Kategorie
Skocz do zawartości

data powstanaia obowiazku podatkowego do nika

Gość krystyna
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

prosze o twoja opinię- firma na kp vat, usługi o charakterze ciagłym tzn usługi ochrony,konwoje.faktura sprzedazy za w/w usługi wystawiane ostatniego dnia miesiaca z terminem płatności w następnym miesiacu/tak zawarta jest umowa/.ksiaguję tak do vat jak i do dochodu w miesiacu w którym przypada termin płatności wg ciebie prawidłowo?

Ja uważam że nieprawidłowo!!!! Jeżeli data wystawienia faktury jest ostatnim dniem miesiąca to obowiązek podatkowy powstał w miesiącu wystawienia faktury tak podatek dochodowy jak i VAT należny tylko w przypadku faktur kosztowych można je zaksięgować w miesiącu następnym (dotyczy podatku VAT naliczonego) (koszty można w roku podatkowym którego dotyczą) tylko fa za usługi tzw. medialne(telefony,energia,wywóz nieczystości,zużycie wody itp) należy odliczyć podatek VAT w miesiącu w którym przypada termin płatności wynikający z faktury. Pozdrawiam MIRASEK

Nadal uważam że obowiązek podatkowy powystaje z chwila wykonanoa usługi-czyli ostatniego dnia dnia miesiąca - pod warunkiem że przed tym terminem nie nastąpi zapłata za usługę. Jeżeli nastąpi zapłata, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania należności. Usługa stała się wykonaną w ostatnim dniu okresu w którym była świadczona( usługi o charakterze ciągłym np:od 01-01-2007 do 31-12-2007)obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Fakt wystawienia faktury potwierdza wykonanie usługi nie później niż w 7-ym dniu od ostatniego dnia okresu w którym usługa była świadczona. ( art 19 pkt 4 )Ja ksiegowała bym przychody podlegające opodatkowaniu pod.dochodowym i pod.VAT w miesiącu wystawienia faktury czyli wykonania usługi. PozdowionkaUSŁUGA o charakterze ciągłym jest wykonana w ostatnim dniu okresu w którym była ŚWIADCZONA.

Mirasek - dochód owszem zaliczałabym z datą ostatniego dnia miesiąca. VAT - obowiązek podatkowy powstaje w tym przypadku w szczególnym przypadku: w momencie "otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, a także usług ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowegooraz usług stałej obsługi prawnej i biurowej"Jeśli w umowie jest że termin zapłaty za dany miesiąc jest do 7 dnia miesiąca następnego i nie nastąpiła zapłata wcześniej obowiązek VAT powstaje 7 dnia miesiaca następnego.Zauważ że jest tu mowa, że ten termin płatności może być podany na fakturze. Wi ęc bez sensu byłoby gdyby termin powstawał w momencie wystawienia faktury i w terminie zapłaty który był podany na fakturze. Dla mnie jest to sytuacja szczególna - ogólnie stosuje się zasadę z pkt 4 o ile nie jest to jeden ze specyficznych przypadków wyszczególnionych w kolejnych pktach. Podobnie jest przecież z robotami budowlanymi - mimo, że fima wystawiła fakturę obowiązek podatkowy upływa 30 dni od daty wystawienia faktury. Dostawcy energii też wystawiają faktury, ale obowiązek podatkowy mają dopiero w terminie zapłaty.

Gość Mirasek do Nika
Pewnie tak, nie dawało mi też spokoju,nie lubię niejasnych sytuacji.W tym temacie sa bardzo podzielone zdania.Koleżanka znalazła w biurze artyk. BIULETY vat 6/2007 Z DNIA 15,03,2007 tam też tak uważają. Ale brawo!!! przy kontrli napeno byś obroniła w 100% gdyby zakwestionowali twoją decyzje.Pozdrawiam

w momencie kontroli poproszę o poparcie dzieuje bardzo za wyczrpujace dla mnie wyjasnienie i tym samym utwierdzenie w przkonaniu ze to co robie jest prawidłowe, to jest satysfakcja z wykonanej pracy popartej fachowa opinią DZIEKI

Kochana musimy się wspierać i wymieniać doświadczenia przy naszej polityce?? prawie podatkowych i ustawach obowiązujących w rachunowości możną czasem ZWARIOWAC mam nadzieję że w razie wątpliwości możemy się kontaktować.Pozdrawiam i żeczę sukcesów i bardziej uproszczonego prawa podatkowego. Ja też bardzo lubię być w 100% pewna podejmowanych decyzji i stosowanego prawa podatkowego między innymi,uwielbiam mój zawód choć często kosztuje wiele nerwów tym bardziej że rozliczam z pracy zawodowej w/g ustawy od osób prawnych i dodatkowo prowadzimy biuro z młodą dziewczyną(która posiada certyfikat ja niestety nie).... wiesz co mam na myśli?Pozdrawiam Mirasek

a ja własnie miałam przed chwilą niezapowiedzianą kontrolę skarbową - na szczęście okazało się że jest to tylko krzyżówka.Ja co prawda mam certyfikat ale nie pracuję "na własnym" tylko w biurze rach.- w dziale pełnych księgowości.Już przeżyłam kilkanaście kontroli (tych mniejszych i tych większych) i główna zasada to nie dać się przestraszyć, nie mówić za dużo i nie kłócić się. Jak coś mi się nie będzie podobało mam prawo się odwołać od protokółu....

A ja uważam Kochani - szczególnie Mirasek, że przepisy nie są aż tak złe jedankze trzeba je dokładnie czytać .... szczególnie VAT. Niestety nie mówie że jest to proste. A co do problemu to skarbówka nigdy by tego nie podważyła bo wynika to bezpośrednio z przepisów, że nie wierzę by tak postąpiła :):) Pozdrawiam

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

• Dodaj nową pozycję...