Skocz do zawartości

Czy spółka z o.o. musi zatrudniać księgową?

księgowość

wróć do serwisu Księgowość 26 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Marek

Guest_Marek
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2013 - 16:48

Mam pytanie czy spółka z o.o. musi zatrudniać pracownika na stanowiesku księgowa lub oddać swoje dokumenty do biura rachunkowego? Chcemy jako zarząd poprowadzić sami swoją księgowość. Poproszę o podstawę prawba.

Pozdrawiam

Z góry dziękuje za odpowiedz

#2 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 16 wrzesień 2013 - 18:20

Spółka z o.o. charakteryzuje się m.in. tym, że wymagana jest pełna ksiegowość.

Nigdzie nie ma zapisanego obowiazku - że ksiegi ma prowadzić "zawodowa księgowa" czy też podmiot zewnętrzny tj. biuro rachunkowe.

W takiej sytuacji jak domniemam ktoś z zarządu będzie prowadził księgi. Zatem będzie musiał podpisać umowę ze spółką( np. zlecenia) na prowadzenie ksiegowości. Ten ktoś się musi podpisywać np. pod sprawozdaniami...

Niemniej poprzez samodzielne prowadzenie ksiegowości można narobić sobie więciej kłopotu niż korzyści. Lepiej oddać to w sprawdzone ręce. Dobra księgowa to nie tylko duża oszczędnosć czasu jeśli chodzi o jeżdżenie po urzędach, to także duża oszczędnośc pieniedzy w perspektywie czasu, bo potrafi podpowiedzieć ciekawe rozwiazania pozwalające sporo zaoszczędzić.

#3 Guest_Marek

Guest_Marek
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2013 - 19:22

Czy podpisanie umowy jest koniecznie? Skoro ta osoba jest zatrudniona na stanowisku prezesa (umowa o pracę)?

#4 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 16 wrzesień 2013 - 22:19

Jeżeli prezes w zakresie obowiązków ma również prowadzenie księgowości to zawieranie dodatkowej umowy np. cywilnoprawnej jest zbędne.

Dodatkowo wspomnieć można, że umowy o pracę między spółką kapitałową a osobami zajmującymi w niej funkcje członków zarządu powinny być zawierane przez spółkę reprezentowaną przez radę nadzorczą lub pełnomocnika powołanego przez zgromadzenie wspólników (gdy chodzi o spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) lub walne zgromadzenie (gdy chodzi o spółki akcyjne).

#5 Guest_Aśka

Guest_Aśka
  • Goście

Napisano 12 marzec 2014 - 15:22

Spółka z o.o. charakteryzuje się m.in. tym, że wymagana jest pełna ksiegowość.

Nigdzie nie ma zapisanego obowiazku - że ksiegi ma prowadzić "zawodowa księgowa" czy też podmiot zewnętrzny tj. biuro rachunkowe.

W takiej sytuacji jak domniemam ktoś z zarządu będzie prowadził księgi. Zatem będzie musiał podpisać umowę ze spółką( np. zlecenia) na prowadzenie ksiegowości. Ten ktoś się musi podpisywać np. pod sprawozdaniami...

Niemniej poprzez samodzielne prowadzenie ksiegowości można narobić sobie więciej kłopotu niż korzyści. Lepiej oddać to w sprawdzone ręce. Dobra księgowa to nie tylko duża oszczędnosć czasu jeśli chodzi o jeżdżenie po urzędach, to także duża oszczędnośc pieniedzy w perspektywie czasu, bo potrafi podpowiedzieć ciekawe rozwiazania pozwalające sporo zaoszczędzić.

Dokładnie, zgadzam się z opinia mojego przedmówcy - sprawy związane z prowadzeniem księgowości zdecydowanie lepiej zlecić osobom, które rzeczywiście doskonale się na tym znają. Ja osobiście polecam http://www.trames.pl/. Skorzystałam z ich fachowej pomocy i wsparcia więc nie muszę biegać dziś po urzędach:) Wcześniej zajmowałam się tym sama i narobiłam sobie tylko mnóstwo niepotrzebnych problemów!

#6 Guest_seba324

Guest_seba324
  • Goście

Napisano 30 kwiecień 2015 - 16:56

Prowadzę spólkę z o.o., ale księgowość mam zdalnie, w Tax Care, o wiele lepsze wyjście, bo płacę niedużo, a etat księgowego to wiadomo.

#7 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19834 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 30 kwiecień 2015 - 17:08

Prowadzę spólkę z o.o., ale księgowość mam zdalnie, w Tax Care, o wiele lepsze wyjście, bo płacę niedużo, a etat księgowego to wiadomo.

Masz rację etat to wiadomo :
1.lepszy nadzór nad księgami
2.większa prędkość reagowania w miarę potrzeby
3.informacje zarządcze od ręki
4.lepsze identyfikowanie się z firmą co wpływa na lojalność wobec zarządzających
5.....itd
Coś pominęłam?

#8 Guest_kaśka

Guest_kaśka
  • Goście

Napisano 12 listopad 2015 - 15:15

Rozliczenia spółek oferują biura rachunkowe online, mogę z doświadczenia napisać o superksięgowej, bo korzystam z ich usług. Biura online działają, jak tradycyjna księgowa, dla mnie była ważna kompleksowość usług, jak stały kontakt z księgową, wgląd online i gwarancja, że dokumenty będą na czas. W biurach rachunkowych online tak jest, w razie niedyspozycji dedykowanej księgowej, inna przejmuje dokumenty firmy. Pełna księgowość to jednak większa odpowiedzialność, w razie pytań można liczyć na pomoc ekspertów z zakresu, księgowości oraz podatków.

#9 adrian4

adrian4

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 48 postów

Napisano 13 listopad 2015 - 17:54

bez bióra księgowego raczej się nie obejdzie.

Najlepsze, najtańsze oc - zestawienie

#10 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19834 postów

Napisano 13 listopad 2015 - 21:02

Bez biUra z powodzeniem można się obyć.

#11 Guest_Marianna

Guest_Marianna
  • Goście

Napisano 12 kwiecień 2016 - 07:04

oczywiście, że nie musisz powierzać nikomu swojej księgowości. Jednak z własnego dowiadczenia polecam. Prowadziłam sama księgowość, ale nie dało to dobrych rezultatów - napewno nie w formie zmniejszenia kosztów. Teraz korzystam z ksiegowosc24.biz i nie martwie sie o nic, szczerze polecam

#12 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19834 postów

Napisano 12 kwiecień 2016 - 07:38

A tematu nie zrozumiałaś? Ktoś prosił o reklamę? Nie potrafisz czytać pytań ze zrozumieniem, więc zapewne księgowości TEŻ nie dałaś rady prowadzić.

#13 Guest_Karol Tadzikowski

Guest_Karol Tadzikowski
  • Goście

Napisano 11 maj 2016 - 16:33

Witam.

Ja osobiście nie wyobrażam sobie, aby prowadzić księgi rachunkowe samodzielnie - zajmuje to bardzo dużo czasu i trzeba się coś niecoś znać na księgowości. Długo szukałem odpowiedniego biura księgowego - niestety mało które chce się zająć obsługą spółek zoo. Zazwyczaj są to bardzo drogie usługi, po 500-600zł miesięcznie. Po długich szukaniach znalazłem w Warszawie firmę, która prowadzi pełną księgowość i płacę tylko 190zł miesięcznie. Trzeba dobrze poszukać, a można znaleźć coś dobrego i taniego i nie trzeba tracić czasu na samodzielne zabawy z dokumentami - pamiętajcie, że za błędy księgowe odpowiada właścieicl firmy. lepiej więc powierzyc to osobie, która bierze za wszystko odpowiedzialność...

#14 laknus

laknus

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 11 maj 2016 - 19:47

Musi być księgowa. Nie ma co!

Trzy rzeczy dają miarę człowieka: dowodzenie, bogactwo i szczęście.

#15 Guest_Tadeusz

Guest_Tadeusz
  • Goście

Napisano 20 maj 2016 - 12:42

Witam.

Ja osobiście nie wyobrażam sobie, aby prowadzić księgi rachunkowe samodzielnie - zajmuje to bardzo dużo czasu i trzeba się coś niecoś znać na księgowości. Długo szukałem odpowiedniego biura księgowego - niestety mało które chce się zająć obsługą spółek zoo. Zazwyczaj są to bardzo drogie usługi, po 500-600zł miesięcznie. Po długich szukaniach znalazłem w Warszawie firmę, która prowadzi pełną księgowość i płacę tylko 190zł miesięcznie. Trzeba dobrze poszukać, a można znaleźć coś dobrego i taniego i nie trzeba tracić czasu na samodzielne zabawy z dokumentami - pamiętajcie, że za błędy księgowe odpowiada właścieicl firmy. lepiej więc powierzyc to osobie, która bierze za wszystko odpowiedzialność...

Właśnie jestem na etapie poszukiwania księgowej dla mojej spółki zoo - będę miał ok 80 faktur w miesiącu - moja dotychczasowa chce za to 850zł netto - nie wiem czy to dużo czy mało - jak możesz to daj mi namiary na tą twoją firmę - może okażą się tańsi. Pozdro.

#16 Guest_Karol Tadzikowski

Guest_Karol Tadzikowski
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2016 - 10:00

Właśnie jestem na etapie poszukiwania księgowej dla mojej spółki zoo - będę miał ok 80 faktur w miesiącu - moja dotychczasowa chce za to 850zł netto - nie wiem czy to dużo czy mało - jak możesz to daj mi namiary na tą twoją firmę - może okażą się tańsi. Pozdro.

Pewnie będzie porównywalnie, ale za to masz pewność, że wszystko będzie tip top i nie straszna ci będzie ew. kontrola z us. są zresztą ubezpieczeni - mieszczą się na żelaznej w Warszawie - KDS - ksiegowosc-dla-spolek.pl. Myślę, że przygotują Ci dobrą ofertę i będziesz zadowolony - nigdy nie szkodzi zapytać. Pozdrawiam

#17 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 15 październik 2016 - 10:00

Na niskie ceny bym uważała, czasem pięknie brzmiące "prowadzenie pełnych ksiąg" za 100-200zł miesięcznie to gołe słowa i mnóstwo rzeczy trzeba opłacać osobno. Osobno za deklaracje VAT, albo VAT-UE, albo nawet za spotkanie z księgową!

Sama pracuję w biurze rachunkowym i znam realia rynku Przychodzą do nas klienci z innych biur, gdzie pierwszy miesiąc była promocja za 1zł a potem właśnie po te 100zł i po za klepaniem dokumentów do komputera nie mieli nic. Żadnych wyników cząstkowych, żadnych informacji. Ot podany podatek -płacz i płać.

Pełna księgowość jest złożona. Tu nie chodzi tylko o zapłacenie VATu czy CITu/PITu.

Bilans to standardowo - 13 pensja, i u nas jest komplet: bilans, pomoc w przygotowaniu sprawozdania zarządu czy nawet uczestnictwo w zgromadzeniu wspólników plus komplet dokumentów do sądu i urzędu skarbowego oraz złożenie tych dokumentów w imieniu klienta. Może to nie jest tanio, ale klient o nic nie musi się martwić, czy złoży w terminie, czy nie odrzucą itp.

My oferujemy naszym klientom także wsparcie prowadzenia działalności, nam powierzają inne czynności i nie muszą się już pewnymi czasochłonnymi rzeczami zajmować, wysyłanie wezwań do zapłaty, wystawianie dokumentów itp. Ale to wszystko musi kosztować. W 100zł nie ma opcji aby wszystko było zrobione dobrze.

Jest taki cennik:

Dobrze i tanio - nie będzie szybko

Szybko i tanio - nie będzie dobrze

Szybko i dobrze - nie będzie tanio

I coś w tym jest.

A i jeszcze jedna uwaga dla szukających księgowych/biur rachunkowych.

SPRAWDZAJCIE CZY BIURO MA UBEZPIECZENIE! Jest obowiązkowe, ale różnie z tym bywa.

Zawód uwolniony i certyfikatów już mieć nie trzeba, ale certyfikat Ministerstwa Finansów to jednak dowód wykształcenia w zawodzie.

Nie podaję danych mojego biura, bo nie chodzi mi w tym momencie o reklamę.

#18 alf

alf

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 792 postów

Napisano 12 styczeń 2017 - 12:49

Również prowadząc firmę nie pokusiłbym się na prowadzenie pełnej księgowości samodzielnie .o ile księga przychodów i rozchodów to nie taka cięzka opcja i spokojnie można poradzić sobie przy pomocy programów komputerowych to jednak księgowość w spółce to bardziej skomplikowana sprawa.

Tak więc korzystanie z usług biura rachunkowego jest najsensowniejszą opcją. Wiele firm obecnie zakłada spółke po to aby nie płacić wysokiego zusu, który w naszym kraju jest często nieproporcjonalnie wysoki do zarobków.

Ze swojej strony polecam kontakt z nimi:

http://www.firmabez-zusu.pl/

Jest to biuro księgowe, ktore zajmuje się takimi spólkami. Powinni Wam wyjaśnić jak się do tego zabrac. 

#19 BarbaraGruszka

BarbaraGruszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 538 postów

Napisano 20 styczeń 2017 - 11:12

Ciekawe rozwiązanie

#20 Guest_miki858

Guest_miki858
  • Goście

Napisano 02 luty 2017 - 15:21

Jest w Poznaniu dobre biuro Easy Finance (easy-finance.pl). Ich mogę polecić zwłaszcza jeśli chodzi o finansowanie poza bankowe. Udało się dostać pieniądze szybko i na przystępnych warunkach, gdzie wiadomo że te procenty przy pożyczkach bez większych formalności potrafią być nie raz wyjątkowo wysokie. Dobry kontakt, kompleksowe podejście, zajęli się wszystkim za mnie. 

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: księgowość

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych