Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy pracodawca może zmusić pracownika do skorzystania z urlopu?

wróć do serwisu Kadry 74 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_jedrek

Guest_jedrek
  • Goście

Napisano 12 maj 2016 - 00:32

Wczoraj dostalem sms od mojego kierownika z pracy,ze jest brak detali do skladania elementow ,wiec udziela mi jednego dnia urlopu....czy ma takie prawo?

#22 larysa.

larysa.

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1103 postów

Napisano 12 maj 2016 - 07:57

Wczoraj dostalem sms od mojego kierownika z pracy,ze jest brak detali do skladania elementow ,wiec udziela mi jednego dnia urlopu....czy ma takie prawo?

nie

Nigdy nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem.happy.png   

#23 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2016 - 12:38

Witam,mam pytanie : czy pracodawca ma prawo zmusić pracownika do podpisania wniosku o urlop wypoczynkowy i jednocześnie bezpłatny? uzasadnienie pracodawcy było takie,że nie wypracowałam pełnego etatu? na moje pytanie czy w takim razie powinnam pójść na urlop,szczególnie ten bezpłatny skoro nie mam wypracowanego pełnego etatu dostałam odpowiedż,że tak,bo w innym wypadku będą zmuszeni obniżyć mi wymiar pracy z pełnego na 0,9 ostatecznie mogą mnie zwolnić jeżeli się nie zgodzę

#24 Guest_Grzechu

Guest_Grzechu
  • Goście

Napisano 04 listopad 2016 - 15:31

Czy pracodawca może dać urlop zamiast postojowego? Często jest tak, że kombinuje pracodawca z grafikiem i wypada przerwa w produkcji w danym tygodniu wówczas przełożeni przynosza zbiorowe wnioski urlopowe zamiast tzw. Postojowego.

#25 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19882 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 04 listopad 2016 - 16:59

Nie wypisuj

#26 Guest_Do Grzechu i pozostałych

Guest_Do Grzechu i pozostałych
  • Goście

Napisano 04 listopad 2016 - 20:22

Oczywiście nikt nie może nikogo zmusić do podpisania wniosku urlopowego ale jeśli go już podpiszesz nic ci nie pomoże,gdyż z punktu widzenia formalnego ty wnioskowałeś/aś o urlop.Co do postojowego to nie wiem jakie masz zrozumienie tematu gdyż postojowe ogłasza się dla całej firmy i nie wiem co to ma wspólnego z grafikiem,poza tym częstą praktyką jest branie urlopu gdy pracodawca ma zamiar ogłosić postojowe ponieważ to płatne jest tylko 60% (z wyjątkiem stawek ryczałtowych).Ale tak naprawdę wszystkie przepisy i "uprawnienia" pracownika są wtórne.Najważniejsza kwestia to rodzaj umowy najłatwiej egzekwować swoje prawa na umowie na czas nieokreślony przy umowach na czas określony upominanie się o swoje prawa to często prosta droga do utraty pracy,niestety.

#27 Guest_Klops

Guest_Klops
  • Goście

Napisano 26 listopad 2016 - 09:20

W mojej pracy spotkałem się z taką praktyką, w której pracodawca planuje pracownikom urlop zaległy bez ich zapytania o zgodę. Urlop "niby zaległy" jeszcze z tego roku pracodawca rozplanowuje już na pierwsze miesiące nowego roku. Po moim zapytaniu usłyszałem odpowiedź, że trzeba tak, bo go trzeba wykorzystać. Nikt mnie zapytał czy mi jakiś termin odpowiada, a urlop można wykorzystać do końca września. Odpowiedziałem pracodawcy, że w lutym będę potrzebował urlop, po czym popatrzył na swój zaplanowany grafik i odpowiedział, że to niemożliwe, bo ktoś już jest wpisany w tym terminie. Jak zareagować na taką sytuację?

#28 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19882 postów

Napisano 26 listopad 2016 - 16:32

Pracodawca ma prawo nie wyrazić zgody na urlopie jeśli to dezorganizuje mu pracę

#29 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13817 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 listopad 2016 - 16:48

Ale z drugiej strony nie może sam wyznaczać kto kiedy ma iść na urlop.

#30 Guest_adgam25

Guest_adgam25
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2016 - 05:17

Mam pytanie zbliża się koniec roku a mnie zostały jeszcze 4 dni na żądanie chciałam sobie zostawić je na ferie zimowe niestety pracodawca nakazał mi je wybrać w tym roku i narzucił termin. czy to jest zgodne z prawem. dodam jeszcze że pracuję w oświacie.

#31 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19882 postów

Napisano 09 grudzień 2016 - 09:04

Urlop na żądanie w nowym roku staje się "zwykłym" urlopem i powiększa pulę urlopu w 2017 roku.

Tylko pamiętaj że urlopy "na żądanie" nie kumulują się w kolejnych latach, zawsze jest ich 4 na rok.

Pracodawca nie ma prawa wywierać nacisku na wykorzystanie urlopu za dany rok w tym właśnie danym roku. masz na to czas do 30 września 2017.

#32 larysa.

larysa.

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1103 postów

Napisano 09 grudzień 2016 - 21:31

Urlop na żądanie w nowym roku staje się "zwykłym" urlopem i powiększa pulę urlopu w 2017 roku.

Tylko pamiętaj że urlopy "na żądanie" nie kumulują się w kolejnych latach, zawsze jest ich 4 na rok.

Pracodawca nie ma prawa wywierać nacisku na wykorzystanie urlopu za dany rok w tym właśnie danym roku. masz na to czas do 30 września 2017.

na wykorzystanie "zaległego urlopu na żądanie", ma czas do końca grudnia 2017

Nigdy nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem.happy.png   

#33 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19882 postów

Napisano 09 grudzień 2016 - 21:40

Nie ma zaległego "na żądanie".
W nowym 2017 ma znowu tylko 4 na żądanie

#34 larysa.

larysa.

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1103 postów

Napisano 12 grudzień 2016 - 16:23

Nie ma zaległego "na żądanie".
W nowym 2017 ma znowu tylko 4 na żądanie

może teraz zrozumiesz: urlop zaległy, który powstał z niewykorzystanych dni urlopu na żądanie (w roku poprzednim)

#35 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19882 postów

Napisano 12 grudzień 2016 - 17:31

może teraz zrozumiesz: urlop zaległy, który powstał z niewykorzystanych dni urlopu na żądanie (w roku poprzednim)

piszesz o tym samym przestawiając słowa.
Ja piszę o tym, że jeśli ktoś nie wykorzystał 4 dni na żądanie w jednym roku i tylko tyle mu zostało, to w następnym ma np.26+4 ale na żądanie ma tylko 4 a nie 8.
Rozumiesz?

#36 larysa.

larysa.

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1103 postów

Napisano 12 grudzień 2016 - 20:28

piszesz o tym samym przestawiając słowa.
Ja piszę o tym, że jeśli ktoś nie wykorzystał 4 dni na żądanie w jednym roku i tylko tyle mu zostało, to w następnym ma np.26+4 ale na żądanie ma tylko 4 a nie 8.
Rozumiesz?

Skup się na drugiej części mojego wcześniejszego postu i nie przedłużaj.

#37 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19882 postów

Napisano 12 grudzień 2016 - 21:48

Nigdy nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem.

To jednak prawda ☺

#38 larysa.

larysa.

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1103 postów

Napisano 13 grudzień 2016 - 17:49

Pluć świni w oczy a ona powie, że deszcz pada laugh.png

#39 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19882 postów

Napisano 14 grudzień 2016 - 08:02

Pluć świni w oczy a ona powie, że deszcz pada laugh.png

Czy z tobą to, aby wszystko jest OK? Jakoś mam wątpliwości......o co tobie chodzi? Frustrację zostawiasz na Forum? To nie jest dobre miejscebiggrin.png

#40 larysa.

larysa.

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1103 postów

Napisano 14 grudzień 2016 - 21:36

Uderz w stół a nożyce się odezwą smile.png 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych