Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy pracodawca może zmusić pracownika do skorzystania z urlopu?

wróć do serwisu Kadry 55 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 515599 postów

Napisano 18 wrzesień 2013 - 18:10

Wykorzystanie przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego należy wyłącznie do jego uprawnień. Pracodawca – poza określonymi prawem sytuacjami – nie może zmuszać pracownika do udania się na urlop. Powrót do artykułu: Czy pracodawca może zmusić pracownika do skorzystania z urlopu?

#2 Guest_dm

Guest_dm
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2013 - 11:11

wITAM SERDECZNIE, MAM TAKIE PYTANIE CZY PRACODAWCA MA PRAWO KAZAĆ MI WYBRAĆ URLOP DOKŁADNIE 12 DNI W PIERWSZCH 3 MIESIĄCACH ?

#3 Guest_Jacek

Guest_Jacek
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2014 - 18:36

Jeżeli dotyczy to osoby, która znajduje się w okresie wypowiedzenia lub dot. uropu zaległego za ub.rok - tak.

#4 Guest_Sebastian

Guest_Sebastian
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2014 - 14:48

Witam.

W styczniu dostałem 1 dzień urlopu 'na zapas'.

W lutym mam kolejne dwa wstawione bez mojej wiedzy.

Jako, że przysługuje mi 20 dni to każdy dzień jest cenny.

Czy muszę podpisywać wniosek?

Co jeśli pracodawca w przypadku odmowy podpisu mówi 'jak sie nie podoba to sie zwolnij'?

#5 Guest_Hania

Guest_Hania
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2014 - 11:40

Witam. Dwa lata temu pracowałam w sklepie, gdzie w styczniu zostałam zmuszona odbyć 2 tyg. urlop wypoczynkowy. Gdy się nie zgodziłam powiedzieli że jak nie pójdę to mnie zwolnią.

#6 Guest_Jarek

Guest_Jarek
  • Goście

Napisano 05 luty 2014 - 18:44

Czy jeżeli pracownik złoży wypowiedzenie to pracodawca może go smusić do urlopu ?

Wcześniej opisane sytuacje dotyczą jak pracodawca wypowiada umowę pracownikowi.

Czy jeżeli taki pracownik posiada urlop z 2014 i zaległy z 2013 to pracodawca może go zmusić do wykorzystania całości ?

W jakiej formie pracodawca wysyła pracownika na urlop przy założeniu, że to pracownik złożył wypowiedzenie ?

#7 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6989 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 05 luty 2014 - 19:36

Art. 167 1 Kodeksu Pracy, pracodawca posiada prawo do jednostronnego udzielenia pracownikowi urlopu w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. ZA 2013 r. może mu nakazać wykorzystać urlop wypoczynkowy a za 2014 r proporcjonalnie do przepracowanego okresu. Pracodawca może napisać pismo do pracownika, że nakazuje mu wykorzystanie urlopu lub też ustnie go o tym poinformować.

#8 Guest_Jarek

Guest_Jarek
  • Goście

Napisano 05 luty 2014 - 20:08

czy poinformowanie pracownika o konieczności wykorzytania urlopu nie wymaga formy pisemnej ?

Obawiam się, że przy ustnej informacji o udzieleniu urlopu może dojść do nieprzyjmeności - tj. np. zwolnienia dyscyplinarnego za niesuprawiedliwioną nieobecność.

Jak pracodawca wypowiada umowę to wpisuje to na wypowiedzeniu i jest jasne.

A przy ustnej informacji może być sytuacja, że dostanę informację o udzielonym urlopie, a np za 3 dni dyscyplinarne zwolnenie z powodu nieusprawiedliwionej nieobecnosci.

Kto może poinformować mnie o udzielonym urlopie - bezpośredni przełożony czy HR. Sytucja dotyczy dużej korporacji

#9 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6989 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 06 luty 2014 - 11:41

Przełożony dla celów dowodowych wskazana jest forma pisemnna.

#10 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2015 - 13:16

Witam. Mam druga grupę inwalidzką i pracuję jako dozorca w zakładzie pracy chronionej. Tak jak w zeszłym roku już mi kierownik zasugerował, że pójdę na urlop. Problem w tym, że przez cały rok nie dostałem jednego dnia urlopu wtedy kiedy ja bym chciał. W styczniu zeszłego roku musiałem iść na 1,5 miesiąca na urlop wypoczynkowy połączony i dodatkowymi 10-oma dniami urlopu rehabilitacyjnego a w okresie wakacyjnym kiedy chciałem z żoną i dziećmi wyjechać nad morze na wakacje to usłyszałem, że ja już byłem na długim urlopie i mnie się nie należy. Czy pracodawca może tak postępować i czy jest to zgodne z kodeksem pracy. Dziękuję.

#11 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 334 postów

Napisano 07 styczeń 2015 - 23:12

Tak jak w zeszłym roku już mi kierownik zasugerował, że pójdę na urlop.

Prosze odpowiedzieć kierownikowi ze w tamtym roku nie złozył Pan skargi ,ale w tym roku ją złozy (pip)

Nie moze Pana wysłać na zaden urlop- takie prawo ma tylko w czasie wypowiedzenia i moze wysłać na urlop zaległy

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 luty 2016 - 19:15

Witam . mam w pracy majstrów którzy twierdzą że połową mojego urlopu dysponuje szef i ma prawo wysłać mnie na ten urlop kiedy pasuje szefowi . Czy to prawda ?

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 luty 2016 - 13:00

Witam . mam w pracy majstrów którzy twierdzą że połową mojego urlopu dysponuje szef i ma prawo wysłać mnie na ten urlop kiedy pasuje szefowi . Czy to prawda ?

Nie, to nieprawda. Urlop musi być zaplanowany przez pracownika, a pracodawca jedynie koryguje ten termin, kierując się dobrem zakładu, w taki sposób, żeby np. nie wszyscy pracownicy zaplanowali sobie urlop w tym samym terminie.

#14 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14680 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 23 luty 2016 - 13:13

Jakieś głupoty! Pracodawca nie dysponuje żadna częścią urlopu pracownikaangry.png

Pracownik jedynie uzgadnia termin wykorzystania urlopu z pracodawcą.

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 marzec 2016 - 02:05

A co jeśli pracodawca wpisał w regulamin iż pracownik ma obowiązek np do końca lutego zaplanować cały swój urlop w danym roku kalendarzowym i jeśli pracownik się nie wywiąże to on mu ten urlop zaplanuje. Czy to jest zgodne ?

#16 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14680 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 04 marzec 2016 - 07:14

Plan urlopowy jest sporządzany w firmach i nie ma w tym nic niezgodnego z prawem. Pracodawca musi planować pracę, czyli jest mu niezbędna wiedza kiedy pracownicy planują swoją nieobecność.
Nie rozumiem dlaczego miałby pracownik nie chcieć zaplanować swojego urlopu?

#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 marzec 2016 - 13:14

A co jeśli pracodawca wpisał w regulamin iż pracownik ma obowiązek np do końca lutego zaplanować cały swój urlop w danym roku kalendarzowym i jeśli pracownik się nie wywiąże to on mu ten urlop zaplanuje. Czy to jest zgodne ?

Zgodne, zgodne. W moim zakładzie też tak jest i nie dzieje się z tego powodu nikomu krzywda.Wyobrażasz sobie, co by było, gdyby wszyscy pracownicy zaplanowali sobie urlop dopiero w czerwcu i zechcieli go wykorzystać wyłącznie w lipcu lub sierpniu?Pracodawca musi wiedzieć, jak zorganizować sobie pracę i jeśli w tym celu ma zapisy w regulaminie pracy, to tylko mu się to chwali.

#18 JustynaT

JustynaT

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 21 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 marzec 2016 - 13:33

Obowiązek sporządzania planu urlopów wynika z art. 163 kodeksu pracy. Jest to standard. Pracodawca może zrezygnować z planu urlopów tylko jeśli organizacja związkowa wyraziła na to zgodę lub jeżeli u pracodawcy nie działają organizacje związkowe.

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 marzec 2016 - 22:58

Tu nie chodzi o to że pracownik nie chce zaplanować urlopu chodzi o to czy zgodne jest to, że pracodawca mu go zaplanuje, bo z tego co się orientuje to pracownik musi wyrazić zgodę też na proponowany termin przez pracodawce. To nie działa jednostronnie. Pamiętajmy że urlop jest pracownika, a obowiązkiem pracodawcy jest go udzielić. I pracodawca nie ma prawa narzucać swojego terminu, on może go tylko zaproponować.

#20 larysa.

larysa.

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1054 postów

Napisano 04 marzec 2016 - 23:18

Tu nie chodzi o to że pracownik nie chce zaplanować urlopu chodzi o to czy zgodne jest to, że pracodawca mu go zaplanuje, bo z tego co się orientuje to pracownik musi wyrazić zgodę też na proponowany termin przez pracodawce. To nie działa jednostronnie. Pamiętajmy że urlop jest pracownika, a obowiązkiem pracodawcy jest go udzielić. I pracodawca nie ma prawa narzucać swojego terminu, on może go tylko zaproponować.

Pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu pracownikowi w tym roku, w którym nabył do niego prawo. Przy ustalaniu planu urlopów bierze pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia prawidłowego toku pracy. To nie jest tak, że musi udzielić ci urlopu wtedy kiedy chcesz.

Nigdy nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem.happy.png   

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy