Skocz do zawartości

konkubent - dostęp do informacji medycznej

wróć do serwisu Sektor Publiczny 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Miłosz

Guest_Miłosz
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2013 - 09:20

Czy mogę dokumentację medyczną udostępnić partnerowi tzw. konkubentowi pacjentki? Nie mam możliwości zweryfikowania czy rzeczywiście jest osobą bliską. Nie wiem czy akt notarialny jest koniecznością...

#2 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 09 wrzesień 2013 - 10:52

Powyższe reguluje art. 13 i 14 ustawy z 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Osobie bliskiej należy udzielić informacji o stanie zdrowia etc. bez upoważnienia tylko wówczas, gdy pacjent bądź pacjentka są osobami nieprzytomnymi względnie niezdolnymi do zrozumienia znaczenia tej informacji.

W sytuacji, gdy pacjenta lub pacjent są osobami przytomnymi i zdolnymi zrozumieć znaczenie informacji o stanie zdrowia etc., informacji tej nie udziela się nikomu innemu poza osobą wskazaną przez pacjenta lub pacjentkę oraz poza ich przedstawicielami ustawowymi.

Przez "osobę bliską" ustawa rozumie: małżonka, krewnego lub powinowatego do drugiego stopnia w linii prostej, przedstawiciela ustawowego, osobę pozostającą we wspólnym pożyciu oraz osobę wskazaną przez pacjentkę lub pacjenta.

#3 Żure45

Żure45

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 39 postów
  • LokalizacjaWłochy, lombardia

Napisano 12 listopad 2014 - 09:00

Taki zapis wzbudza wiele kontrowersji. 

#4 MonikaMonika

MonikaMonika

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 55 postów

Napisano 19 listopad 2014 - 12:25

Co za bezsens...Mój facet musi być nieprzytomny, w beznadziejnym stanie żebym mogła go odwiedzić w szpitalu? Świat się kończy...

#5 marek980

marek980

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 96 postów

Napisano 26 listopad 2014 - 13:14

MonikaMonika, odwiedzić w szpitalu może nawet koleżanka, jednak co innego odwiedziny, a co innego dostęp do dokumentacji.

oprogramowanie dla transportu: soot.pl

#6 konmalki

konmalki

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 262 postów

Napisano 13 styczeń 2015 - 22:48

I dlatego taką dobrą opcja są związki partnerskie

#7 marcinku

marcinku

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 21 postów

Napisano 22 styczeń 2015 - 10:11

Wydaje mi się, że najlepszą opcją są związki małżeńskie, pod warunkiem, że zawarte z odpowiednią osobą ;]

Co do dokumentacji, pracowałem w przychodni medycznej, gdzie często leczyła się warszfka. To były czasy studenckie i nie można było nikomu wydać żadnych wyników badań. Ani rodzinie, ani mężowi, nikomu ;] Szkoda tylko, że nikt nie potrafił tego zrozumieć i ciągle były z tego tytułu awantury ;]

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych