Skocz do zawartości

Ryczałt ewidencjonowany a remanent

księgowość

wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_bombel

Guest_bombel
  • Goście

Napisano 11 wrzesień 2013 - 22:28

Witam, mam pytanie odnośnie remanentu, ale może od poczatku...Chcę założyć jednoosobową DG (forma opodatkowania ryczałt ewidencjonowany - uproszczona ewidencja sprzedaży, bez KPiR). DG zakładam we wrześniu 2013 (zlożę wniosek CEIDG przez internet). W listopadzie 2013 będę miał dopiero towar, którym chcę handlować. 1.Kiedy robię remanent? Z dniem założenia DG (wrzesień 2013 - remanent zerowy bo nie mam jeszcze żadnego towaru) czy przed dniem pierwszej sprzedaży (listopad 2013 - tzw. remanent początkowy z dniem rozpoczęcia ewidencji)?

2. Jeśli nie prowadzę KPiR to czy wystarczy że go zrobię i będę trzymał z resztą dokumentacji? A może trzeba ksero zanieść do US bądź wysłać poleconym?

3. Jaka jest różnica między "spisem z natury" a "remanentem"?

#2 Beata Kostrzycka

Beata Kostrzycka

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 12 wrzesień 2013 - 21:04

ad 1) zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, remanent należy sporządzić na dzień założenia ewidencji przychodów oraz na koniec każdego roku podatkowego

ad 2) Podatnik jest obowiązany wpisać do ewidencji przychodów spis z natury według poszczególnychrodzajów jego składników lub w jednej pozycji (sumie), jeżeli na podstawiespisu zostało sporządzone odrębne szczegółowe zestawienie poszczególnychjego składników. Zestawienie to powinno być przechowywane łącznie z ewidencją. Wpisowi powinien  podledać również remanent zerowy, jeśli taki w tym przypadku wystąpi

ad 3) spis z natury i remanent są tym samym- sa to nazwy zamiennie stosowane

ad 4) przy okazji polecam jeszcze przed rozpoczęciem działalności zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi opodatkowania w formie ryczałtu:

http://poradnik.wfir...widencjonowanym

#3 Guest_czapla

Guest_czapla
  • Goście

Napisano 15 wrzesień 2013 - 16:09

jeżeli rozpoczynasz DG to nie przeprowadzasz żadnego spisu z natury. sporządzasz dopiero na 31-12.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: księgowość

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych