Skocz do zawartości

Zdjęcie

faktura vat za wykonanie chodnika

chodnik kostka usługa

wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 manius

manius

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 19 postów

Napisano 16 wrzesień 2013 - 20:31

Witam. Mam pytanie. Dostałam fakturę vat za wykonanie chodnika wokół sklepu. Mam problem jak mam ją zaksięgować, czy bezpośrednio mogę ją ująć w kosztach w poz.13 KPiR, czy może jako odpisy amortyzacyjne? Kwota usługi wynosi ponad 5 tyś. brutto. Dodam, że jestem "małym podatnikiem". Prosiła bym o pomoc.

#2 Beata Kostrzycka

Beata Kostrzycka

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 16 wrzesień 2013 - 20:51

Zasadniczym pytaniem jest, czy jest to remont czy też wykonanie zupełnie nowego chodnika ?

Remont odznacza się tym, że zmierza do podtrzymania, odtworzenia wartości użytkowej środka trwałego i jest rodzajem naprawy, czy też wymiany zużytych elementów, z zastosowaniem materiałów odpowiadającym aktualnym standardom technologicznym. W przypadku remontu wartość faktury można ująć w jednej kwocie w kol 13 KPiR- Pozostałe wydatki.

Jeśli natomiast chodnik został dopiero zbudowany lub też zmodernizowany (unowocześniony) to należy zapis ująć w ewidencji środków trwałych. Jeśli chodnik obsługuje wyłącznie budynek jakim jest sklep, to powinien zwiększyć wartość początkową sklepu i podlegać amortyzacji.

#3 manius

manius

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 19 postów

Napisano 17 wrzesień 2013 - 14:37

Dziękuję za odpowiedź. Muszę tą fakturę jednak amortyzować.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: chodnik, kostka, usługa

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych