:32

pracownica kończy prac z końcem czerwca 2017 roku. Jaką podtsawę prawną podać, by "przymusić" ją do wykorzystania urlopu do końca umowy??

#48 Guest_O

Guest_O
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2017 - 14:47

pracownica kończy prac z końcem czerwca 2017 roku. Jaką podtsawę prawną podać, by "przymusić" ją do wykorzystania urlopu do końca umowy??

Można wysłać na urlop tylko w okresie wypowiedzenia. Kończy pracę bo kończy się umowa? 

W zasadzie nie powinno być przeszkód żeby wręczyć wypowiedzenie w terminie takim aby kończyło się ono wtedy kiedy umowa i na ten czas wysłać na urlop ale to tylko hipoteza smile.png

#49 Ewa_księgowa

Ewa_księgowa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 104 postów

Napisano 26 kwiecień 2017 - 15:17

Sąd najwyższy potwierdził, że przepisy Art 167 KP można stosować również do umów rozwiązywaniu za porozumieniem stron pod warunkiem, że termin rozwiązania umowy, na który strony uzgodniły nie jest krótszy niż wymiar urlopu, który przysługuje pracownikowi do dnia zakończenia umowy.

#50 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2017 - 10:13

Pracownicy, z końcem tego roku kończy się umowa o pracę. Ma do wykorzystania urlop, na który należy ją wysłać (nie jest w okresie wypowiedzenia).Pracownica żąda podstawy prawnej, na urlop iść nie chce :)

#51 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2017 - 10:14

z końcem czerwca tego roku, nie z końcem roku

#52 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2017 - 11:33

Pracownicy, z końcem tego roku kończy się umowa o pracę. Ma do wykorzystania urlop, na który należy ją wysłać (nie jest w okresie wypowiedzenia).Pracownica żąda podstawy prawnej, na urlop iść nie chce smile.png

Art. 1671. KP W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 1551.

#53 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2017 - 12:05

pracownica NIE JEST w okresie wypowiedzenia, właśnie o to chodzi. Kończy jej się umowa z dniem 30.06.17. jaką podstawę prawną jej podać, nakazując pójście na urlop??

#54 Guest_alex

Guest_alex
  • Goście

Napisano 17 październik 2017 - 09:20

czy pracodawca ma prawo bez zgody pracownika dawać pojedyncze dni urlopu w ciągu miesiąca, np, 2 dni praca, UW, 2 dni praca, 1 dzień wolnego, 3 dni praca, 1 dzień wolnego, UW, 4 dni praca 2 dni wolnego (weekend). Dni UW są w dniu kiedy pracownik chciał wolne, nie udzielono wolnego tylko wklejono UW, przecież i tak nie ma go w pracy, a dni wolne pracodawca dał gdzie mu pasowało, czy to jest zgodne z prawem

#55 Ofka

Ofka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 357 postów

Napisano 17 październik 2017 - 09:27

czy pracodawca ma prawo bez zgody pracownika dawać pojedyncze dni urlopu w ciągu miesiąca, np, 2 dni praca, UW, 2 dni praca, 1 dzień wolnego, 3 dni praca, 1 dzień wolnego, UW, 4 dni praca 2 dni wolnego (weekend). Dni UW są w dniu kiedy pracownik chciał wolne, nie udzielono wolnego tylko wklejono UW, przecież i tak nie ma go w pracy, a dni wolne pracodawca dał gdzie mu pasowało, czy to jest zgodne z prawem

To chciał wolne i dostał urlop czy nie chciał wolnego? Bo nie rozumiem. W jakim systemie pracuje firma / ten pracownik. Urlopu udziela się na wniosek pracownika lub zgodnie z planem urlopów (uwzględniając w miarę możliwości potrzeby pracownika). Jeśli pracownik chciał wolne to może po prostu dostał w te dni wolne ale jeśli mamy 5 dniowy tydzień pracy i firma pracuje od pon do piątku to weekend nie będzie urlopem. 

#56 fashion.victim

fashion.victim

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1043 postów

Napisano 19 październik 2017 - 10:48

U mnie wykorzystywanie urlopu jest pilnowane na bieżąco i pracodawca przypomina o tym, by go wykorzystywać, zmuszania jednak nie ma.

#57 Guest_Janina Kowalska

Guest_Janina Kowalska
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2018 - 12:32

W naszej firmie zaplanowano urlopy od połowy lipca. Czy mogę wziąść urlop jeszcze od początku lipca . Byłoby wtedy 20 dni urlopu . Czy pracodawca ma prawo mi go odmówić

#58 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2018 - 12:37

W naszej firmie zaplanowano urlopy od połowy lipca. Czy mogę wziąść urlop jeszcze od początku lipca . Byłoby wtedy 20 dni urlopu . Czy pracodawca ma prawo mi go odmówić

Wszystko zależy od pracodawcy i specyfiki Twojej pracy.Jeśli Twój urlop w jakikolwiek sposób zdezorganizowałby pracę w zakładzie. pracodawca może Ci go odmówić.

#59 Guest_Pracownica

Guest_Pracownica
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2018 - 19:31

Pracuje w firmie ochroniarskiej.Ostatnio dostaliśmy informacje,że każdy ma prawo do dwóch tygodni urlopu latem,natomiast resztą urlopu dysponuje pracodawca.Ponadto nasz inspektor,jak robi grafiki to w każdym miesiącu wstawia nam po kilkanaście godzin urlopowych bez naszej zgody.Mają podobno dawac nam jakieś pisma do podpidania,że wyrażamy zgode na to aby pracodawca dysponowal naszym urlopem,pod groźba zwolnienia z pracy lub zamiany etatu na umowe- zlecenie.Czy mają do tego prawo i czy działają zgodnie z prawem,aby zmuszac pracowników do podpisuwania takich dokumentów? Błagam o szybką odpowiedż i o pomoc bo to ma nastąpić na dniach.Nie wiemy co mamy robić

#60 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19862 postów

Napisano 16 styczeń 2018 - 20:31

Masz odpowiedzi w tym wątku, nie błagam tylko czytaj.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych