Skocz do zawartości


Zdjęcie

Skutki podatkowe wypłaty udziałów członkowskich dokonanej po śmierci członka spółdzielni


wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Oleńka

Oleńka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 286 postów

Napisano 16 wrzesień 2013 - 12:59

Na podstawie ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 z późn. zm.) i statutu spółdzielni, członkowie spółdzielni są zobowiązani do dokonania wpłaty udziałów członkowskich. Jednym z warunków przyjęcia w poczet członków spółdzielni jest złożenie deklaracji, w której (lub w odrębnym pisemnym oświadczeniu) członkowie spółdzielni mogą wskazać osobę, której spółdzielnia obowiązana jest po śmierci członka wypłacić udziały. Przepisy określają, że prawo z tego tytułu nie należy do spadku. Członek spółdzielni zgodnie ze statutem i prawem spółdzielczym – art. 16 § 3, złożył pisemne oświadczenie wskazujące osobę, której spółdzielnia w przypadku jego śmierci ma wypłacić udziały. Osoba wskazana w deklaracji/pisemnym oświadczeniu po śmierci członka spółdzielni zwróci się do spółdzielni z żądaniem wypłaty udziałów. 
 


    [*]Czy wypłacone udziały członkowskie osobom wskazanym w deklaracji/oświadczeniu złożonym przez byłego członka należy traktować jako przychód z tytułu praw majątkowych, a co za tym idzie należy je opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a nie podatkiem od spadków i darowizn?
    [*]Czy wypłacone udziały członkowskie osobom wskazanym w deklaracji/oświadczeniu złożonym przez byłego członka, równocześnie będącymi spadkobiercami byłego członka nie przystępującymi do spółdzielni należy traktować w całości jako przychód z tytułu praw majątkowych, a co za tym idzie należy je opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a nie podatkiem od spadków i darowizn?
    [/list]

     



#2 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 16 wrzesień 2013 - 14:42

Wypłata udziałów członkowskich po zmarłym członku spółdzielni w całości stanowi dla osób, którym spółdzielnia je wypłaci przychód z tytułu praw majątkowych i podlegać będzie opodatkowaniu z mocy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 18), a nie ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Dotyczy to zarówno osób wskazanych w deklaracji/oświadczeniu byłego członka spółdzielni niebędących jak i będących jego spadkobiercami.

Przepisy p.d.o.f. nie dzielą przychodu z praw majątkowych w zależności od tego komu udziały zostaną wypłacone, nie różnicują w związku z tym i sposobu poboru oraz odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy.



#3 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 08 czerwiec 2014 - 11:57

Kto ma prawo do dziedziczenia udziałów jeśli zmarły nie pozostawił deklaracji wskazującej osoby do wypłaty?





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych