Skocz do zawartości

Zdjęcie

prawo upadłościowe aktualne przepisy

osoba prywatna

wróć do serwisu Księgowość 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 danuta62

danuta62

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 03 wrzesień 2013 - 20:58

Witam nie wiem czy to tu powinnam pytać ale nurtuje mnie sprawa  zgłoszenia upadłości cywilnej.

Mialam kiedy,s firme i z różnych powodów zwlaszcza zdrowotnych mojej rodziny upadla.

pozostału mi natomiast wielkie długi i teraz splacam z emerytury. Te splaty w stosunku do zadłużenia nie są wilkie bo ok 500 zł m-c a mam 2-ch wierzycieli i wysoką kwote zadłużenia.Chcialabym to jakoś splacić ale nie mam nic do spieniężenia nawet mieszkanie straciłam. Mieszkam kątem u rodziny.

Nie wiem czy w moim przypadku mogę składać wniosek o upadłość /czy jest sens/ jakie są akyualnie przepisy. Gdzie się z tym zwrócić.

Chcialam jeszcze nadmienić że te długi to nie są takie duże jak odsetki od nich.

Prosze o rade Pozdrawiam

#2 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 03 wrzesień 2013 - 21:21

Niestety na postępowanie upadłościowe upadłej już firmy jest za późno - poza tym, aby sąd uwzględnił wniosek o ogłoszenie upadłości, dłużnik musi jeszcze posiadać pieniądze na przeprowadzenie tego postępowania upadłościowego. art. 13 ust. 1 prawa upadłościowego i naprawczego sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania.

Natomiast upadłość konsumencka Pani nie dotyczy, bo długi powstały w związku z wykonywaniem dział. gosp. Zresztą i tutaj postępowanie upadłościowe ma doprowadzić do tego, aby wierzyciel został jak najbardziej zaspokojony. A to oznacza, że konsument musi mieć jakiś majątek, by wystąpić w wnioskiem o ogłoszenie upadłości- chociażby na pokrycie kosztów sądowych.

#3 danuta62

danuta62

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 04 wrzesień 2013 - 07:55

Dzękuje za informacje ale tak mnie zastanawia czy żeby ogłosić upadłość to trzeba mieć kase a przecież miały się zmienić przepisy.Mnie chodzi o upadłość konsumencką bo 2000 roku firme zlikwidowalam. Część tych  długu już splacila ale te odsetki są tak duże że pewnie w ten sposób nie splace ich do końca życia. Dlatego szukam rozwiązania . Próbowalam negocjować  ale  oni chcą żebym jednorazowo włacila 30 tys. zł to reszte mi umorzą. A dlug u tega akurat wierzyciela podstawowy to 1000 zł./nie przeczytalam dokladnie umowy i rąbią mi straszne odsetki/ Podobno mieli prawo dać takie odsetki 1% dzienne. Jeżeli nie mogę ogłosić upadłości konsumenckiej bo mnie na nią nie stać/nie wiem jakie wysokie są koszty sądowe /to czy mam jakieś wyjście  czy tylko śmierć mnie uratujeDołączona grafika

#4 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 04 wrzesień 2013 - 08:25

Zmiany sa przygotowywane. Nowelizacja ma polegać na możliwość zawarcia w trakcie postępowania upadłościowego układu z wierzycielami  (takiej możliwości w świetle obowiązujących przepisów nie ma). A Pani już w takowym "układzie" spłat ratalnych jest.

Kolejna zmiana to obniżenie kosztów postępowania upadłościowego (dziś szacowana na 10 tys.).

Zmian apolegająca na zostawieniu dłużnikowi i jego rodzinie domu/mieszkania.

Generalnie postępowanie upadłościowe czy to firmy czy os.fizycznej polega na sprzedaży istniejącego majątku i zaspokojeniu z tej masy upadłości wierzycieli.

Z tego co zrozumiałam  Pani długi sa wynikiem prowadzonej działalności - zatem to nie są kredyty konsumenckie.

#5 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 04 wrzesień 2013 - 08:27

W skrócie post. upałościowe wygląda tak:

Pierwszym jej etapem jest likwidacja całego majątku dłużnika, czyli nieruchomości oraz wartościowych ruchomości. Majątek zostanie sprzedany, a uzyskane w ten sposób środki pokryją koszty postępowania oraz częściowo zaspokoją wierzycieli.

Kolejny etap - osoba zadłużona musi realizować zatwierdzony przez sąd plan spłaty przynajmniej części pozostałych zaległości finansowych. Harmonogram spłaty rozpisany jest na pięć lat. Dopiero po tym okresie i wypełnieniu wszystkich warunków zapisanych w planie spłaty sąd może umorzyć resztę zadłużenia.

#6 danuta62

danuta62

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 04 wrzesień 2013 - 09:54

Dziękuje za obszerne wyjaśnienia . Zrozumialam że w naszym Państwie trzeba być bogatym żeby wykaraskać się z długow. ,Nie są to długi związane z dzialalnością gosp. przynajmniej jeden/ samochod/ Ale w tej sytuacji nieważne i tak nie mam żadnych szans na wyjście z inpasu.

To tylko komornik zarabia na mnie a wierzyciele dostają niewiele  i chyba nie doczekają się całkowitej splaty.  Pozdrawiam.

#7 danuta62

danuta62

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 04 wrzesień 2013 - 09:55

nadmieniam jeszcze że to nie ja jestem w układzie z wierzycielami tylko komornik mi potrąca z emeryturyDołączona grafika Cóż za będy trzeba płacićDołączona grafika

#8 Radca prawny

Radca prawny

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 58 postów
  • Lokalizacjahttp://kancelaria-urbanowicz.pl/

Napisano 04 wrzesień 2013 - 15:36

Upadłość konsumencka nie jest możliwa jeżeli niewypłacalność dłużnika nie powstała wskutek wyjątkowych i niezależnych od niego okoliczności.

Niestety przepisy w obecnym kształcie niezbyt sprawdzają się w praktyce stąd trwają prace legislacyjne zmierzające do zmiany przepisów.

Szczegóły można znaleźć na moim blogu:

http://prawnik-kwidz...om.pl/blog.html

#9 danuta62

danuta62

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 05 wrzesień 2013 - 10:20

Czytałam na blogu ale  jeżeli można mam jeszcze jedno pytanie. Czy jeżeli moje długi powstały w okresie kiedy prowadzilam dzialalność gospodarczą.?kupiłam samochód na raty  na siebie nie na firme. to  jeżeli przepisy będą po nowelizacji bardziej przyjazne to nie będę mogła się starać o upadłość konsumencką . Firme musialam zlikwidowa 13 lat temu a samochód komornik sprzedał i jeszcze został długo do splacenia plus odsetki . Czy w tym przypadku nie podlegam upadłości konsumenckiej?

#10 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 05 wrzesień 2013 - 17:13

Hmmm... faktycznie wygląda to inaczej, tj. uczepiłam się tej działalnosci gosp. - że długi powstały właśnie w wyniku jej prowadzenia.

Jeżeli jednak Pani niewypłacalność powstała jako u osoby fizycznej - auto kupione prywatnie - można pomyśleć o upadłości konsumenckiej, ale to po wejściu w życie zmian. Zwłaszcza zmian dot. kosztów takowego postępowania.

Tak jak Pani słusznie napisała - zarabia komornik. Dobrze byłoby go pominąć... wejść w układ z wierzycielami i większą część spłacać im a nie napełniać kieszenie komornika. jeszcze pomyślę.....

#11 biszkopt

biszkopt

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 22 czerwiec 2018 - 05:51

Aktualne przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej - https://www.upadlosc...aria.pl/ustawy/

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: osoba prywatna

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych