Skocz do zawartości

Zgoda pracownika na GPS

wróć do serwisu Kadry 11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Madzia

Guest_Madzia
  • Goście

Napisano 10 wrzesień 2013 - 10:38

Cześć, czy macie może wzór zgody pracownika na używanie w samochodzie służbowym systemu GPS? W Internecie niestety nie znajduję...

Pzdr

#2 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 10 wrzesień 2013 - 11:02

moim zdaniem nie musi być takiej zgody. Samochód słuzbowy znakujesz, zabezpieczasz tak, jak decyduje o tym zarząd. Pracownik jest tylko informowany o wszelkich zabezpieczeniach, urządzeniach śledzących (gps)

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#3 Guest_Madzia

Guest_Madzia
  • Goście

Napisano 10 wrzesień 2013 - 11:29

Konsultowaliśmy to z GIODO, jeśli pracownik może korzystać z samochodu w celach prywatnych, zgoda powinna być, link do artykułu:

http://praca.wieszja...e-z-prawem.html

Czyli moim zdaniem, powinien być o tym poinformowany, że jego praca jest w ten sposób monitorowana, plus zgoda na to, że GPS obejmuje też zasięgiem jego prywatny czas. Pzdr.

#4 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 wrzesień 2013 - 11:36

Przygotuj na jednym dokumencie - wzoru nie mam, ale pismo takie jest łatwe do samodzielnego sporządzenia.

Ja bym rozpisała to na dwa punkty: 

1. informacja że w samochodzie służbowym zainstalowany jest GPS i pracodawca będzie monitorował poruszanie się auta w godzinach pracy pracownika

2. zgoda pracownika na monitorowanie auta służbowego po godz pracy pracownika w przypadku korzystania z niego w celach prywatnych. Brak zgody zaś równoznaczny będzie z brakiem możliwości korzystania z samochodu po godz pracy - to jest służbowe auto i albo pracownik zgadza się na wasze warunki albo niech odstawia go na koniec pracy pod budynek.

Warto by było wprowadzić do firmy regulamin dot korzystania z sam służbowych i zamieścić tam informację o zainstalowanych GPS. 

#5 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 10 wrzesień 2013 - 11:39

no slicznie, jak zwykle: najpierw pytanie o samochód słuzbowy, a potem informacja, że chodzi o czas prywatny.

W sytuacji, gdy pracownik korzysta z samochodu słuzbowego do użytku prywatnego, wystarczy oświadczenie: zostałem poinformowany o działającym w samochodzie....urządzeniu monitorującym GPS i wyrażam zgodę na jego aktywnośc podczas użytkowania auta poza godzinami mojej pracy

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#6 Guest_Madzia

Guest_Madzia
  • Goście

Napisano 10 wrzesień 2013 - 11:48

Doriss, faktycznie nie napisałam w pierwszym poście o użytkowaniu poza godzinami pracy, a to kluczowe, sorki. I dzięki za odpowiedzi.

#7 Guest_Krzysztof

Guest_Krzysztof
  • Goście

Napisano 05 listopad 2013 - 16:01

Zastanawiam się czy można o takim gpsie nie poinformować pracownika? Chodzi mi o to, czy jest generalnie taki wymóg, jakieś przepisy, które nakazują mi poinformować pracowników o moim zamiarze? Ja już korzystałem, przyznam szczerze z monitoringu gps net, ale te kwestie nie do końca są dla mnie jasne. 

#8 Alicja L.

Alicja L.

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 34 postów

Napisano 11 listopad 2013 - 01:06

Czyli, ...jeżeli pracownik, który zgodnie z polityką samochodową firmy moze korzystać z służbowego auta do celów prywatnych ( z resztą z jego pensji potrącana jest określona kwota z tego tytułu) ma zamontowany w aucie GPS, który monitoruje i zapisuje dane dot. trasy, przejazdów, postoju auta w trakcie godzin pracy itp. ale również zapis obejmuje weekendy i czas wolny pracownika, a pomimo posiadania informacji o zamontowanym w aucie GPSie nie wyraził on pisemnej zgody na ten temat, jak również pracodawca nie przedstawił mu do podpisu stosownego dokumentu, to w tym przypadku zachodzi konflikt z Ustawą o ochronie danych osobowych?

Art. 23. 1. Przetwarzanie danych jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy:

1) osoba, której dane dotyczą, wyrazi na to zgodę, chyba że chodzi o usunięcie dotyczących jej danych,

Z kolei pracodawcę usprawiedliwia punkt piąty tejże ustawy:

5) jest to niezbędne dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez administratorów danych albo odbiorców danych, a przetwarzanie nie narusza praw i wolności osoby, której dane dotyczą.

Ustawa nie mówi o pisemnej zgodzie, a pracodawca zawsze może stwierdzić, że pracownik wiedział o zamontowanym nadajniku i monitorowaniu tras w systemie. W sytuacji kiedy nie protestował, oznacza to, że wyraził na to zgodę.

Myślę, że w całej sprawie istotne jest przede wszystkim co się dzieję z zebranymi w ten sposób danymi dotyczącymi monitorowania pracownika korzystającego z auta służbowego po godzinach pracy i w czasie wolnym.

Reasumując... moim zdaniem. Pracodawca, który nie posiada pisemnej zgody pracownika, nie może użyć danych w sprawie przeciwko pracownikowi. Więc GPS w tym przypadku służy tylko do tego, żeby wiedzieć gdzie jest auto, a nie żeby wiedzieć co robi jego użytkownik.

#9 Guest_Dominik789

Guest_Dominik789
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2014 - 13:16

Taki wzór możesz napisać sam i musisz KONIECZNIE! Poinformować o tym pracownika w przeciwnym wypadku możesz dostać pozew sądowy. Skoro pracodawca wymaga uczciwości od pracownika to sam też niech będzie uczciwy i o wszystkim go poinformuje. Ja założyłem w swoich autach taki GPS ale od razu informuje pracownika na wstępnie, że coś takiego ma miejsce. 

Musisz napisać tam że np.: Jan Kowalski został poinformowany o zamontowaniu w samochodzie systemu np. satis i że się zgadza, tego typu szczegóły i najważniejsze to podpis pracownika co jest potwierdzeniem zgody.

#10 JarekDon

JarekDon

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 167 postów

Napisano 03 kwiecień 2019 - 10:25

Ogólnie systemy do monitoringu GPS są bardzo ważne, ponieważ przekładają się na znaczące oszczędności w firmie więc jak mamy pod sobą dużą ilość samochodów we flocie to polecam sprawdzić rozwiązanie proponowane przez Flotman które nie opiera się tylko na danych lokalizacyjnych, ale również daje fajne efekty pod względem oszczędności zużycia paliwa, dane co do stanu technicznego, czy też dodatkową integrację z giełdami zleceń. 

#11 Guest_Mikołaj

Guest_Mikołaj
  • Goście

Napisano 17 lipiec 2019 - 11:37

Myślę że warto zajrzeć na transmobil-gps - mają niezwykle szeroką ofertę, ale również coś doradzą w tym temacie

#12 Guest_Mark

Guest_Mark
  • Goście

Napisano 17 lipiec 2019 - 12:47

Czyli, ...jeżeli pracownik, który zgodnie z polityką samochodową firmy moze korzystać z służbowego auta do celów prywatnych ( z resztą z jego pensji potrącana jest określona kwota z tego tytułu) ma zamontowany w aucie GPS, który monitoruje i zapisuje dane dot. trasy, przejazdów, postoju auta w trakcie godzin pracy itp. ale również zapis obejmuje weekendy i czas wolny pracownika, a pomimo posiadania informacji o zamontowanym w aucie GPSie nie wyraził on pisemnej zgody na ten temat, jak również pracodawca nie przedstawił mu do podpisu stosownego dokumentu, to w tym przypadku zachodzi konflikt z Ustawą o ochronie danych osobowych?

1) osoba, której dane dotyczą, wyrazi na to zgodę, chyba że chodzi o usunięcie dotyczących jej danych,

5) jest to niezbędne dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez administratorów danych albo odbiorców danych, a przetwarzanie nie narusza praw i wolności osoby, której dane dotyczą.

Ustawa nie mówi o pisemnej zgodzie, a pracodawca zawsze może stwierdzić, że pracownik wiedział o zamontowanym nadajniku i monitorowaniu tras w systemie. W sytuacji kiedy nie protestował, oznacza to, że wyraził na to zgodę.

Myślę, że w całej sprawie istotne jest przede wszystkim co się dzieję z zebranymi w ten sposób danymi dotyczącymi monitorowania pracownika korzystającego z auta służbowego po godzinach pracy i w czasie wolnym.

Reasumując... moim zdaniem. Pracodawca, który nie posiada pisemnej zgody pracownika, nie może użyć danych w sprawie przeciwko pracownikowi. Więc GPS w tym przypadku służy tylko do tego, żeby wiedzieć gdzie jest auto, a nie żeby wiedzieć co robi jego użytkownik.

a przepraszam, jakie dane osobowe "przetwarzamy" mając informację o tym, gdzie znajduje się pracownik (a przynajmniej nasz samochód) ?
czy mamy rozumieć, że jeśli pojedzie na plażę tym samochodem to my bez jego zgody przetwarzamy dane osobowe? a czy inni plażowicze muszą zamknąć oczy i nie patrzeć na niego bo "przetworzą" jego dane bez jego zgody gdy się na niego popatrzą?
nie popadajmy w absurdy.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych